• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

نخستین موزه شهاب سنگ ایران افتتاح شد

shahbsang)ICTPRESS - آیین گشایش نخستین موزه شهاب سنگ ایران در برج آزادی روز سه شنبه 11 تیرماه جاری برگزار شد.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد رودکی، صفی پور در این رویداد، ضمن قدردانی از سازمان میراث فرهنگی، امور موزه‌های کشور و مسئولان شهرداری گفت: امروز شاهد افتتاح موزه‌ شهاب‌سنگ هستیم که حتما برای افرادی که در این حوزه تخصصی علاقه‌مند هستند، جذابیت‌های خاص خود را دارد.

مدیرعامل بنیاد رودکی ادامه داد: برج آزادی به عنوان یک اثر ملی در سازمان میراث فرهنگی ثبت است و برنامه‌های فرهنگی، هنری و گردشگری در فضاهای متنوع آن برگزار می‌شود؛ تمام رویدادهای این مجموعه با در نظر گرفتن استانداردهای لازم در حوزه شهرسازی، شهروندی و گردشگری، طی مراحل قانونی و اخذ مجوزهای لازم اتفاق می‌افتد.

وی افزود: مجموعه آزادی سال‌های زیادی است که فعالیت های فرهنگی موثر دارد و هر ساله نیز خود را تجهیز می‌کند تا میزبان خوبی برای علاقه‌مندان  باشد.

صفی‌پور همچنین به جلسه اخیر هیات امنای بنیاد رودکی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اشاره کرد و گفت: قول‌های خوبی درباره بودجه عمرانی به ما داده شده که در نظر داریم در حوزه برج آزادی و نوسازی آن صرف کنیم.

در ادامه، مدیرکل امور موزه‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، گفت: ۱۵۰ موزه غیر دولتی که توسط اشخاص حقیقی شکل گرفته، در کشور فعالیت می کند که نشان می‌دهد میراث کشور توسط افراد حقیقی پاسداری می‌شود و اتفاق بسیار خوبی برای توسعه‌یافتگی کشور است.

وی ادامه داد: هدف موزه ها سوق جامعه به سمت توسعه پایدار است. جوامعی که دارای تغییرات بنیادی هستند، به توسعه پایدار دست پیدا کرده‌اند و همچنین مبنای هر تغییر آگاهی است.

وی افزود: اهمیت موزه شهاب سنگ در این است که ما را با پدیده‌ای غیرزمینی روبه‌رو می‌کند؛ شهاب سنگ‌ها تنها آثار ملموسی هستند که بشر می‌تواند از جهان ناشناخته در اختیار داشته باشد.

کارگر، موزه شهاب سنگ‌های ایران را مقصدی جدید برای گردشگران معرفی کرد.

همچنین علی مفاخریان شهردار منطقه ۹ تهران نیز گفت: شهاب سنگ‌ها توجه به پدیده‌های جهان و نگاه به گذشته است و مطالعه روی تاریخ شهاب سنگ‌ها در حوزه زمین‌شناسی و ستاره‌شناسی حائز اهمیت و بیانگر تاریخ کهکشان است.

وی ادامه داد: هزار و ۲۰۰ قطعه شهاب سنگ، گنجینه با ارزش برای کشور و جمع‌آوری آنها در نوع خود بی‌نظیر است.

وی تاکید کرد: این موزه می‌تواند برج آزادی را به کانون مراجعه محققان، دانشمندان، جغرافی‌دانان، اقلیم‌شناسان و همچنین گردشگران تبدیل کند.

حجت کمالی مجموعه‌دار شهاب سنگ نیز طی سخنانی به سختی‌ها  و شیرینی‌های این راه اشاره کرد و گفت: طی این سال ها حدود 1500 قطعه شهاب سنگ جمع آوری شده است و من امروز نتیجه ۱۵ سال تلاشم را در اینجا می بینم و خوشحالم که سهمی در رقم خوردن این اتفاق در تقویم علمی کشور دارم.

وی توضیح داد: این مجموعه که طی ۱۵ سال از کویرهای ایران جمع‌آوری شده با ثبت تعدادی از شهاب سنگ‌ها در بولتن جهانی رتبه ایران را به دومین کشور یابنده شهاب سنگ ارتقا داده است.

این مراسم با حضور مدیرکل امور موزه‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی، سرپرست آموزش عالی سازمان میراث فرهنگی، شهردار منطقه 9، سرپرست مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی و مدیران بنیاد فرهنگی هنری رودکی و جمعی از اصحاب رسانه همراه بود.

علاقمندان می توانند همه روزه به جز شنبه ها، از ساعت 9 تا 18 با مراجعه به مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی از موزه شهاب سنگ و سایر قسمت‌های موزه و طبقات این مجوعه بازدید کنند.

 

شماره خبر: 42454
تاریخ: سه شنبه 11 تیر 1398  8:30 PM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط