• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 وارد مرحله پایانی شد/ظریف و کری: برای رسیدن به توافق کار زیادی باید انجام شود

zarif&kerryICTPRESS - اگر گفتگوها دوباره تمدید شود، آنگاه دستیابی به نتیجه با مشکل جدی روبرو خواهد شد.

به گزارش ICTPRESS ، مذاکرات بر سر برنامه هسته ای ایران وارد مرحله پایانی خود شده است. 
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی، «جیمز بیز» خبرنگار شبکه از محل برگزاری مذاکرات هسته ای ایران در شهر وین اتریش گزارش داد: اجازه دهید ابتدا بگویم چه کسانی در اینجا حضور دارند و چه کسانی نیامده اند: جان کری وزیر امور خارجه آمریکا اواخر شب، وارد وین شد و حدود ده تا پانزده دقیقه پیش نیز به هتل (محل گفتگوها) آمد. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز که هواپیمای او حدود بیست دقیقه پیش در فرودگاه به زمین نشسته است، بزودی برای آغاز گفتگوها به این هتل خواهد آمد. همچنین، وزیر انرژی آمریکا (ارنست مونیز) نیز برای شرکت در ادامه مذاکرات هسته ای به اینجا آمده است. 
جیمز بیز افزود این قرار است دور نهایی مذاکرات باشد و تا مهلت تعیین شده برای پایان گفتگوها در سی ام ژوئن، فقط چند روز دیگر باقی است. این نشان می دهد گفتگوها حقیقتاً به پایان خود نزدیک شده است، اما هنوز هم در این مرحله از مذاکرات، اختلافات مهم بین دو طرف وجود دارد. 
خبرنگار شبکه در ادامه به این سؤال پاسخ داد که اگر مذاکرات تا پایان مهلت تعیین شده به نتیجه نرسد، چه خواهد شد؟ جیمز بیز گفت: گروه ها بر سر همه مسائل مذاکره خواهند کرد و می دانند که یکی از مسائل اختلاف برانگیز، نحوه برداشتن تحریم ها است: ایرانی ها می خواهند همه تحریم ها فوراً لغو شود، اما قدرت های غربی خواستار نوعی فرآیند خودکار (برای لغو تحریم ها) هستند تا اگر ایران، توافق را نقض کرد، تحریم ها دوباره اعمال شود. همچنین درباره نحوه بازرسی ها اختلاف نظر وجود دارد. رهبر معظم ایران گفت اجازه بازرسی از همه تأسیسات ایران از جمله مراکز نظامی، ابداً به جامعه بین المللی داده نخواهد شد. 
بنابراین، اینها مشکلات باقی مانده است؛ اگر گروه های مذاکره کننده نتوانند تا سی ام ژوئن مشکلات را حل کنند، آنگاه احتمالاً مذاکرات تا چند روز دیگر تمدید خواهد شد. با وجود این، تاکنون هیچ کسی علناً این مسئله را مطرح نکرده است، زیرا آنها می خواهند فشارها ادامه داشته باشد تا این بار توافق حاصل شود.
جیمز بیز افزود برخی دیپلمات هایی که با آنها گفتگو کردم، معتقدند اگر تا سی ام ژوئن یا چند روز پس از آن توافق حاصل نشود، آنگاه احتمال ضعیفی وجود دارد که گفتگوها تا چند ماه دیگر تمدید شود؛ اما گمان نکنم کسی خواستار چنین چیزی باشد، زیرا اگر گفتگوها دوباره تمدید شود، آنگاه دستیابی به نتیجه با مشکل جدی روبرو خواهد شد. 
به گزارش خبرگزاری فرانسه از وین، محمد جواد ظریف و جان کری وزرای امور خارجه ایران و آمریکا روز شنبه در وین قبل از آغاز گفتگوهای خود اذعان کردند که برای رسیدن به توافق درباره برنامه هسته ای ایران « کار زیادی باید انجام شود .» جان کری به رسانه ها گفت: « ما باید کار زیادی انجام دهیم و موضوعات بسیار دشواری وجود دارد .» 
همتای ایرانی او نیز گفت: « ما برای پیشرفت باید به سختی کار کنیم .»

 

 

#مذاکرات #هسته اي #مرحله #پاياني #ظريف #کري #توافق #رهبر #انقلاب

شماره خبر: 23357
تاریخ: شنبه 6 تیر 1394  4:03 PM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط