• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

دیدار مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با حسن روحانی/وین در انتظار رایزنی های آمانو در تهران

amanoICTPRESS - یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه گفتگو ها و رایزنی های خود با مقامات کشورمان درباره مذاکرات هسته ای، عصر امروز با رئیس جمهور دیدار می کند. آمانو صبح امروز با دکتر علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش ICTPRESS به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی صبح امروز نیز با دکتر علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفتگو کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش تازه خود در مورد روند اجرای توافق هسته‌ای،‌ بار دیگر تائید کرد که تهران به مفاد توافق پایبند بوده است.
منابع غربی سفر آمانو به تهران و گفتگوی وی با مقامات کشورمان را در شرایط کنونی بسیار مهم ارزیابی کرده اند.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه گزارش ماهانه خود در مورد روند اجرای توافق هسته‌ای موقت ایران و گروه 1+5 را منتشر کرد.
به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس که به نسخه‌ای از این گزارش محرمانه دست یافته،‌ آژانس در گزارش خود تائید کرده است که تهران به مفاد توافق موقتی که در سال 2013 در شهر ژنو سوئیس به دست آمد، پایبند بوده است.
بر اساس این گزارش، آمانو در حالی رایزنی های خود را درباره مذاکرات هسته ای در تهران ادامه می دهد که در وین، پایتخت اتریش و محل برگزاری مذاکرات هسته ای، ظریف، وزیرامور خارجه با همتایان آلمانی، چینی، فرانسوی و انگلیسی اش دیدارهایی خواهد داشت.
مذاکرات در وقت اضافه، بیست و چهار ساعته شده است. چراغ های هتل کوبورگ وین، خاموش نمی شوند و تیم های مذاکره کننده در فاصله پنج روز مانده به پایان وقت اضافه برای رسیدن به توافق نهایی، دقیقه به دقیقه و سطر به سطر به چانه زنی مشغولند.
مذاکرات فنی میان علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و  ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا بیشتر از 6 ساعت ادامه داشته است.
وزارت خارجه آمریکا هم گفته تمدید مذاکرات، فنیست. جان کری، وزیرخارجه آمریکا هم بعد از گفتگو با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی اش، مذاکرات را سخت اما رو به پیشرفت دانست.
جان کری گفت: ما سخت کار می کنیم؛ موضوعات دشواری داشتیم اما معتقدیم که درحال پیشرفتیم.
البته مذاکرات هسته ای از وین به تهران هم کشیده شده است. یک روز بعد از گزارش مثبت آژانس بین المللی انرژی اتمی از فعالیت های هسته ای اخیر ایران، مدیرکل آژانس، امروز در تهران با رئیس جمهور ایران و تعدادی از مقامات عالیرتبه، حضوری گفتگو می کند.
یوکیا آمانو در داغ ترین روزهای تهران، امیدوار است با دست پر از دیدار با حسن روحانی رئیس جمهور به وین برگردد. 

 

****

 

آیت الله هاشمی رفسنجانی: ملت جهادگران دیپلماتیک را تنها نمی گذارد

 


رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به مذاکرات هسته ای اشاره کرد و گفت: با توجه به حمایت رهبری، امت عاقل و ملت هوشیار و بالغ، جهادگران میدان نبرد دیپلماتیک را تضعیف نکرده و آنها را تنها نمی گذارند.
آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار جمعی از علما، فضلا و دانشگاهیان با بیان اینکه ایران با تلاش دانشمندان و جوانان خود به پیچیده ترین دانش جهان یعنی هسته ای دست پیدا کرده است، گفت: هرگز به دنبال سلاح هسته ای نیستیم چرا که رهبر معظم انقلاب فتوا دادند و تولید بمب و سلاح هسته ای را حرام اعلام کردند.
وی ادامه داد:هدف ما از دستیابی به این دانش، صرفاً استفاده مسالمت آمیز در فعالیت های صلح آمیز، بهداشت و کشاورزی است.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: دنیا این واقعیت را درک کرده است که برای حل مسائل خود راهی جز مذاکره و گفت وگوی احترام آمیز با جمهوری اسلامی ایران ندارد.
هاشمی رفسنجانی در ادامه این دیدار با تبریک میلاد با سعادت امام حسن مجتبی(ع) و مقایسه چگونگی مبارزات ایشان و امام حسین(ه) در راه اسلام، خاطر نشان کرد: شیعیان مظلومیت امام حسن مجتبی(ع) را کمتر از امام حسین(ع) نمی دانند و هر دو این امام، متناسب با شرایط و مقتضیات زمانی خود راه صلح و مبارزه را در پیش گرفتند.
وی با بیان اینکه امام حسن مجتبی(ه) به خاطر خدا، مردم و مصالح مسلمین متحمل اهانت ها و ناسزاگویی های فراوان شده بودند، گفت: ایشان کیان شیعه و اهل بیت(ع) را با حلم و صبر خود که بسیار دوران سخت و تلخی بود، حفظ کردند و مانع ریخته شدن خون بسیاری از افراد در زمان خود شدند.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: امام حسن و امام حسین (علیه السلام) به مقتضای زمان، هر دو به تکلیف عمل کردند و فرقی بین آنها نیست.
هاشمی رفسنجانی در ادامه یادآور شد: امام خمینی(ره) در زمان آیت الله العظمی بروجردی هیچ گونه اقدام و مبارزه ای نکردند و تنها به بیان و تشریح مسایل فقهی و حوزوی در کلاس های درس خویش بسنده می کردند.
وی به مبارزات آیت الله العظمی بروجردی در زمینه تقویت حوزه های علمیه اشاره و تصریح کرد: حوزه های علمیه در زمان رضاخان تعطیل و با اجازه وی، علما لباس روحانیت برتن می کردند که خوشبختانه با اقدامات این مرجع عالیقدر، کم کم فعالیت حوزه ها رونق گرفت و در سراسر کشور حوزه های علمیه کوچکی تأسیس و تقویت شد.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه حفظ وحدت و همبستگی را ضروری ترین اقدام در شرایط فعلی کشور دانست و افزود: تفرقه داخلی سم مهلکی است که در امت اسلامی روزنه ای ایجاد می کند که سبب ورود بسیاری از شرارت ها می شود.
هاشمی رفسنجانی گفت: در حال حاضر مشکلاتی از قبیل بیکاری، تورم، مسائل فرهنگی، افزایش طلاقها و فساد در کشور وجود دارد که مردم به دلیل وفاداری به انقلاب و نظام اسلامی، آنها را تحمل می کنند، گرچه ممکن است گلایه های به حقی هم داشته باشند.
وی با ابراز نارضایتی از بیکاری جوانان در کشور گفت: بیکاری حق جوان ایرانی که در کشوری با کلکسیونی از منابع طبیعی زندگی و با هزینه خود تحصیل می کند، نیست.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه مردم ولی نعمت و حاکم اصلی انقلاب اسلامی و ایران هستند، تصریح کرد: اگر مردم با تمام توان و همت خود کمک نمی کردند، قطعاً در جنگ آسیب جدی می دیدیم و امکان تجزیه کشور وجود داشت.
هاشمی رفسنجانی تأکید کرد: اگر می خواهیم مردم به ویژه جوانان همواره در صحنه باشند و حامی و وفادار انقلاب و نظام اسلامی باقی بمانند باید پاسخ سووالات آنها را بدهیم و شرایط و اوضاع کشور را بدون کتمان حقایق، برای آنان بازگو کنیم؛ چرا که اگر اوضاع و شرایط کشور به مردم بازگو شود، آنان نیز صادقانه تر و وفادارانه تر حامی کشور و مسؤولان در عرصه های داخلی و خارجی خواهند بود.
وی در ادامه با تأکید بر ضرورت جلب رضایت مردم و جلوگیری از تفرقه، گفت: ما باید در برابر نسل جوان به ویژه تحصیل کرده و دانشگاهی که سوالات و شبهات متعددی درباره ی مسائل مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در ذهن دارد و هر روز در برابر هزاران اخبار ضد و نقیض رسانه های خارجی قرار می گیرد، صادقانه پاسخگو باشیم و به شیوه ی معقول و منطقی رفتار کنیم تا آنها دچار تناقض و دوگانگی نشوند.
در ابتدای این مراسم حجت الاسلام والمسلمین رستگاری به بیان شرح مختصری از زندگی امام حسن مجتبی(ع) و شرایط و مقتضیات سیاسی، اجتماعی آن زمان و شیوه حکومت و سیاست در سیره ی ایشان پرداخت.

 ****شمخانی: پایداری هر توافقی در گرو ایجاد رضایت طرفین است /آمانو: نگرانی های ایران قابل درک است

 


دبیر شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اراده سیاسی قاطع کشورمان برای دستیابی به توافق عادلانه و متوازن که تامین کننده حقوق قانونی ایران به عنوان عضو پیمان ان پی تی باشد، اظهار داشت: پایداری و اصالت هر توافقی در گرو ایجاد رضایت در طرفین مذاکره است.
علی شمخانی این مطلب را در دیدار روز پنجشنبه آمانو در تهران بیان کرد.
شمخانی در این دیدار با تاکید بر ضرورت ارتقای نقش فنی آژانس در تعامل با اعضا، فاصله گرفتن این نهاد بین المللی از جایگاه حقوقی خود را موجب کاهش اعتماد به کارکردهای واقعی ومثبت آن عنوان کرد. 
دبیر شورای عالی امنیت ملی با تشریح فراز و فرودهایی که در روابط میان جمهوری اسلامی ایران وآژانس در طول 12 سال گذشته وجود داشته است اظهار داشت: همکاری فعال براساس قوانین ورویه های حقوقی متعارف واجرای تعهدات پذیرفته شده قانونی اصل محوری در تعامل ایران با سازمانها و نهادهای بین المللی می باشد. 
وی با یادآوری برخی موانع همکاری که در گذشته بدلیل اتخاذ رویکردهای متفاوت از سوی آژانس روند تعامل مثبت را با چالش مواجه نمود افزود: ایران چون گذشته آماده تداوم همکاری نزدیک با آژانس برای حل مسایل باقی مانده می باشد. 
شمخانی با اشاره به ظرفیتها و توانمندی ذاتی ایران درصنعت صلح آمیز هسته ای وفقدان زمینه تحمیل توافق غیر مفید به ایران اظهار داشت: هرگونه پیشنهادی که دارای کارکرد واقعی در زمینه تداوم پیشرفت صنعت صلح آمیز هسته ای ورفع غیر مشروط تحریم های غیرقانونی وظالمانه باشد به طور قطع با نگاه مثبت جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهد شد. 
یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز دراین دیدار با اظهار خرسندی ازسفر مجدد به جمهوری اسلامی ایران نگرانی های وحساسیت های موجود در حوزه همکاریهای مشترک را قابل درک عنوان کرد. 
وی با تاکید برتداوم همکاری فی مابین به منظور دست یابی به راه حلهای مشترک برای پشت سرگذاردن موانع موجود پیشنهاداتی را برای عبور از مسایل مورد اختلاف وسرعت یافتن روند همکاریهای جاری ارائه کرد. 
آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) با انتشار بیانیه ای کوتاه، تسریع روند توافق و حل مسایل باقیمانده را هدف سفر مدیر کل این آژانس به تهران اعلام کرده است.
قرار است آمانو امروز بعدازظهر با دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت وگو کند.
آمانو پیشتر در وین و در هتل «کوبورگ» محل مذاکرات 1+5 با «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا نیز دیدار و گفت و گو کرد.


****


گزارشی از آخرین تحولات مذاکرات هسته ای در «کوبورگ» وین

 


مذاکرات سخت و فشرده میان هیات های مذاکره کننده ایرانی با طرف های غربی به اضافه روسیه و چین در هتل «کوبورگ» وین پایتخت اتریش همچنان جریان دارد و فشردگی کار خواب را از چشمان صدها عضو تیم های مذاکرات و همراهان آنان ربوده است.
به گزارش ایرنا، در عین حال گمانه زنی ها در مورد روند مذاکرات، موارد اختلافی و ارایه پیشنهادهای اصلاحی جدید در بین هیات های دیپلماتیک، صاحبنظران و مفسران حاضر در وین و خبرنگاران و تصویربرداران مستقر در این شهر ادامه دارد. 
«مجید تخت روانچی» عضو تیم مذاکره کننده ایران از فشردگی مذاکرات در روزهای پایانی گفت و افزود: احتمال می دهیم یکی دو موضوع کلیدی اختلافی برای روزهای اخر بماند تا وزیران درباره آن تصمیم گیری کنند. 
این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران صبح امروز - پنجشنبه- در جمع خبرنگاران در وین گفت: روزهای آخر مذاکرات است، اما به طور دقیق نمی دانیم چه روزی به اتمام می رسد. اکنون در مرحله ای هستیم که مذاکرات بسیار فشرده است. 
معاون وزیر امور خارجه ایران خاطرنشان کرد: از صبح زود جلسات شروع می شود و تا انتهای شب ادامه دارد. حتی بعد از پایان مذاکرات با طرف مقابل، جلسات داخلی ما در انتهای شب شروع می شود. 
وی درباره سطح مذاکرات هم گفت: در بعضی موضوعات جلسات کارشناسی به اتمام رسیده و موضوعات به سطح معاونان آمده است که در این سطح در حال بحث هستیم. البته رسیدگی به بعضی موضوعات در سطح کارشناسی ادامه دارد. 
روانچی، احتمال داد که حل بعضی مسایل به جلسات وزیران بکشد و در روزهای آخر به آن رسیدگی شود. 
عضو تیم مذاکره کننده ایران، درباره زمان نشست وزرای ایران و گروه 1+5 گفت: روز آن مشخص نیست. فعلا مذاکرات دوجانبه خواهد بود. امروز جلسه ایران و 1+5 نیست. 
در این حال، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران، دقایقی پیش با حضور در جمع خبرنگاران در وین مذاکرات را « رو به جلو» توصیف کرد و در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت که قصد بازگشت به تهران را ندارد. 
پیش ازاین گفته می شد که همزمان با بازگشت وزیران اروپایی به کشورهایشان، وزیر امور خارجه ایران هم به تهران سفر م کند و بعد از دو روز به وین بازخواهد گشت. وی در پاسخ به خبرنگاران این خبر را تکذیب کرد. 
گزارش ها همچنین به نقل از وزارت خارجه آمریکا حاکی است: «جان کری» که برای ادامه مذاکرات در وین حضور دارد در وین خواهد ماند و در مذاکرات مشارکت خواهد داشت. 
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با تایید این خبر، افزود: تاریخ مشخص شده (16 تیر) تنها تمدید کار بر روی پارامترها و توافقات برجام است و این بدین معنا نیست که مذاکرات لزوما تا آن تاریخ ادامه داشته باشد. 
همچنین گفته می شود که آمریکایی ها از اصرار خود در مورد دسترسی به سایت های نظامی ایران دست برداشته و اعلام کرده اند: «مهم این است که سازمان بین المللی انرژی اتمی، دسترسی کافی برای تأیید پایبندی ایران به پارامترهای مشخص شده در لوزان را داشته باشد».
ایران قبل از این تصریح کرده بود:«هرگز دسترسی به سایت های نظامی را نمی پذیرد...ما هرگز به کسی اجازه بازرسی از سایت های نظامی را نمی دهیم زیرا این کار ارتباطی با بازرسی های آژانس ندارد». 
در این حال، پایگاه اینترنتی شبکه خبری روسی «راشا تودی» در مقاله ای به بررسی روایت های رسانه ای پیرامون مذاکرات هسته ای و تحریف اطلاعات از سوی برخی خبرگزاری های غربی پرداخت و نوشت: رسانه های غربی آتش بیار معرکه شده اند و به عنوان مثال، روزنامه نگاران حرف های زیادی برای مورد پرسش قرار دادن سفر «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران، به تهران در جریان مذاکرات مطرح کردند. 
به نظر می رسد یکی از موضوعاتی که توجه و حساسیت های ویژه ای را برانگیخته است. موضوع لغو تحریم ها و چگونگی و روند آن است. یک مقام ارشد مذاکرات در وین در این باره گفت: روشن است که یکی از هدف های اصلی ایران از این مذاکرات، لغو تمام تحریم های بین المللی مرتبط با پرونده هسته ای جمهوری اسلامی است. 
این مقام غربی که خواست نامش فاش نشود، توضیح داد: برداشتن تحریم ها کار یک روز نیست و ما انتظار چنین کاری را نداریم. 
آمریکا لازم است که کارهایی مقدماتی را برای تغییر فرهنگ تحریم انجام دهد. آنها باید به شرکت ها و نهادهای مالی اطلاع دهند و زمینه ها و هماهنگی های لازم را ایجاد کنند. ایران خواستار آن است که به موازات اجرای تعهدات این کشور، آمریکا نیز کار برداشتن تحریم ها را آغاز کند. 
در حالی که فضای مثبت و امید بخشی بین تیم های مذاکره کننده ایرانی و گروه پنج به علاوه یک - برای رسیدن به توافق جامع - حاکم است، اما برخی رسانه های غربی فعال در این عرصه تلاش دارند وجود بحران و اختلافات عمیق را القا کنند و این گروه از رسانه ها آتش بیار معرکه شده اند.
خبرنگاران ایرانی معتقدند در پشت صحنه چنین سناریوهایی لابی های صهیونیستی و مخالفان جنگ طلب توافق هسته ای با ایران قرار دارند که تلاش می کنند بر روند مذاکرات و دستاوردهای مثبت آن تاثیر منفی بگذارند.
تحرکات منفی و ایضایی محافل رسانه ای نزدیک به صهیونیست ها در حالی است که یک عضو هیات مذاکره کننده روسیه در مذاکرات ایران و گروه 1+5 از احتمال 99 درصدی عقد توافق جامع میان ایران و طرف های مقابل خبر داده است. 
روزنامه «کامرسانت» روسیه به نقل از مقام مذاکره کننده روس نوشت: ایران و آمریکا برای دستیابی به توافق جامع مصمم هستند. ایران و آمریکا بسیاری از اختلافات خود را (در مساله هسته ای) که قبلا حل نشدنی به نظر می رسید، برطرف کرده اند.
این روزنامه در عین حال به نقل از یک دیپلمات دیگر آشنا به مذاکرات ایران و گروه 1+5 نوشت: نباید در مورد پیش بینی نتایج مذاکرات هسته ای عجله کرد و هنوز در برخی موارد مربوط به توافق جامع ابهام وجود دارد. با توجه به قرائن موجود سند توافق جامع امضا خواهد شد، اما برای برطرف کردن برخی مسایل به یک دور کامل مذاکرات در سطح وزیران امور خارجه نیاز است. 
وی خاطرنشان کرد: در روزهای آینده به احتمال زیاد نشست وزیران امور خارجه ایران و گروه 1+5 در وین برگزار خواهد شد. 
مقام روس به نقل از «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه این کشور خاطرنشان کرد: مذاکره کنندگان هسته ای مسایل فنی مربوط به سند توافق را حل کرده اند و فقط موارد حاشیه ای در رابطه با تنظیم سند باقی مانده است. 
وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان کرده است که از جمله برنامه زمانی لغو تحریم های شورای امنیت در مورد ایران و ساز و کار نظارت بر اجرای سند توافق جامع باقی مانده است.
در این حال گمانه زنی ها در مورد روند مذاکرات و موارد اختلافی باقیمانده همچنان ادامه دارد که بعضا با اخبار و ادعاهای ضد و نقیضی همراه است. . روزنامه دیلی تلگراف با اشاره به تمدید مذاکرات هسته ای گروه پنج به علاوه یک و ایران تا هفتم جولای نوشت: ایران و آمریکا حداقل در ارتباط با سه موضوع مهم همچنان دارای اختلاف نظر هستند که چگونگی و میزان سرعت لغو تحریم های بین المللی علیه ایران از آن جمله است. 
به نوشته دیلی تلگراف، یک مقام ارشد دولت آمریکا این مذاکرات را 'بسیار بسیار سخت ' توصیف کرده و گفته است: هر کسی که درگیر در این مذاکرات باشد متوجه این مساله خواهد شد و رک و پوست کنده مسوولیت سنگینی که هم اکنون متوجه ماست را درک می کند. 
این روزنامه نوشت: اما این مقام خوشبین است که حداقل یک سووال برجسته مرتبط با حقوق بازرسان بین المللی برای ورود به تاسیسات نظامی در ایران ، بتواند حل و فصل شود. 
دیلی تلگراف افزود: این مقام دولتی آمریکا می گوید: مساله ابتدایی این نیست که ما بتوانیم به تمام مراکز نظامی دست پیدا کنیم، چون واشنگتن نیز به هیچ کس اجازه ورود به مراکز نظامی اش را نمی دهد. برخی از اسرار نظامی است که هیچ کشوری نمی خواهد با بقیه به اشتراک بگذارد. اما در این توافق و بر اساس پروتکل الحاقی ... اگر آژانس بین المللی انرژی هسته ای به این نتیجه برسد که نیازمند دسترسی است و دلیلی نیز را برای آن داشته باشد، در آن صورت ما فرایندی را خواهیم داشت که تضمین کننده این دسترسی خواهد بود.
در حالی که مذاکرات و رایزنی های فشرده در وین ادامه دارد، «یوکیو آمانو» در تهران به سر می برد و در اولین برنامه مذاکراتی خود قبل از ظهر پنجشنبه با «علی شمخانی» دبیر شورای امنیت ملی ایران در محل دبیرخانه شورا دیدار و گفت وگو کرد. 
آژانس بین المللی انرژی اتمی روز گذشته -در آستانه سفر آمانو به تهران- با انتشار بیانیه ای، تسریع روند توافق و حل مسایل باقیمانده را هدف سفر مدیر کل این آژانس به تهران اعلام کرد و افزود: آمانو در سفر به تهران با «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران و دیگر مقام های ارشد ایرانی دیدار و گفت وگو خواهد کرد.
بر اساس این بیانیه، «این سفر در راستای تماس های پیوسته آژانس با ایران و کشورهای 1+5 و زمانی انجام می شود که دو طرف در مسیر تدوین توافق جامع گام بر می دارند».
بیانیه تاکید می کند: «انتظار می رود گفت وگوهای آمانو با مقام های ایرانی، در راستای همکاری میان آژانس و جمهوری اسلامی ایران و طبق سند برجام صورت بگیرد و در آن به روش های تسریع در حل و فصل همه مسایل باقیمانده مربوط به برنامه های هسته ای ایران پرداخته شود.»
سفر آمانو به تهران با انتشار گزارش آژانس پیرامون فعالیت های هسته ای ایران همزمان شده است. این گزارش از سوی صاحبنظران بین المللی نگاه مثبت تری در مقایسه با گزارش های پیشین آژانس در قبال فعالیت های هسته ای صلح آمیز ایران دارد. 
نشریه فرانسوی «لوموند» امروز -پنجشنبه- با درج این نکته که «گزارش آژانس در مورد ایران در بهترین زمان منتشر شده است»، نوشت: آخرین گزارش آژانس که روز چهارشنبه و با محتوای پایبندی ایران به تعهداتش منتشر شد، در جریان مذاکرات ایران با گروه 1+5 در پایتخت اتریش، رضایتنامه ای از عملکرد را به دست ایران داد.
در این گزارش آمده است: در جریان مذاکرات فشرده دیپلماتیک در وین، همانطور که انتظار می رفت گزارش آژانس که نهاد نظارت بر منع اشاعه هسته ای محسوب می شود، منتشر شد. این در حالی است اعلام خبر سفر مدیرکل این آژانس به تهران و ملاقات وی با مقامات این کشور شگفتی ساز شد.
خبر این سفر به سرعت به نشانه مثبتی از اراده به حل و فصل مسائل میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی تلقی شد که مسئول نظارت بر اجرای توافق احتمالی میان ایران و گروه 1+5 خواهد بود. 
یک دیپلمات غربی معتقد است: ایران به آنچه که تعهد و توافق کرده بود، عمل کرده و این گزارش بسیار مثبت است.

شماره خبر: 23479
تاریخ: پنجشنبه 11 تیر 1394  6:17 PM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط