• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

توافق هسته ای ایران مبارک است اگر دیپلماسی دیجیتالی منطبق آن باشد

محمد فواد رحمان سرشت - ICTPRESS - رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابلاغ سیاست های کلی برنامه ششم توسعه ، بر دستیابی به رتبه اول منطقه در علم و فناوری ،ایجاد و تکمیل شبکه ملی اطلاعات، کسب جایگاه برتر منطقه در توسعه دولت الکترونیک در بستر شبکه ملی اطلاعات و حضور مؤثر و هدفمند در تعاملات بین‌المللی فضای مجازی تاکید کردند.

این در حالی ست که دولت تدبیر و امید به دنبال سیاست های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر تحقق دولت همراه در سالجاری تاکید موکد دارد.
در حال حاضر بیم و امید ها نوید بخش به ثمر رسیدن زحمات تیم مذاکره کننده هسته ای در وین اتریش است تا این کشور را نزد ایرانیان بیش از پیش با حصول توافق تاریخی محبوب سازد.
اما این توافق اگر صورت پذیرد ضمن مبارکی بسیار بر ملت ایران ، تحول بزرگی در حوزه اقتصادی برای کشور به دنبال خواهد داشت که ابعاد مثبت آن برپایه دیپلماسی منطبق با آرمان های مدیریت کلان کشور و مبتنی بر منطق اقتصاد مقاومتی خودنمایی خواهد کرد.
لاجرم باز شدن مرزهای تجاری ، برقراری ساختار تجارت برخط همراه با مبادلات کالا و تراکنش های مالی، حضور غول های تجاری جهان در بازارهای ایران بی واسطه ، ورود سرمایه گذاران خارجی و بسیاری اتفاقات مهم در این عرصه تهدیدهایی را در کنار بسیاری فرصت ها بدنبال دارد و آن شکست اقتصادی بنگاه هایی ست که بر پایه اقتصاد واسطه گرایانه بنا شده اند و اداره می شوند.
در دنیایی که مبانی اقتصادی و بازرگانی آن به سمت بدون کارخانه پیش می رود حاکم بر تاکید رهبری بر اصول مناسبات مناسب بین المللی در فضای مجازی می توان برنامه ریزی و رفتار مناسب دیپلماسی دیجیتالی را ره توشه ساخت آنهم منطبق با شرایط روز ، فناوری های نوین و صیانت از ارزش ها همراستا با تولید ارزش افزوده ها خصوصا در حوزه اپلیکیشن های بومی و محتوای فاخر داخلی .
از طرفی تجارت مبتنی بر زیرساختار الکترونیک و همراه ، آموزش های الکترونیک و همراه ، سلامت الکترونیک و همراه ، دولت الکترونیک و همراه ، لازم ست تا همراستا با توسعه جهانی و استانداردهای بین المللی، تحقق خصوصی سازی و بازی گردانی بیشتر بخش خصوصی فعال و نخبگان ایران زمین در حوزه های مختلف فناوری نوین ، مد نظر قرار گیرد.
لیکن حصول توافق هسته ای ناب بسیار مبارک است آنچنان که زندگی اقتصادی و تجاری را فارغ از سیاست زدگی به سمت معمول هدایت می کند و چرخه طبیعی به راه می اندازد .
این نقطه عطفی برای تبلور فعالیت های توسعه یافته نخبگان ایرانی خواهد بود و زمینه فعالیت های نوآورانه و خلاقیت محور را بخوبی در میان آنان فراهم می آورد و بازار فن آفرینی شاهد شکوفایی شگرفی خواهد بود .
این آستانه ای برای تجاری سازی ایده ها و تجلی ساختارهای بورس خلاقیت های پی ریزی شده توسط متولیان خواهد بود.
آنچه تحولات جهانی و پیگیری های فعالان بر پایه کارآفرینی تا اخیر صورت پذیرفته است نیز به بار می نشیند اما موفقیت های این عرصه نیازمند دوری از موازی کاری ها و کارشکنی ها ست .
باید در این مسیر تنگ نظری ها کنار گذاشته شود و دیپلماسی مناسبی در حوزه دیجیتالی اتخاد شود تا مبارکی حاصل شده از توافق احتمالی در روز دوشنبه 22 تیرماه 94 در خصوص مذاکرات هسته ای ایران با 1+5 را نتیجه بخش برای فناوری ایران سازد.

شماره خبر: 23629
تاریخ: دوشنبه 22 تیر 1394  1:00 AM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط