• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

لحظه به لحظه با مذاکرات برجام در وین: امریکا کلیه تحریمها علیه ایران را از 16 ژانویه لغو کرد / آغاز فصل توسعه فناوری

zarifICTPRESS - وزیر امور خارجه امریکا لحظاتی پس از قرائت بیانیه مشترک ایران و 1 + 5 درباره برجام در وین اتریش در سخنانی رسما اعلام کرد که از امروز تحریمها علیه ایران را لغو کردیم.

گزارش شبکه خبری ICTPRESS از رویدادها و مباحث مطرح در شامگاه 16 ژانویه و بامداد 17 ژانویه بر سر برجام در وین اتریش را در ادامه میخوانید:


گزیده سخنان جان کری وزیر امور خارجه امریکا پس از بیانیه ایران و ۱+۵ درباره اجرای برجام:


ایران باید زنجیره پنهان خود را برای رساندن به فرجام تحرکات هسته ای توسعه دهد
در این مسیر ایران باید شفاف عمل کند
به ایران تبریک میگوییم و با هوشیاری ایران را حمایت خواهیم کرد
بیانیه امروز به امریکا برای موفقیتهای بیشتر در این همکاری اطمینان میدهد
تا ۲۵ سال آینده باید تطابق بر برجام را داشته باشیم
نگرانیهای جامعه بین المللی در این خصوص بطور کامل مرتفع نشده اما در منطقه این توافق تاریخی تبعات بسیار خوشی دارد
باید با کمک رییس جمهور اوباما راه موفقیت را در سطح بین المللی پیش برویم
از تمام شرکای مان تشکر میکنم برای سخت کوشی در روابط بین المللی و این کمک دو ساله برای رسیدن به بیانه برجام
از محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه امریکا و تیم وی بسیار تشکر میکنم
از امروز تحریمها علیه ایران را لغو کردیم


بيانيه مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي منتشر شد

 
بيانيه يوکيا آمانو درباره عملکرد ايران در قبال برنامه جامع اقدام مشترک منتشر و در پايگاه اينترنتي آژانس قرار داده شد
مدير کل آژانس در اين بيانيه گفته است من امروز گزارشي را منتشر کردم که تاييد مي کند ايران گام هاي لازم را براي شروع برنامه جامع اقدام مشترک  تکميل کرده است
اين گزارش به شوراي حکام ارائه شده است

 

گفتگوي زنده تلويزيوني رئيس جمهور به زمان ديگري موکول شد

 
معاون ارتباطات و اطلاع رساني دفتر رئيس جمهور از موکول شدن زمان گفتگوي زنده تلويزيوني رئيس جمهور به فرصت ديگر خبر داد
پرويز اسماعيلي افزود: زمان جايگزين براي اين گفتگوي تلويزيوني متعاقبا به اطلاع مردم شريف مي رسد
قرار بود رئيس جمهور پس از صدور بيانيه مشترک وزير امور خارجه کشورمان و مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا به طور زنده و مستقيم با مردم گفتگو کند
جان کري دقايقي ديگر در مقر آژانس بين المللي انرژي اتمي با يوکيا آمانو ديدار مي کند
نشست وزيران امورخارجه ايران و آمريکا در هتل کوبورگ شهر وين پايان يافت

 

کوتاه از اخبار برجام:


رئيس‌جمهور امروز پس از اعلام اجرايي شدن برجام مستقيم با مردم سخن مي گويد
وزیر امور خارجه ایران: تمامی تحریم‌های ظالمانه وضع شده علیه تهران امروز (شنبه) برچیده خواهد شد
با ارائه گزارش مديرکل آژانس بين المللي انرژي #اتمي ، در واقع برجام اجرايي خواهد شد
پس از گزارش يوکياآمانو مديرکل آژانس، يک يباينه مشترک براي اعلام شروع و اجراي برجام  قرائت خواهد شد
ديدار محمدجواد ظريف وزير امورخارجه ايران با فدريکا موگريني مسئوليت سياست خارجي اتحاديه اروپا در هتل کوبورگ شهر وين برگزار شد
محمد جواد ظريف و جان کری وزيران خارجه ايران و آمريکا در هتل کوبورگ با هم ديدار و گفتگو کردند
مديرکل بين‌الملل بانک مرکزي از لغو تحريم هاي بانکي اروپا و تحريم هاي ثانويه آمريکا خبر داد
با اجرايي شدن برجام تمام تحريم‌‌هاي مالي از جانب اتحاديه اروپا لغو‌ و دسترسي به منابع ارزي ايران در تمام کشورها و امکان نقل و انتقال آنها ميسر خواهد شد
با اجرايي شدن برجام تمام منابع مالي و اقتصادي متعلق به اشخاص حقيقي، حقوقي و نهادها از جمله #بانک ها و موسسات مالي ايراني، بانک مرکزي و افرادي که از فهرست‌هاي تحريم خارج شده‌اند، آزاد و در اختيار ايران قرار مي گيرد
با اجرايي شدن برجام مشارکت و روابط کارگزاري بانکي فيمابين بانک‌هاي ايراني و خارجي گسترش مي يابد 
با اجرايي شدن برجام فعاليت‌هاي متعارف بانکي همچون گشايش اعتبار اسنادي و صدور ضمانت‌نامه بانکي انجام مي شود
با اجرايي شدن برجام شعب بانکي، شرکت هاي تابعه يا دفاتر نمايندگي بانک‌هاي ايراني در خارج از کشور امکان افتتاح خواهند داشت 
با اجرايي شدن برجام بانک‌هاي خارجي در منطقه اصلي و مناطق آزاد #ايران نيز متقابلاً مجاز به اين نوع فعاليت ها مي شوند
با اجرايي شدن برجام تحريم‌هاي مرتبط با طلا و ديگر فلزات گرانبها و خدمات مرتبط با آنها لغو خواهد شد
با اجرايي شدن برجام تحريم‌‌هاي مرتبط با خريد، پذيره‌نويسي يا تسهيل انتشار ديون حاکميتي ايران، شامل اوراق قرضه دولتي لغو مي شود


مبادله همزمان 11 زندانی ايران و امريکا تا ساعاتی ديگر

 
گفته شده چهار زنداني دو مليتي که تا ساعاتي ديگر مبادله خواهند شد ، سعيد عابديني ، امير ميرزايي حکمتي ، جيسون رضاييان و نصرت الله خسروي هستند. در مقابل آزادي اين چهار زنداني دو مليتي ، هفت ايراني دربند در زندان هاي آمريکا ازاد خواهند شد.
اسامي اين هفت ايراني  ، نادر مدانلو ، بهرام مکانيک ، خسرو افقهي ، آرش قهرمان ، تورج فريدي ، نيما گلستانه و علي صابونچي گفته شده است.
در اين مبادله همچنين  14  ايراني  که به درخواست آمريکا تحت تعقيب اينترپل بودند ، ديگر تحت تعقيب نخواهند بود.


گاه ‌شمار برنامه هسته‌اي ايران از سال 2002 تا 2016

 
مروري تيتر وار بر فراز و نشيب هاي مناقشه هسته اي ايران و غرب از سال 2002 تا 2016


با جنجال رسانه اي غرب در تاريخ 23 مرداد 1381 درباره فعاليت هاي هسته  اي ايران، اين موضوع وارد مرحله نويني از حيات خود شد به‌طوري که با طرح اين پرونده در آژانس بين  المللي انرژي اتمي مسئله هسته‌اي ايران جنبه بين‌المللي پيدا کرد و به‌ تدريج پاي برخي کشورها به مذاکرات مربوط به آن باز شد. مسئوليت اين مذاکرات از 13/7/1382 تا 24/5/1384 با دبير عالي شوراي امنيت ملي وقت (آقاي روحاني) بود.
نخستين نشست هسته  اي با سه کشور اروپايي در 29 مهر 1382 در سعدآباد شکل گرفت. حاصل مذاکرات آن دوره صدور بيانيه سعدآباد و امضاي توافقنامه بروکسل  (14 اسفند1382 ) و پاريس (25 آبان 1383) به همراه تعليق داوطلبانه غني‌سازي از سوي ايران بود. پايبند نبودن طرف غربي به تعهدات باعث شد ايران در ارديبهشت 1384 به تعليق فعاليت هاي هست  اي خود خاتمه دهد. پس از روي کارآمدن دولت نهم، آقاي لاريجاني سکان هدايت مذاکره را به دست گرفت. تنظيم جدول هاي زماني براي پاسخ به پرسش هاي آژانس (مداليته) حاصل چند دور مذاکره در مادريد 10/3/86 و ليسبون 1/4/86 بود. دوره آقاي لاريجاني در مهر 1386 با معرفي آقاي جليلي به عنوان دبير شوراي عالي امنيت ملي به پايان رسيد.
در اين مرحله 3 دوره مذاکره در ژنو ( تير87، مهر 88 و آذر 89 ) برگزار شد که مهم ترين موضوعات مطرح شده در آنها فريز در مقابل فريز و نيز پذيرش پيشنهاد ايران براي شکل‌گيري همکاري ميان 7 کشور بود. دو دور مذاکره در استانبول 1 و 2 ( بهمن 89 و فروردين 91 )، بغداد ( خرداد  91) و مسکو ( خرداد 91) و آلماتي 1 و 2 ( اسفند 91 و فروردين 92 ) نيز به دليل زياده خواهي هاي طرف مقابل توافقي در پي نداشت.
با روي کار آمدن دولت يازدهم مأموريت مذاکرات به وزارت امور خارجه انتقال يافت. تيم جديد به سرپرستي ظريف وزير امور خارجه کشورمان 5 مهر 1392 در نيويورک نخستين مذاکرات را با همتايان خود در گروه 1+5 برگزار کرد. در مذاکرات ژنو 4( مهر 92 )، ژنو 5 ( آبان 92 ) هم دو طرف براي رسيدن به توافق تلاش کردند تا در مذاکرات ژنو 6 که از 29 آّبان تا 3 آذر ادامه داشت به نقشه راهي براي حل اختلافات موسوم به برنامه اقدام مشترک دست يابند .
تلاش ها براي دستيابي به توافق جامع متوقف نشد. شهر وين در تاريخ هاي 29 بهمن تا 11 اسفند (  وين 1)، 26 اسفند 92 (وين 2)، 18 فروردين 93 ( وين 3 )23 تا 26 ارديبهشت ( وين 4 ) و 26 خرداد 93 ( وين 5 ) شاهد چند دور مذاکره فشرده دو طرف بود، در اين مذاکرات طرفين فقط در 28 تير 93 پس از 17 روز مذاکره توانستند به تمديد چهارماهه برنامه اقدام مشترک رضايت دهند.
اين مذاکرات در حاشيه سفر رئيس جمهور براي شرکت در نشست سالانه مجمع عمومي از 28 تا 5 مهر 93 در نيويورک ادامه يافت. البته مذاکره‌کنندگان ايراني با همتايان خود از گروه 1+5 در روزهاي 23 و 24 مهر 93 ( وين 7 ) ، 18 و 19 آبان 93 (در عمان ) پشت ميز مذاکره نشستند تا در وين 8 (27  تا 3 آذر  ) بر تمديد 7 ماهه توافق ژنو ( تا 9 تير ) دست يابند.
 مذاکرات ژنو 7 ( 26 و 27 آذر )، ژنو 8  ( 28 دي تا 4 بهمن ) ژنو 9 ( يک تا 4 اسفند ) و مونترو (14 اسفند ) ادامه پيدا کرد. 
سرانجام دو طرف پس از چند روز مذاکره فشرده از 5 تا 13 فروردين 94 در لوزان با انتشار بيانيه‌اي که به بيانيه سوئيس مشهور شد دور نمايي از چارچوب توافق جامع را ارائه کردند، اين در حالي است که پس از بيانيه سوئيس نشست‌هاي کارشناسي متعددي براي نگارش متن توافق برگزار شده است. 
پس از انتشار بيانيه سوئيس ( لوزان) در تاريخ 13 فروردين 94، مذاکرات هسته‌اي ايران با گروه 1+5  نيز در ُنه دور مختلف ( بيشتر در وين ) برگزار شد. اولين دور اين مذاکرات، از تاريخ دوم ارديبهشت تا چهارم ارديبهشت94 در وين برگزار شد. پس از آن نيويورک در حاشيه برگزاري کنفرانس بازنگريNPT  به مدت شش روز شاهد رايزني‌هاي دو و سه جانبه وزراي خارجه ايران و آمريکا و مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا بود. هئيت‌هاي مذاکره‌کننده ايران و گروه 1+5 پس از اندکي توقف و از سرگيري گفتگوها به ايستگاه ُنهم مذاکرات ( در تاريخ2 تير 94 ) در وين رسيدند، اين مرحله از مذاکرات با توجه به نزديک شدن به زمان ضرب‌الاجل مذاکرات 1+5 و ايران (30 ژوئن - 9 تير 94) با حساسيت فراواني همراه بود. 
اين حساسيت نيز گمانه‌زني‌هاي گوناگوني را با توجه به پايان مهلت مذاکرات و رسيدن ضرب‌الاجل به سوژه اول برخي رسانه ها بدل کرده بود به گونه‌اي که برخي از آن‌ها امکان تمديد چند ماهه و حتي برخي ديگر نيز شکست مذاکرات و بازگشت تيم‌ها به نقطه صفر و از سرگيري سياست‌هاي قبلي بلکه شديدتر را مطرح مي‌کردند.


تجهیز ناوگان هوایی ایران از ۲۶ دی ۹۴


با صدور مجوز فروش هواپیماهای مسافربری به ایران توسط اوباما رییس جمهور امریکا از روز شنبه ۲۶ دی ماه و اعلام آمادگی هواپیمایی ملی بر تجهیز ناوگان هوایی در شرایط پساتحریم میتوان شاهد تحول در صنعت هوایی کشور در آینده ای نزدیک و کاهش چالش های هوایی موجود و افزایش ایمنی پروازها بود

متن کامل بيانيه آژانس در باره اجراي برجام

آژانس بين المللي انرژي اتمي بيانيه خود را درباره اجراي برجام منتشر کرد.
آژانس بين المللي انرژي اتمي لحظاتي پيش متن کامل بيانيه خود را درباره  اجراي تعهدات ايران در برجام منتشر کرده است.
يوکيا آمانو مدير کل آژانس بين المللي انرژي هسته اي در بيانيه اي که لحظاتي پيش قرائت کرد گفت :  گزارش امروز من تاييد مي کند ايران گام هاي لازم را تکميل کرده است.
يوکيا آمانو در بيانيه خود گفت: من امروز گزارشي   منتشر کردم که تاييد مي کند ايران گام هاي مقدماتي لازم را براي شروع برنامه جامع اقدام مشترک  تکميل کرده است.اين گزارش به شوراي حکام آژانس بين المللي انرژي اتمي و شوراي امنيت سازمان ملل متحد تحويل داده شد.
آمانو گفت:اين گزارش پس از آن منتشر شد که بازرسان آژانس در محل، راستي آزمايي کردند که ايران  تمام اقدامات خواسته شده در برنامه جامع اقدام مشترک را که وقوع روز اجرا را ممکن مي سازد،انجام داده است. اين (عمل کردن ايران به اقدامات )راه را براي آژانس بين المللي انرژي اتمي براي شروع راستي آزمايي و نظارت بر تعهدات مرتبط با هسته اي ايران براساس اين توافق ،آنطور که شوراي امنيت سازمان ملل متحد درخواست کرد و شوراي حاکم آژانس بين الملل انرژي اتمي اجازه آن را داد،هموار مي کند.
وي افزود: روابط بين ايران و آژانس بين المللي انرژي اتمي اکنون وارد مرحله جديدي مي شود.امروز، روز مهمي براي جامعه بين المللي است. من به همه کساني که در  به واقعيت پيوستن آن کمک کردند به خصوص گروه کشورهاي موسوم به ايي سه به علاوه سه ،ايران و شوراي حکام آژانس بين المللي انرژي اتمي تبريک مي گويم.
ايران براساس تعهدات خود، اجراي موقت پروتکل الحاقي توافقنامه پادمان هاي خود با آژانس بين المللي انرژي اتمي را شروع خواهد کرد.اين اقدام به همراه ديگر اقدامات مرتبط با هسته اي در برنامه جامع اقدام مشترک توانايي آژانس براي نظارت بر فعاليت هاي هسته اي در ايران و راستي آزمايي براي صلح آميز بودن آنها را افزايش خواهد داد.
ما از سال دوهزار وسه که آژانس بين المللي انرژي اتمي نخستين بار شروع به بررسي مسئله هسته اي ايران کرد تاکنون راه درازي را پيموده ايم. کارهاي بسياري ما را تا به اينجا رساند و اجراي اين توافق نياز به تلاش مشابه خواهد داشت. ما از طرف خود آماده ادامه کار هستيم.@ICTpressOnlineNews

 

شماره خبر: 26874
تاریخ: شنبه 26 دی 1394  1:51 PM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط