• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

مراکز معتبر علمی جهان آماده همکاری با ایران

farhangnews_165266-481166-1450520173ICTPRESS - رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: مراکز علمی و پژوهشی معتبر جهانی اظهار علاقه کرده اند با ایران همکاری داشته باشند.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: مراکز علمی و پژوهشی معتبر جهانی از 'سرن' تا 'فر' در آلمان و 'آی.ان.اف.ان' در ایتالیا اظهار علاقه کرده اند با ایران همکاری داشته باشند.
علی اکبر صالحی در کلاس نخستین دوره تخصصی مدرسه شتاب دهنده های ذرات که با حضور 67 تن از اعضای هیات علمی دانشگاه ها، موسسات علمی و دانش آموختگان و دانشجویان دوره های دکترا و کارشناسی ارشد تشکیل شد افزود: خوشبختانه با شرایطی که بعد از برجام برای کشور عزیزمان ایران بوجود آمده است، واقعاً در شرایط ویژه ای هستیم. زمانی کسی آمادگی همکاری با ما را نداشت و اکنون آنقدر پیشنهاد همکاری داده شده که انتخاب آنها سخت می شود.
صالحی با ابراز خوشحالی از سنت شایسته برگزاری مدرسه علمی (school) در جهان ابراز امیدواری کرد این نوع مدارس در حوزه های مختلف علمی در کشور برقرار شود.
وی اظهار داشت: با برگزاری این مدرسه انتقال دانش فنی از سوی صاحبان تجربه متراکم به جوانان علاقمند و پژوهشگر صورت می گیرد؛ جوانانی که باید برای جایزه نوبل هدفگذاری کنند تا به سطح استادی برسند. 
معاون رییس جمهوری با بیان اینکه امکانات کشور نامحدود نیست، گفت: ما در خیلی از کارها باید اولویت قائل شویم و اگر بخواهیم هر کاری را در حجم وسیع انجام دهیم، امکانات و ظرفیتش را نداریم؛ اما اعتقاد دارم باید به خیلی کارها مختصری وارد شویم و زمینه هایی را آماده کنیم، یعنی اگر در موارد علمی اولویتی قائل می شویم به معنی نفی موارد دیگر نباید تلقی شود. 
رییس سازمان انرژی اتمی گفت: با امکانات محدود نمی توانیم در همه جا آزمایشگاه و دانشگاه های پیشرفته ایجاد کنیم تا دانشجویان بتوانند به تجهیزات پیشرفته دسترسی داشته باشند؛ این امر در سطح آرمانی در هیچ جای دنیا میسور نیست بنابراین از فرصت پیش آمده و تجربیات مدیر پیشکسوت و شناخته شده جهانی این مدرسه باید استفاده کنیم و ارتباط علمی کشور را با آزمایشگاه های عمده دنیا در این زمینه برقرار کنیم.
وی ادامه داد: پیشنهاد برگزاری این نوع مدرسه را در کشورمان توسط آنها بدهیم و از امکاناتی که در کشورشان فراهم کرده اند، به صورت هم افزایی استفاده کنیم و نسل های جدید خودمان را پرورش دهیم. این فرصت ایده آلی است که پیش آمده و پیشقراولان مسائل علمی باید از این فرصت نهایت استفاده را داشته باشند.
صالحی با اشاره به آمادگی مراکز تحقیقاتی بزرگ دنیا برای همکاری علمی با کشورمان گفت: زمانی می توانیم از این فرصت ها استفاده کنیم که خودمان زمینه های لازم را فراهم کرده باشیم. مثل اینکه الفبا را ندانیم و بخواهیم کتاب بخوانیم. این مدرسه ها می توانند الفبای مورد نظر را بیاموزند.
معاون رییس جمهوری با بیان اینکه شاهد سیر تحول قبل و بعد از انقلاب اسلامی بوده است، افزود: 38 سال پیش شرایط برگزاری چنین مدرسه ای وجود نداشت چون استادی نداشتیم. اوایل دهه 60 بزرگانی چون دکتر ارفعی و دکتر اردلان دوره دکترا را در دانشگاه صنعتی شریف راه اندازی کردند و شهید علیمحمدی که یادش را گرامی می داریم، اولین فارغ التحصیل این دانشگاه در رشته فیزیک بود.
وی با بیان این که حالا آماده ایم نسل سوم را پذیرا باشیم گفت: در شرایط سخت اول انقلاب حقوق اساتید به سختی به معادل 100 دلار می رسید، باید دست اساتیدی که ماندند را بوسید، چنین مدرسه ای نتیجه ماندن آنهاست، شما هم باید به سهم خود برای این وطن با عشق و علاقه خدمت صادقانه و برای رضای خدا انجام دهید که وقتی رضای خالق باشد رضای مخلوق هم می آید.
صالحی افزود: می شود گفت اکنون جمهوری اسلامی ایران به همت شما در سکوی پرتاب قرار گرفته است، خیلی راه ها را پیموده ایم و در خیلی دیگر آمادگی داریم، در حال حاضر می توانیم در خیلی از عرصه ها همچون صنعتی، علمی و حتی عرصه های اندیشه ای همچون فرهنگی اوج بگیریم.
وی ادامه داد: اما در عرصه علمی چیزی که الان اولویت دارد، بحث ماده است، تا شما ماهیت ماده را خوب شناسایی نکنید، یقینا نمی توانید خیلی با امکانات و ظرفیت های نهفته در ماده سروکار پیدا کنید و آنها را استخراج کنید.
صالحی ادامه داد: در سرن میلیاردها دلار هزینه کرده اند تا بفهمند ماهیت ماده چیست؛ زمانی می گفتند نوترینو جرم ندارد اما الان پذیرفته اند که جرم دارد، هریک از این مفاهیم را به درجه یقین برسیم، آفاقی را پیش روی ما باز می کند.
وی گفت: کارهایی را قادر خواهیم شد که از ذهن بسیار دور است. همانطور که اگر مثلاً 1500 سال پیش می گفتند می توان در نیم ساعت مسیری چند صد کیلومتری را طی کرد، گوینده را دیوانه می پنداشتند اما الان اتفاق افتاده است.
رییس سازمان انرژی اتمی گفت: یکی از ابزارهای شناخت ماده همین شتابدهنده است. باید آنقدر با این دستگاه سروکار پیدا کنید و کلنجار بروید تا شما را در افق علمی پیش ببرد. هرچند ممکن است کسی با هوشیاری، ابتکاری در بحث شتابدهنده ها بکار گیرد که قوانین آن را برهم بزند. لذا اعتقاد دارم بحث شتابدهنده بحث اولویت دار و مبنایی است. 
صالحی در پایان ابراز امیدواری کرد پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای و مجموعه دانشگاه های کشور این موضوع را با جدیت دنبال کنند.
 نخستین دوره تخصصی مدرسه شتاب دهنده های ذرات ایران با همکاری پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای و انجمن هسته ای ایران دهم بهمن ماه آغاز شد.
این دوره تا 20 بهمن در پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای با دستور علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی ایران و با هدف استفاده از پتانسیل علمی و پژوهشی موجود در پیشبرد اهداف پژوهشی و آموزشی دانش پژوهان هسته ای برقرار است.

شماره خبر: 27140
تاریخ: سه شنبه 13 بهمن 1394  8:06 AM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط