• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

GOLDEN NEWS / خبرهای طلایی سه‌شنبه 3 دی

GoldenLogoICTPRESS - خبرهای طلایی امروز سه‌شنبه 3 دی 98 به اطلاع شما مخاطبان عزیز میرسد.

ICTPRESS گزارش میدهد:

 

 

 

 

 

خبر: ابداع سیستم جلوگیری از انتشار کربن کامیون‌ها! 

محققان موسسه EPFL در سوئیس طرح اولیه جدیدی برای جذب  دی اکسید کربن از اگزوز کامیون ها ابداع کرده اند که تا ۹۰درصد از انتشار گازهای گلخانه ای می کاهد.

محققان طی این پژوهش پیشنهاد کرده اند دی اکسید کربن مربوط به اگزوز کامیون ها جمع آوری شده و به مایع تبدیل و سپس در مخزنی بالای سقف خودرو نگهداری شود.

دی اکسید کربن مایع را می توان به ایستگاه های سرویس رسانی منتقل کرد و آن را برای مصارف مختلف به کار برد؛ به عنوان مثال می توان آن را به سوخت تبدیل کرد.

در فرایند جمع آوری دی اکسید کربن، ابتدا گازهای خارج شده از اگزوز خنک می شود؛ مواد جاذب خاصی در EPFL توسعه می یابد که می تواند دی اکسید کربن را از گازهای دیگر مانند نیتروژن و اکسیژن جدا کند.

ماده جاذب پس از داغ شدن دی اکسید کربن را استخراج می کند و گرمای ناشی از موتور خودرو برای فشرده کردن این گاز و تبدیل آن به مایع استفاده می شود؛ مایع مذکور را می توان در یک مخزن بالای سقف خودرو جمع آوری کرد.

سیستم مذکور برای وسیله های نقلیه بزرگ مانند کامیون یا اتوبوس مناسب تر است زیرا نیازمند یک کپسول ۲ متری است که وزن آن ۷ درصد کل وزن خودرو باشد.

محققان تخمین می زنند با این روش می توان ۹۰ درصد گاز دی اکسید کربن را به این شیوه بازیافت کرد.

..................

 

خبر: بالاگرفتن اختلاف میان مقامات انگلیس و فیس بوک! 

به نظر می رسد اختلاف میان مقامات انگلیس و فیس بوک بالا گرفته است؛ طبق گزارشی جدید کلوئه اسکوئرز مدیر امنیت ملی در وزارت کشور انگلیس هشدار داد هرگونه دستکاری در رمزگذاری اپلیکیشن ها که به مجریان قانون اجازه دسترسی به اطلاعات مهم را ندهد، ریسکی برای عموم به حساب می آید.

وی همچنین اعلام کرد چنین اقداماتی توانایی فیس بوک برای شناسایی و بررسی محتوای غیرقانونی در پلتفرمش از جمله کودک آزاری، تبلیغات تروریستی و برنامه ریزی برای حمله تروریستی را می کاهد.

به گفته اسکوئرز، گزارش شفافیت فیس بوک نشان می دهد این شرکت بین اکتبر ۲۰۱۷ تا مارس ۲۰۱۹ میلادی، ۲۶میلیون محتوای تروریستی را حذف کرده است؛ البته او اشاره کرد رمزگذاری سر به سر اطلاعات(end to end) چه تاثیراتی روی تلاش ها برای کنترل محتوا داشته است.

از سوی دیگر کمیته قضایی مجلس سنای آمریکا نیز در نامه ای ۱۵ صفحه ای به نگرانی ها درباره رمزگذاری سربه سر اطلاعات و خطرات آن برای امنیت عمومی اشاره کرده است.

..................

 

خبر: حذف آلاینده‌های هسته‌ای بوسیله دستگاه شوک!

دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) موفق به ساخت دستگاه کوچکی شده‌اند که با امواج شوک دهنده می‌تواند آلاینده‌های رادیواکتیو را از آب خنک کننده در نیروگاه‌های هسته‌ای جدا کند.

این روش که «الکترودیالیز شوکی» نامیده می‌شود، فرآیند پاکسازی آلاینده‌های هسته‌ای از سیستم خنک کننده نیروگاه‌های هسته‌ای است و می‌توان از این پس، این آب را به جای جایگزینی، بازیافت و تصفیه کرد.

این روش که در ابتدا برای حذف نمک از آب دریا اختراع شده است، از یک موج شوک دهنده دیونیزاسیون در یک لوله آب استفاده می‌کند تا یون‌های دارای بار الکتریکی را به داخل یک ماده متخلخل منتقل کند که به عنوان آستر و پوشش لوله عمل می‌کند.

نتیجه اصلی این است که اگر یون‌ها از عنصر مورد نظر برای دفع تشکیل شده باشند، می‌توانند به صورت انتخابی از جریان آب خنک کننده فیلتر شوند که می‌تواند برای یک رآکتور بزرگ سالانه ۱۰ میلیون متر مکعب آب در اختیار قرار دهد.

محققان MIT می‌گویند نه تنها می‌توان از آن برای تصفیه آب سیستم‌های خنک کننده رآکتور استفاده کرد، بلکه برای کاربردهای بزرگی مانند از بین بردن سرب از آب آشامیدنی نیز قابل استفاده است.

همچنین گفته می‌شود این روش علاوه بر عملیات معمول تصفیه فاضلاب رآکتورها، می‌تواند برای تصفیه آب آلوده شده در شرایط فاجعه مانند انفجار نیروگاه فوکوشیما دائیچی در ژاپن استفاده شود.

..................

 

خبر: تاکسی پرنده «لیلیوم» به پرواز درآمد

استارتاپ آلمانی «لیلیوم» نخستین فاز از آزمایش تاکسی پرنده خود را با موفقیت پشت سر گذاشت.

این تاکسی پرنده که نامش همان «لیلیوم» است، در جدیدترین آزمایش خود چند حرکت جدید در زوایای پیچیدن‌ها و تغییر جهت‌ها نشان داد.

این پرواز آزمایشی نشانگر برداشتن یک قدم دیگر توسط این شرکت با هدف داشتن یک سرویس تاکسی هوایی تجاری در سال ۲۰۲۵ است.

این پرواز آزمایشی نشان می‌دهد این جت به طور عمودی از زمین برمی‌خیزد و طی یک مسافرت کوتاه در یک منطقه کوچک، به سرعت ۶۵ کیلومتر در ساعت می‌رسد و در نهایت با یک فرود عمودی به زمین می‌نشیند.

به گفته شرکت «لیلیوم» اکنون مرحله نخست آزمایشی به پایان رسیده است و تمرکز بعدی روی عملکرد بال‌ها خواهد بود که شامل مدیریت هدایت جریان هوا از روی بال‌ها خواهد بود.

در نهایت پیش‌بینی می‌شود که جت «لیلیوم» تا ۳۰۰ کیلومتر در ساعت سرعت داشته باشد.

این شرکت امیدوار است تا سال ۲۰۲۵ یک سرویس کاملاً تجاری در دو یا سه مکان در سراسر جهان داشته باشد.

..................

 

خبر: کهکشان «بشقاب پرنده» کشف شد!

تلسکوپ هابل تصویری خیره‌کننده از کهکشان «بشقاب پرنده» ۸۵ میلیون سال نوری از دور با سلاح‌های سنجاقک و تعداد زیادی ستاره در هسته خود ثبت کرده است.

این کهکشان در صورت فلکی جنوبی منسا قرار دارد و در مرکز خود دارای بازوهای سنگین و مشبک است؛ دانشمندان معتقدند این ستاره‌ها سرنخ‌هایی از نحوه تکامل کهکشان و چگونگی رشد سیاهچاله ها در مرکز دارند.

گفته می شود این گروه از ستارگان نقش مهمی در نحوه تکامل کهکشان و تحت تأثیر رشد سیاهچاله‌های فوق العاده آن هستند.

کهکشان کشف شده که رسماً با عنوان "IC 2051" شناخته می‌شود، در ۱۶ دسامبر مشاهده شد؛ ناسا در بیانیه‌ای اظهار داشته این برآمدگی‌ها نقش اساسی در چگونگی تکامل کهکشان‌ها و تأثیر بر رشد سیاه چاله‌های فوق العاده در مراکز اکثر مارپیچ‌ها دارد.

شماره خبر: 44145
تاریخ: سه شنبه 3 دی 1398  6:03 PM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط