• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

فناوری نانو لوله های فلورسنت براي مشاهده داخلي بدن

ICTPRESS - از دیرباز موش ها به عنوان مدل های آزمایشگاهی استفاده می شدند و دانشمندان براي آزمایش دارو ها و برای مشاهده اندام های داخلی و تأثیر دارو و فرآیند ناشی از آن، رنگ فلورسنت را به آن ها تزریق می کردند.

متأسفانه عکس هایی که پس از تزریق این ماده از آن ها گرفته می شد تاریک و مبهم بود و حتی چند میلیمتر زیر پوست آن ها هم واضح دیده نمی شد.
به گزارش ICTPRESS به نقل از گيزمگ؛ محققان دانشگاه استن فورد Stanford اکنون سیستمی ساخته اند که از نانولوله های کربن فلورسنت براي تهیه عکس های رنگی واضح از اندام ها که چندین سانتیمتر زیر پوست بدن موش ها را نشان می دهد استفاده می کند.
زمانی که موش مستقیماً در معرض اشعه لیزر قرار می گیرد نانولوله های تک دیواره ای فلورسنت به یک دوز از دارو به اضافه می شود. یک دوربین فیلمبرداری با طول موجی نزدیک طول موج اشعه مادون قرمز که از نانولوله ها ساطع می شود تنظیم شده و تصویر را ثبت می كند.
رنگ فلورسنت در طول موجی پایین تر از 900 نانومتر، هم طیف با طول موجی است که بافت های زیستی را به طور طبیعی نشان می دهد. در نتیجه، تصاویری که از روش رنگ استفاده می شد اغلب به سختی قابل تشخیص بود.
 نانولوله ها طول موجهای بین 1000 و 1400 نانومتر را نشان می دهند، که درهم بودن زمینه تصویر با استفاده از آن ها به حداقل می رسد. همچنین تصاویر، بسیار واضح تر به نظر می آیند زیرا بافت های زیستی در طول موج بلندتر نانولوله ها کم تر نور را پراکنده می کنند.
علاوه براین، تنظیم خوب این طول موج که در آن نانولوله ها نور فلورسنت را نمایش می دهند، امکان پذیر است. با گرفتن فیلم ویدیوئی از طریق فرآیند شناخته شده"تحلیل اجزاء اصلی" امکان تشخیص میان سیگنال های مختلف به طور دقیق ممکن می شود، و نتیجه آن در تصویر این است که اندام های مختلف در رنگ های مختلف ظاهر می شوند.
روش هایی مانند تصویربرداری با تشدید مغناطیسی (MRI) و اسکن کردن به روش توموگرافی رایانه ای (CT)  بیشتر از نانولوله ها، می توانند تصاویری از عمق بدن ارائه دهند، اما به تجهیزات پیشرفته نیاز دارند که همیشه بر پایه آزمایشات داروهای موش- مبنا قابل دسترسی نيست.
تحقیقات دانشمندان دانشگاه استن فورد Stanford در مقاله ای در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences در ماه جاری به چاپ رسیده است.

شماره خبر: 9914
تاریخ: یکشنبه 5 تیر 1390  12:35 PM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط