• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

اولين مرکز نانوآماده خدمات محاسباتی به محققان حوزه نانو فناوری است

ICTPRESS - پژوهشکده نانو فناوری پژوهشگاه دانش های بنیادی با فعال کردن اولین مرکز ابر رایانه نانو فناوری کشور اقدام به انجام محاسبات در حوزه های نانو فیزیک، نانو شیمی و نانو بایو با توان محاسباتی نیم ترافلاپ کرد.

به گزارش ICTPRESS ؛ مراکز ابر رایانه نانو فناوری مراکزی هستند که به بررسی سیستم های مولکولی و اتمی می پردازند و برای ساخت حسگرهای فوق حساس برای تشخیص و درمان بیماری ها، ساخت روبات های بسیار کوچک، ساخت داروهای هوشمند، فیزیک زیستی و ساخت اتم های مصنوعی کاربرد دارند.
علاوه بر این، مراکز ابر رایانه با شبیه سازی روندهای دینامیکی، شبیه سازی اشاعه ترک و شبیه سازی انباشت هیدروژن به محققان کمک می کند تا خدمات لازم را به صنایع ارائه دهند.
در این راستا پژوهشکده نانو فناوری پژوهشگاه دانش های بنیادی 5 سال قبل اقدام به راه اندازی مرکز ابررایانه نانو فناوری کرد که پس از وقفه کوتاه، این مرکز مجددا آغاز به کار کرد و خدمات محاسباتی در حوزه نانو فناوری ارائه می دهد.
این ابررایانه هم اکنون دارای 16ماشین و هر ماشین دارای 8 هسته پردازشگر است و می تواند محاسبات لازم برای حوزه های مختلف نانو فناوری را انجام دهد.
طبق دستورالعمل این مرکز محققان طرحها و پروژه های تحقیقاتی خود را به مرکز ارسال می کنند که در صورت تایید از سوی مرکز username و password ارائه می شود و محققان می توانند از شهرستان محل اقامت خود به مرکز متصل شوند و خدمات لازم را دریافت کنند.
بنابراين گزارش؛  این مرکز با توان محاسباتی نیم ترافلاپ آماده خدمات محاسباتی به محققان حوزه نانو فناوری است همچنين این مرکز عضو شبکه آزمایشگاه های ستاد ویژه توسعه فناوری نانو است و پروژه های تحقیقاتی و پایان نامه هایی که در حوزه نانو فناوری است پذیرش می کند.
خدمات این مرکز به صورت رایگان ارائه می شود و مشمول پژوهشگرانی که امکان دسترسی به آزمایشگاه های محاسباتی را ندارند، می شود.
براساس اين گزارش؛ راه اندازی این مرکز 5 سال قبل کلید خورده است و از این رو نسبت به توان مراکز محاسباتی امروز توان بالایی ندارد ولی با توجه به امکاناتی که در این مرکز ایجاد شده است می توان خدمات محاسباتی دانشگاهی را ارائه کرد.
لازم به ذكر است كه؛ این مرکز توان انجام محاسبات در حد وسیع را ندارد، توان محاسباتی این مرکز نیم ترافلاپ و برای پروژه های دانشگاهی و پایان نامه ها قابل بهره برداری است، خدمات این مرکز برای حوزه های نانو فیزیک، نانو شیمی و نانوبیو قابل استفاده است.

شماره خبر: 10029
تاریخ: سه شنبه 21 تیر 1390  12:05 PM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط