• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

باتری سیم کوانتومی ركورد خود را شكست

ICTPRESS - فناوری نانو وعده داده است تا انرژی مورد نیاز وسایل را در مدارهای کوچک و پیچیده روی هر سطحی تأمین كند. اما در این صورت تجهیزات تنها می توانند به کوچکی کوچکترین باتری باشند مگراین که انرژی را از چیزی شبیه ضربان قلب برداشت كنند.

اکنون محققان دانشگاه رایس Rice بسته باتری لیتیوم- یون کامل را با یک نانوسیم (سیم کوانتومی) منفرد تلفیق کرده اند.
به گزارش ICTPRESS به نقل از پاپسای؛ این گروه محقق به رهبری پالیکل آجایان Pulickel Ajayan استاد دانشگاه رایس Rice یک وسیله ذخیره انرژی هیبریدی ساختند که به عنوان یک باتری و یک سوپرخازن کار می کند.
در نخستین مدل یک الکترولیت میان یک آند و کاتد کوچک نیکلی از جنس پلیمری به نام "پلی آنی لین" (polyaniline) ساندویچ شده است. به نقل از دانشگاه رایس Rice، این کاتد همچنین به عنوان یک سوپرخازن عمل می کند و یونهای لیتیوم را در حجم زیاد ذخیره می سازد.
نخستین نمونه ساخته شده ثابت کرد، که یونهای لیتیوم از طریق الکترولیت حرکت و به کاتد می رسد.
سپس آجایان Ajayan و همکارانش این ساختار را از طریق فرآیند پیچیده شستشوی شیمیایی با نانوسیم منفرد یکپارچه کردند. هدف از این کار تفکیک فوق العاده باریک میان الکترودها در نانوسیم ها است تا تجهیزات بتوانند به کوچکترین اندازه ممکن باقی بمانند.
طبق اظهارات محققان دانشگاه رایس Rice باتری های سیمی تکمیل شده، حدود 50 ماکرون بلندی دارند که این میزان به سختی به قطر موی انسان می رسد.
درحال حاضر آنها تنها می توانند حدود 20 بار شارژ و دشارژ شوند و سپس از بین بروند، اما محققان در تلاشند تا عمر این باتری را طولانی تر كنند.
این تحقیق در مجله ACS Nano Letters به چاپ رسیده است.

شماره خبر: 10157
تاریخ: شنبه 8 مرداد 1390  10:29 AM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط