• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

جهان «های تک» در هفت روز

Fb-CoverICTPRESS - جهان فناوری های پیشرفته یا بعبارتی Hi-Tech بصورت فزاینده و روزافزون مملو از اتفاقات و خبرهای متنوع است که در این گزارش به اهم آن طی هفت روز گذشته اشاره کرده ایم.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، جهان فناوری نوین مملو از رویدادهای گوناگون و خبرهای شگفت انگیزست که برخی در باورها نمیگنجد اما واقعیت دارد یا بزودی به واقعیت می پیوندد. 

 

 

 

 

آنچه که در ادامه مشاهده میکنید گزارشی از خبرهای مهم هفت روز گذشته (منتهی به 16 دسامبر 2018) در جهان فناوری نوین است:

 

هوش مصنوعی هم شطرنج یاد گرفت! 

شرکت Deep Mind (خواهر گوگل) به تازگی یک بازی هوش مصنوعی به نام "AlphaZero" ابداع کرده که می تواند بازی هایی مانند شطرنج و Go را فقط با خواندن کتابچه قوانین بیاموزد.

این سیستم هوش مصنوعی جدید می تواند در بازی های پیچیده انسان را شکست دهد و حتی برای غلبه بر انسان نیاز به دانشی ندارد که توسعه دهندگان در اختیارش قرار دهند.

مبدعان نرم افزار ادعا می کنند این برنامه نقطه عطفی در عرصه ماشین های هوشمند است که می تواند خلاقانه تر فکر کند.

این یک برنامه بازی است که نیازی به اطلاعات انسانی ندارد؛ اما الگوریتم هایی که این سیستم را فعال می کنند با بهره گیری از ویژگی های یک بازی خاص ساخته می شوند و به دانشی اتکا دارند که توسعه دهندگان آنها در اختیار داشته اند.

نسخه قبلی ماشین به نام AlphaGo توانست در مسابقه با ماهرترین بازیکن انسانی در بازی چینی Go برنده شود.

.....................

 

 

ژل جلوگیری از بازگشت سرطان ابداع شد! 

اگر برخی لایه های تومور سرطانی در بدن باقی بمانند امکان بازگشت این بیماری مهلک وجود دارد؛ فناوری نانو می تواند پاکسازی کامل لایه های مذکور را ممکن کند.

به همین منظور چندی پیش، پژوهشگران دانشگاه یو سی ال ای ژلی را تولید کرده اند که با اسپری کردن آن روی بخش های آلوده به تومور در حین انجام عمل جراحی می توان از شکل گیری مجدد آن و بازگشت سرطان جلوگیری کرد.

به گفته این پژوهشگران با استفاده از این روش، عملکرد سیستم ایمنی بدن هم بهبود می یابد و امکان بازگشت سرطان به حداقل می رسد.

ژل مذکور مجهز به نانوذراتی است که از کربنات کلسیم تولید شده است و به طور آهسته در بافت انسانی حل می شوند.

نانوذرات مذکور همچنین مملو از آنتی بادی هایی هستند که به آنها یک پروتئین خاص با نام CD۴۷ اضافه شده و به سیستم ایمنی بدن کمک می کند فقط به بافت های سرطانی حمله کرده و به دیگر بافت های بدن آسیب نزند.

.....................

 

 

کفش هوشمند برای ورزشکاران تولید شد! 

شرکت پوما که در دهه 80 میلادی یک کفش مجهز به تراشه رایانه ای تولید کرده و خبرساز شده بود، این بار هم کفش مشابهی را با امکانات بیشتر روانه بازار کرده است.

کفش RS-Computer که به خصوص برای دوندگی های طولانی طراحی شده، از طریق بلوتوث به گوشی متصل می شود و برای این کار دیگر نیازی به کابل نیست.

کفش یادشده با استفاده از تراشه پیشرفته خود قادر به ارسال اطلاعاتی همچون مدت زمان دویدن، فاصله طی شده، کالری مصرف شده و غیره برای گوشی های اندرویدی و آیفون است.

برای این کفش یک اپلیکیشن خاص هم طراحی شده که داده ها را به صورت گرافیکی و برای درک بهتر کاربران ارائه می دهد.

از دیگر امکانات این کفش می توان به شتاب سنج، حافظه ای برای ذخیره سازی اطلاعات مربوط به حداکثر 30 روز تمرینات ورزشی و باتری قابل شارژ از طریق پرت یو اس بی اشاره کرد.

.....................

 

 

نخستین سلفی «اینسایت» از مریخ به زمین رسید 

کاوشگر اینسایت هفته گذشته نخستین سلفی خود در مریخ را ثبت کرد و به زمین فرستاد.

به این ترتیب تیم مهندسان این ماموریت توانستند چشم اندازی از پنل های خورشیدی و بدنه آن را ببینند.

اینسایت همچنین نخستین چشم انداز کامل از سطح  ۱۴ در ۷ فوتی را به زمین فرستاد که به زودی عملیات حفاری را در آنجا آغاز می کند. 

به گفته تیم تحقیقاتی، سطحی که کاوشگر در آن حفاری خواهد کرد، ایمن به نظر می رسد زیرا در آنجا هیچ صخره، تپه و سوراخی دیده نمی شود.

هر یک از تصاویر جدید این کاوشگر موزاییکی متشکل از چند عکس است که به یکدیگر چسبانده می شوند.

هرچند سلفی به وسیله یک بازوی رباتیک گرفته شده اما در حقیقت ترکیبی از ۱۱ عکس است.

چشم انداز محل فعالیت کاوشگر نیز از ۵۲ تصویر ساخته شده است.

به این ترتیب دانشمندان می توانند  قبل از آنکه اینسایت ابزارهای خود را برای حفاری به کار گیرد، به دقت منطقه را بررسی کنند.

.....................

 

 

ربات امدادگر با قابلیت عبور از حفره های کوچک ساخته شد 

محققان دانشگاه زوریخ در لوزان با همکاری محققان موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان به تازگی ربات انعطاف پذیری را ساخته اند که قادر است در حین پرواز اجزای خود را جمع کند تا ابعاد آن کوچکتر شده و از شکاف ها و حفره های کوچک عبور کند و سپس به شکل اصلی باز گردد.

ساختار این ربات از دیدگاه مکانیکی بسیار ساده است، اما مستلزم بهره گیری از سیستم های پیش بینی و کنترل خودکار بسیار پیچیده است.

این ربات دارای چهار پروانه است که روی بازوهای متحرک نصب شده اند و هریک به طور مستقل حرکت می کنند.

بازوهای متحرک ربات نیز به گونه ای طراحی شده اند که قابلیت خم شدن به دور بدنه ربات را دارند.

نقطه عطف طراحی این ربات، سیستم کنترل آن است که به طور آنی با موقعیت بازو ها سازگار شده و نیروی پروانه ها را با تغییر مرکز گرانش تنظیم می کند.

شکل ظاهری این ربات در حالت طبیعی شبیه X است که در آن بازوها کاملا کشیده بوده و پروانه ها در چهار جهت در بیشترین فاصله از یکدیگر قرار گرفته اند.

این ربات بسته به شرایط می تواند با قراردادن بازوها در راستای یک محور به صورت H تغییر شکل دهد یا با خم کردن بازوها به سمت بدنه، شکل خود را به صورت O تغییر دهد.

همچنین ربات می تواند برای نزدیک کردن دوربین نصب شده روی آن به اشیای موردنظر به صورت T تغییر شکل دهد.

محققان در تلاشند تا الگوریتم هایی را برای خودکارسازی کامل ربات طراحی کنند تا در صورت بروز بلایای طبیعی یا حوادث به صورت خودکار راه های عبور را شناسایی و مناسب ترین راه را انتخاب کند.

.....................

 

 

شارژ گوشی با لباس امکان پذیر شد! 

اگر همیشه نگران اتمام شارژ گوشی تلفن همراه خود هستید، دیگر لازم نیست از این بابت نگرانی داشته باشید؛ زیرا با استفاده از صفحات خورشیدی نازک کار گذاشته شده در البسه این مشکل برطرف می شود.

صفحات خورشیدی باریک جای داده شده در این لباس ها سه میلیمتر طول و 1.5 میلیمتر پهنا دارند و می توان آنها را به لباس دوخت.

این لباس ها که توسط پژوهشگران دانشگاه ناتینگهام ترنت طراحی شده است، با محیط زیست نیز سازگاری دارد و استفاده از آنها برای تولید برق منجر به تصاعد دی اکسید کربن و دیگر گازهای گلخانه ای نخواهد شد.

بررسی ها نشان می دهد برای شارژ یک گوشی بدین شیوه به 2000 صفحه خورشیدی کوچک نیاز است.

از این روش می توان علاوه بر گوشی، تبلت ها و مچ بندهای ورزشی را نیز شارژ کرد.

سلول های مینیاتوری مورد استفاده در این صفحات خورشیدی کوچک با استفاده از چشم غیرمسلح قابل رویت نیستند و فردی که البسه مجهز به آنها را هم پوشیده نمی تواند وجود آنها را حس کند.

نمونه اولیه پوشاکی که بدین شیوه تولید شده دارای یک صفحه خورشیدی در ابعاد 5 سانتیمتر در 5 سانتیمتر بوده که در آن از 200 سلول استفاده شده است.

.....................

 

 

نانودستگاه نوری ساخته شد! 

گروهی از محققان دانشگاه Delft در هلند با همکاری محققان دانشگاه وین اتریش نوعی دستگاه در ابعاد نانو برای هدایت نور تولید کرده اند که کنترل نانوذرات شناور در تله های نوری را با دقت و حساسیت بالا ممکن می‌کند.

دستگاه نانوی جدید، حفره فوتونی کریستال نام دارد که با تابش نور قادر به اعمال تغییراتی در شی مورد نظر نانو و همین طور هدایت دلخواه آن است.

تغییر شیوه انتشار نور از طریق این دستگاه تعیین موقعیت نانوذرات را با دقت بالا ممکن می کند.

پژوهشگران می گویند از این طریق می توان تقریبا تمامی ذرات فوتون در حال تعامل با نانوذرات در تله افتاده را کشف و شناسایی کرد که پیشرفتی مهم در علم فیزیک محسوب می شود.

درک بهتر نانومواد و نحوه تعامل آنها با اشیا و اجسام مختلف در محیط زیست نیز دیگر مزیت استفاده از این روش محسوب می شود.

شماره خبر: 39507
تاریخ: دوشنبه 26 آذر 1397  9:04 PM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط