• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

آیا فضای اینترنت و دستگاه های موبایل مناسب کودکان میباشد...؟!

Best-apps-for-kidsICTPRESS - تمام پدر و مادرها خواستار دیدن موفقیت و خوشحالی فرزندان خود در عین حفظ امنیت آنها هستند.

 به گزارش شبکه خبری ICTPRESS ، در دنیای تکنولوژی امروز مراقبت از فرزندان در عین سهولت کمی غیرممکن به نظر میرسد..!
سرگرمی کودکان شما به چیزی فراتر از تماشای یک کارتون در کنار والدین تبدیل شده است. 
فرزندان امروز با دستگاه های تبلت، تلفن های همراه هوشمند و حتی کامپیوترهای شخصی در دنیای بی در و پیکر اینترنت و در میان برنامه های متنوع به دنبال سرگرمی هستند. چه بسا کنترل فرزندان با هدف حفظ امنیت جانی، مالی و گاهاً احساسی آن ها کمی غیر ممکن به نظر میرسد.
امروزه کودکان در فضای غیر امن اینترنت به دنبال دانلود اپلیکیشن های متنوع، شبکه های ارتباطی و بعضاً غیر کاربردی هستند تا وقت خود را همانند دوستان خود در اینترنت بگذرانند.
تحقیقات اخیر محققان شرکت پاندا سکیوریتی نیز نشان میدهد که حدود 75درصد از کودکان زیر 8 سال از دستگاه های موبایل استفاده میکنند که 91درصد از آنها به اینترنت دسترسی دارند.
آمار دیگر نشان می دهد که کودکان صاحب موبایل حداقل روزی 6بار به دستگاه خود سر می زنند و حداقل یک بار به اینترنت متصل میشوند.
 مطابق گزارش GSMA، 85درصد از کودکان صاحب دستگاه های موبایل از شبکه های اجتماعی و برنامه های ارتباطی استفاده میکنند.
 همچنین 82درصد از جامعه کودکان، اینترنت را برای دانلود برنامه و بازی های مورد علاقه شان مورد استفاده قرار میدهند.
بخش نگران کننده این موضوع، فریب کودکان از طریق وب سایت های سودجو و اپلیکیشن های تبلیغاتی یا مشاهده محتوای نامناسب میباشد که متأسفانه تعداد بسیاری از کودکان با بی اطلاعی از موجودیت برنامه، در دام آنها می افتند.
گاهی با نصب یک برنامه به ظاهر مناسب، تمامی اطلاعات و حریم خصوصی مان در دست مجرمان اینترنتی قرار میگیرد، بدون اینکه خودمان متوجه این موضوع باشیم.
 در واقع دنیای اینترنت از دنیای واقعی نیز خطرناک تر است، چرا که در فضای مجازی روزانه با افراد بسیاری معاشرت میکنیم که به درستی از هویت آنها با خبر نیستیم.
 به گفته لوئیز کرونز، کارشناس ارشد شرکت امنیتی پاندا: "کودکان می توانند به سادگی با قرار گیری بر تله های فیشینگ، خرید از فروشگاه های غیر معتبر و حتی گفتگو با افراد غریبه و سودجو در فضای مجازی، نه تنها اطلاعات شخصی، بلکه ناخواسته اطلاعات حساب بانکی والدین خود را تقدیم مجرمان سایبری کنند."
 آیا تمامی برنامه های موجود در فروشگاه های اپلیکیشن موبایل برای محدوده سنی کودکان نیز مناسب است؟ آیا برنامه های موجود در یک فروشگاه همگی امن هستند؟ آیا کودکان ما توانایی تشخیص برنامه های مناسب از غیر مناسب را دارند...؟ و...
اینها سوالاتی است که امروزه والدین را به فکر فرو برده است، طبیعتاً کنترل کودکان در فضای مجازی از اهمیت بسیار بالایی برخورد است، اما چگونه باید کودکان را در خرید و نصب برنامه از فروشگاه ها و استفاده های غیر ضروری محدود ساخت...؟
تکنولوژی، والدین را در این وظیفه خطیر تنها نگذاشته، چرا که با ادامه این مقاله شما نیز از این فناوری بی نصیب نخواهید بود.
با ترفندهایی ساده که در ادامه به توضیح آنها میپردازیم شما قادر به کنترل نصب برنامه ها در تلفن همراه هوشمند فرزندتان خواهید بود.


 + اگر فرزند شما صاحب یک دستگاه مبتنی بر iOS است... مطالب زیر را دنبال نمایید:
1. ایجاد محدودیت در تنظیمات تلفن همراه
به کمک مسیر زیر در دستگاه های مبتنی بر سیستم عامل iOS و فعال کردن Restrictions شما قادر خواهید بود با وارد کردن یک پسورد محدودیت های لازم را اعمال نمایید:
Settings -> General -> Restrictions
در این قسمت شما نیز میتوانید برنامه های مورد نظر را انتخاب کرده و محدودیت لازم را ایجاد نمایید.

2. محدود کردن انجام خرید به یک رمز عبور
با انتخاب و تنظیم یک رمز عبور قادر خواهید بود سیستم عامل را ملزم به درخواست پسورد قبل از انجام هرگونه خرید ازiTunes  و یا      AppStore نمایید.
 تنها فروشگاه های امن برای کاربران اپل، همین فروشگاه های نام برده میباشند.
 بنابراین در صورت مشاهده فروشگاه های متفرقه، پیشنهاد میشود تا حساسیت بیشتری نسبت به آنها داشته باشید و یا در صورت لزوم آنها را کلاً کنار بگذارید.

3. نظارت کامل بر حساب کاربری اپل فرزند خود
اگر فرزند شما به طور منحصر دارای حساب کاربری اپل است، می توانید برای ایجاد محدودیت خرید که در فوق مطرح شد، از تنظیمات Ask To Buy که مربوط به سیستم اشتراک خانوادگی است استفاده کنید.

+ اگر فرزند شما صاحب یک دستگاه مبتنی بر اندروید است... مطالب زیر را دنبال نمایید:

1. استفاده از پروسه احراز هویت گوگل
سیستم احراز هویت گوگل پلی برای کودکان زیر 12 سال به گونه ای است که جهت خرید هر برنامه ای نیازمند مجوز خرید میباشند.
 این مجوز میتواند برای هر خرید بصورت جداگانه تعیین شود و یا اینکه یک مجوز را به مدت 30 دقیقه برای خرید کودک فعال نگه داشت.
اگرچه فروشگاه های دیگر نیز چنین محدودیتی را برای کودکان بوجود نمی آورند که توصیه میشود هرگز از آنها استفاده نشود.
پیشنهاد می شود که با استفاده از تنظیمات User Control Area برای تحقق نصب هرگونه برنامه کاربردی، قابلیت انجام احراز هویت را فعال نمایید.

2. از محدودیت احراز هویت در تمام دستگاه ها استفاده کنید
توجه کنید که این قابلیت به کمک حساب کاربری گوگل فعال میشود، لذا میتوانید با تنظیم کردن یک اکانت در تمام دستگاه های اندرویدی این محدودیت را نیز ایجاد نمایید.
 اگر از سیستم عامل اندروید 6 بهره مند هستید، میتوانید یک حساب کاربری جدید برای فرزند خود ایجاد نموده و دسترسی های آن را در بخش تنظیمات و امنیت، به حداقل برسانید.
بدین منظور به آدرس زیر مراجعه نمایید:
Settings -> General -> Security
سپس در این بخش تیک گزینه Unknown Sources را بردارید تا نصب برنامه از منابع ناشناس امکان پذیر نباشد.
البته در حساب کاربری خود میتوانید تیک این گزینه را فعال نگه دارید اما لازم است تا کنترل دقیقی روی دانلود برنامه ها از منابع ناشناس داشته باشید.
استفاده از این ترفندهای امنیتی که توسط شرکت پاندا سکیوریتی ارائه شده، میتوانید با محدود سازی نصب برنامه های غیر مناسب و غیر امن و خریدهای اینترنتی جلوگیری به عمل آورید.
به کمک تکنیک هایی که در فوق اشاره شد، در زمانی کمتر از 10 دقیقه کنترل تلفن همراه فرزندتان را در اختیار خواهید گرفت.
اگرچه این محدودیت ها تنها جهت کنترل نصب برنامه روی دستگاه های موبایل میباشد.
جهت پیشگیری از خطراتی که شبکه های اجتماعی نیز بوجود می آورند، لازم است تا مستقیماً کنترل دقیقی روی کودکان خود داشته باشید.
البته در مجموعه آنتی ویروس های خانگی پیشرفته پاندا، قابلیت استفاده از سیستم کنترل والدین برای پدر و مادران نیز فراهم شده است.
از طریق سیستم قدرتمند کنترل والدین پاندا می توانید کودک خود را در محیط ویندوز کاملاً تحت نظر داشته باشید و در جهت جلوگیری از مشاهده محتوای غیر مناسب، برای کلمات کلیدی مورد نظر خود فیلتر تعیین کنید تا به هیچ عنوان در مرورگرهای اینترنتی قابل جستجو نباشند.

شماره خبر: 26399
تاریخ: شنبه 5 دی 1394  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط