• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

رونمایی اپلیکیشن تلفن همراه «شمیم سلامت» در ایران / دسترسی مردم به خدمات پزشکی آسان میشود

shamim_salamatICTPRESS - شرکت آوای فناوری اطلاعات سلامت با رونمایی اپلیکیشن موبایلی «شمیم سلامت» با ارائه خدمات متنوع پزشکی بصورت آسان؛ دسترسی مردم را به پرونده سلامت شان در آینده محقق میکند.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، دکتر حسین ریاضی رئیس هیات مدیره شرکت آوای فناوری اطلاعات سلامت روز یکشنبه سوم بهمن 95 در نشست خبری با موضوع رونمایی اپلیکیشن تلفن همراه «شمیم سلامت» گفت: در راستای راه اندازی سامانه های اطلاعاتی در وزارت بهداشت با هدف ارائه خدمات الکترونیکی به مردم، چندین طرح در دستور کار قرار گرفته است که فرآیند این خدمات را تسهیل می کند.

 

 

وی افزود: در راستای اجرای طرح تحول سلامت، ۱۱ هزار داروخانه در کشور به مرکز ملی تبادل اطلاعات سلامت متصل شدند و در نهایت به مرکز تبادل اطلاعات (NIX ) شبکه ملی اطلاعات متصل میشود.

دکتر ریاضی با بیان اینکه علاوه بر راه اندازی سامانه های اطلاعاتی و طرح های کلان حوزه سلامت در وزارت بهداشت، طرح سامانه یکپارچه سلامت که اطلاعات تمامی واحدهای بهداشتی و درمانی را در کشور، یکپارچه می سازد، از جمله طرح های حوزه فناوری اطلاعات است، ادامه داد: این اطلاعات در نهایت به پرونده الکترونیک سلامت مبدل میشود.

 

 

وی از راه اندازی فاز آزمایشی طرح ممیزی بهداشت محیط در تهران تحت نظارت وزارت بهداشت و با هدف توسعه خدمات بازرسی و ارزیابی فعالیتهای واحدهای صنفی بهداشتی خبر داد و گفت: این طرح با اتمام فاز آزمایشی، به کل کشور تعمیم داده می شود.

رئیس هیات مدیره شرکت آوای فناوری اطلاعات سلامت، از راه اندازی مرکز تبادل اطلاعات سلامت به عنوان بستری برای برقراری ارتباطات تمامی سامانه های وزارت بهداشت و درمان خبر داد و بیان کرد: در آغاز این پروژه هم اکنون یازده هزار داروخانه به این مرکز متصل شده اند تا اطلاعات نسخ پیچیده شده دارویی، روی این مرکز منعکس شود.
دکتر حسین ریاضی، نقش مرکز تبادل اطلاعات را مانند شبکه شتاب بانکی عنوان کرد که ارتباط یکپارچه میان تمامی بانکها برقرار می کند و ادامه داد: این طرح امکان تبادل اطلاعات میان تمامی داروخانه های کشور را به عهده دارد که در آینده نزدیک، تمامی داروخانه ها را پوشش می دهد.
وی با اشاره به اینکه راه اندازی مرکز تبادل اطلاعات سلامت (HIX) در راستای سرویس های تعاملی شبکه ملی اطلاعات و مطابق با الزام دولت برای اتصال تمامی وزارتخانه ها به این درگاه انجام شده است، خاطرنشان کرد: در همین حال اپلیکیشن «شمیم سلامت» با همکاری مشترک وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو و دفتر آموزش و ارتقای سلامت معاونت فناوری اطلاعات وزارت بهداشت با هدف ارائه خدمات داروخانه ای به مردم، طراحی و راه اندازی شده است.
دکتر ریاضی نقش اپلیکیشن «شمیم سلامت» را در راستای کوتاه سازی دست واسطه گران و مقابله با قاچاق دارو در کشور موثر دانست و گفت: البته پیگیری این موضوع برعهده متولیان امر است اما توسعه کاربری این اپ ضمن کاهش هزینه ها، راهکاری برای مقابله با قاچاق دارو و واسطه های این حوزه است.
وی خاطرنشان کرد: اجرای این پروژه یعنی آسان تر شدن ارائه خدمات متنوع پزشکی و سلامت و در صورت ایجاد دسترسی به پرونده سلامت از سوی وزارت بهداشت برای هر ایرانی، بهره برداری از آن منطبق با اپلیکیشن شمیم سلامت در هر کجا که باشند امکان پذیر خواهد بود و این مهم جزو دورنمای برنامه های ما محسوب میشود.
حسین ریاضی تصریح کرد: در این پروژه «مردم» با بررسی خدمات مختلف، خودشان تصمیم میگیرند و بازیگران اصلی بشمار می آیند. فعالیت این اپ با ایجاد رقابت بین ارائه دهندگان خدمات، موجبات افزایش سطح سلامت جامعه، ارتقاء کیفی خدمات پزشکی و سلامت، کاهش هزینه ها و سفرهای درون شهری را فراهم می آورد و بصورت مردم محور پیش میرود.
مهندس حسين كاظمي، مدير فني پروژه شميم سلامت نیز در این نشست در سخنانی گفت: در این اپلیکیشن تمامی خدمات مربوط به دارو و داروخانه روی پلتفرم موبایل و سیستم عاملهای اندروید و iOS به مردم عرضه می شود و هم اکنون اطلاعات و لیست داروخانه هایی که به مرکز تبادل اطلاعات سلامت متصل شده اند در این اپلیکیشن وجود دارد.
وی تمرکز بر زنجیره تامین و عرضه دارو، فعالیت توزیع کنندگان، خدمت رسانی و آگاه سازی به مردم، جلوگیری از نسخ خطای پزشکی را از جمله اهداف طراحی این اپلیکیشن عنوان کرد و گفت: اتصال سایر مراکز، بیمارستانها و آزمایشگاهها و مراکز تصویربرداری به این اپلیکیشن در فازهای بعدی انجام می شود.

 

 

کاظمی ارائه جزئیات داروخانه ها، ساعت کار و امکان دسترسی به مشخصات جغرافیایی را از جمله ویژگیهای این اپلیکیشن به عنوان داروخانه یاب و نسخه یاب برشمرد و افزود: امکان ارسال تصویر و توضیحات نسخه به صورت الکترونیکی برای اطلاع از وجود دارو در داروخانه ها از این طریق وجود دارد و در نهایت قرار است این سرویس به ارائه فاکتور خدمات دارویی در جهت تحقق پرونده الکترونیک سلامت منتج شود.

 

 

 

 

 

به گزارش شبکه خبری آی سی تی پرس، اپلیکیشن طرح ملی "شميم سلامت"  دریچه ای نوظهور به خدمات الکترونیک و همراه حوزه سلامت کشور است:

آدرس سایت: www.shamimsalamat.ir
لینک های دانلود :نسخه آی او اس  https://appsto.re/us/-MICgb.i
 نسخه آندروید   https://goo.gl/RL0fuP
کانال تلگرام   https://telegram.me/shamimapp

شماره خبر: 31650
تاریخ: یکشنبه 3 بهمن 1395  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط