• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

قرارداد ماهواره ناهید۲ امضا شد

13950616000492_PhotoAICTPRESS - با حضور وزیر ارتباطات قرارداد ساخت ماهواره مخابراتی ناهید۲ به امضا رسید.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، در مراسمی با حضور وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران، قرارداد ساخت ماهواره مخابراتی ناهید2 به امضاء رسید.

دستیابی به ماهواره بومی مخابراتی و سنجش از راه دور از مأموریت‌های اقتصاد مقاومتی وزارت ارتباطات است که در این راستا ماهواره ناهید2 یک ماهواره مخابراتی زمین‌آهنگ  با 2 مأموریت اولیه و ثانویه تعریف شده است.

در مأموریت‌های اولیه این ماهواره تمرکز بر توسعه و آزمایش‌ فناوری‌های اساسی مورد نیاز و ارتباط مخابراتی از جمله مأموریت‌های ثانویه این ماهواره با عمر عملیاتی 2 سال دیده شده است.

یکی از مهمترین زیرسیستم‌های ماهواره ناهید2، سامانه تعیین و کنترل وضعیت و موقعیت با پایداری 3 محور و دقت نشانه‌روی 3 درجه RMS در هر راستا شامل حسگرهای تعیین وضعیت و عملکردهای کنترل وضعیت عنوان شده است.

همچنین از جمله مأموریت‌های مهم این ماهواره دستیابی به فناوری مانورهای مداری است.

*پرتاپ ماهواره دوستی تا پایان سال در صورت آمادگی پرتاب کننده

همچنین در این مراسم وزیر ارتباطات اظهار داشت: تاکنون ماهواره‌هایی که به فضا پرتاب شده‌اند از نوع سنجشی بوده‌اند که از دو سال گذشته برنامه‌ریزی برای ساخت ماهواره مخابراتی آغاز شد. در این راستا ماهواره ناهید 1طراحی شد که ساخت آن به اتمام رسیده و امیدواریم سال آینده این ماهواره پرتاب شود.

وی ادامه داد: ماهواره ناهید 2 مدل پیشرفته‌تر ناهید 1 است و قرار است در این پروژه تمامی متخصصان فضایی کشور یک کنسرسیوم داخلی توانمند فضایی را به نمایش بگذارند.

وزیر ارتباطات گفت: همچنین امیدواریم ماهواره دوستی امسال پرتاب شود زیرا آماده‌سازی ماهواره در اختیار ما و پرتاب با سازمان پرتاب‌کننده است که در صورت آمادگی سازمان پرتاب‌کننده این ماهواره در سال جاری پرتاب خواهد شد.

در این مراسم حسین بهرامی رئیس سازمان فضایی ورود کشور به بحث جدید ماهواره‌های مخابراتی را متقارن با ‌آستانه دهه فجر به فال نیک گرفت و گفت: ورود به فضا در زمینه مخابراتی در کنار مباحث سنجشی حضوری معنادار در آینده فضا است.

مسئولان وزارت ارتباطات با خودداری از اعلام رقم امضای قرارداد ساخت ماهواره مخابراتی ناهید 2 آن را محرمانه عنوان کردند.

شماره خبر: 31753
تاریخ: شنبه 9 بهمن 1395  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط