• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

ابداع روشی متفاوت برای ساخت سرامیک

82449259-71451815ICTPRESS - محققان سوییسی با ابداع روش متفاوتی، موفق شدند قطعات سرامیکی را به جای پخت در کوره های آجر پزی در دمای بالای هزار درجه سلسیوس، در دمای اتاق و تنها با فشار تولید کنند.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، سرامیک هایی که با این روش در دمای اتاق و تحت فشار ساخته می شوند، به اندازه سرامیک هایی که در کوره و در درجه حرارت های بالا پخته می شوند، مستحکم هستند.
برای این رویه ساخت که توسط محققان دانشگاه ETH زوریخ در سوییس ابداع شده، از فرآیندهای زمین شناختی تشکیل سنگ الگو گرفته شده است.
محققان نانو پودر کربنات کلسیم و آب را باهم مخلوط کردند و این ماده را برای یک ساعت تحت فشار قرار دادند؛ این فرآیند به نام تف ‌جوشی یا سینترینگ (Sintering) خوانده می شود؛ تف جوشی یکی از روش‌ های شکل‌ دهی مواد فلزی و سرامیکی است.
پژوهشگران خاطرنشان کردند: این کار اولین مدرکی است که نشان می دهد می توان یک قطعه ماده سرامیکی را در دمای اتاق ، در چنین مدت زمان کوتاه و تحت فشار نسبتا کم ساخت.
آنها با استفاده از یک پرس (فشار) هیدرولیکی موفق شدند که صفحات نمونه سرامیکی را تقریبا به اندازه یک سکه بسازند.
نتایج این آزمایش که در مجله Nature Communications منتشر شد، ثابت کرد که این ماده سرامیکی به اندازه سنگ و بتن مقاوم و مستحکم است.

شماره خبر: 32217
تاریخ: چهارشنبه 11 اسفند 1395  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط