• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

برنامه هند برای پرتاب 31 ماهواره در یک موشک

hendICTPRESS - سازمان تحقیقات هوا و فضای هند (ایسرو) اعلام کرد، قصد دارد در ماه ژانویه 31 ماهواره را در یک موشک به فضا پرتاب کند.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، یک مقام ارشد در سازمان تحقیقات هوا و فضای هند گفت: زمان پرتاب این موشک 10 ژانویه تعیین شده است. محموله اصلی این موشک، 31 ماهواره خواهد بود که بر گستره هند در زمین نظارت خواهند کرد.
علاوه بر این؛ در این موشک 28 ماهواره کوچک دیگر به فضا پرتاب خواهد شد که متعلق به کشورهای دیگر از جمله آمریکا و فنلاند می باشد.
به گفته مقامات سازمان ایسرو، موشک پی اس ال وی - سی 40 برای این ماموریت مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

این موشک قرار است از جزیره سریهاریکوتا در ایالت آندرا پرادش در جنوب شرق هند پرتاب شود.
پرتاب این موشک در حالیست که هند در آخرین ماموریت پرتاب موشک خود به فضا که در ماه اوت سال جاری انجام شد، شکست خورد.
ای اس کران کومار رئیس ایسرو، در این خصوص گفت: سپر گرمایشی اطراف ماهواره مورد نظر در زمان تعیین شده از آن جدا نشد و این ماهواره نتوانست در مدار زمین قرار گیرد.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند، تاکنون 40 عملیات موفق در پرتاب موشک های مختلف پی اس ال وی به فضا داشته است.
این سازمان در ماه ژوئن نیز، 30 ماهواره کوچک را در یک موشک به فضا پرتاب کرد.
سازمان ایسرو همچنین تاکنون توانسته است سنگین ترین موشک ( جی اس ال وی نسل 3) ساخت خود را برای اولین بار با موفقیت به فضا پرتاب کند.
پیش از این هند برای پرتاب ماهواره های خود با وزن بیش از 2 تن به کشور های خارجی وابسته بود.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند (ایسرو) در سال جاری با ثبت رکود بی سابقه پرتاب 104 ماهواره با یک موشک به فضا از جزیره کوچک 'سریهاریکوتا' در جنوب هند با پشت سرگذاشتن رقبای بزرگی همچون روسیه و آمریکا،تاریخ ساز شد.
جزیره کوچک 'سریهاریکوتا' درصنعت فضایی هند ،حکم دماغه 'کاناورال' در ایالت فلوریدای امریکا را دارد که تاکنون موشک های فضایی و ماهواره های بسیاری از این جزیره به فضا پرتاب شده است.
سکوی پرتاب موشک جزیره 'سریهاریکوتا' تاکنون با پرتاب بیش از 200 ماهواره از کشورهای مختلف، میزبان برنامه های جاه طلبانه فضایی هند است.
هزینه های پرتاب از این سکو به حدی پایین است که حتی رقیبان قدر هند هم قادر به رقابت با این هزینه ها نیستند؛ برای مثال این کشور قادر است کاوشگر مریخ خود را با هزینه ای به مراتب پایین تر از بودجه ای که هالیوود به ساخت فیلم های فضایی تخصیص می دهد، به سیاره سرخ ارسال کند.
در بیشتر سفرهای فضایی و پرتاب فضاپیماها از مبدا هند ، از راکت خوش سابقه پی اس ال وی ( Polar Satellite Launch Vehicle) استفاده می شود.
یکی از مهمترین دستاوردهای فضایی هند در سال 2013 میلادی را می توان پرتاب یک کاوشگر مدارگرد به مریخ با موشک"پی اس.ال.وی" به نام "مانگالیان" که به زبان سانسکریت به معنای 'مسافر مریخ ' است را برشمرد .

با این پروژه، هند به چهارمین کشوری تبدیل شد که توانست به منظومه شمسی راه یابد.
ماموریت ماهواره مانگالیان ، اکتشاف گاز متان و دی اکسید کربن در جو مریخ است تا احتمال و امکان وجود حیات در سیاره همسایه زمین بررسی شود.

شماره خبر: 35812
تاریخ: شنبه 9 دی 1396  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط