• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

ثروت فناورانه

Rahmansereshtمحمد فواد رحمان سرشت - ICTPRESS - ثروت. این واژه به تنهایی معنایی کامل دارد که در تقاطع با فناوری، افقی وسیع پدید می آورد.

حال، ثروت فناورانه پدیده جدیدی است که در ظهور، گسترش و نفوذ موثر فناوری و آنچه تفکر، تدبیر و فعالیت بر آن ساختار یابد، تعریف می شود.

فناوری های نوین در دنیای ملموس و مجازی می توانند شاکله نوپدید ثروت فناورانه را بسازند.

این واژگان، جلوه ای بر فعالیت های اقتصادی مبتنی بر دانش و کسب و کارهای شکل گرفته بر پایه فناوری یا، با ماهیت تکنولوژیک است.

در ادامه و بکارگیری فناوری های ارتباطاتی و اطلاعاتی، فرآیندهای زندگی افراد جامعه تسهیل شده و ضمن پاسخ گویی به نیازهای اولیه و مهم هر فرد، رفاه جامعه را برای او به خوبی فراهم می آورد.

بیش از هر زمان دیگر، ارزش بالای علم و کسب دانش در راستای انجام کسب و کار مناسب و تولید ثروت خودنمایی می کند.

ثروت در پی تولید علم و توسعه دانش، استفاده و کاربری بهینه و بهره ور فناوری ها، کارآفرینی و توسعه اشتغال، افزایش آگاهی و مهارت های زندگی، به روز رسانی اطلاعات، شناسایی فرصت ها، استمرار در انجام فرآیندهای مناسب و موفقیت آمیز به دست می آید.

نه فقط تولید، بلکه توزیع منابع و بهره وری حاصل از ثروت به دست آمده از فعالیت های اقتصادی دانش بنیان بسیار حائز اهمیت است.

ثروت فناورانه می تواند با به حرکت درآوردن چرخ های صنعت، به توسعه فعالیت ها و ارتباط مناسب دانشگاه، صنعت و دولت نیز کمک کند.

این موضوع افزایش ثروت ملی را به دنبال خواهد داشت اما چگونه؟ به طور یقین این مساله صرفا با شعار و حرف محقق نمی شود مگر با برنامه ریزی و تبیین استراتژی دقیق و هدفمند، البته بعد از آن باید عملیات اجرایی به هنگام و موثری نیز صورت گیرد تا بتوان شاهد بهره گیری از توانمندی های ناشی از کاربرد صحیح فناوری در صنعت باشیم.

بسیاری از پروژه ها و طرح های نوآورانه در کشورمان به سرانجام مشخصی نرسیدند علی رغم اینکه کارشناسان معتقدند سرمایه گذاری های لازم در حوزه ICT برای پروژه ها باید انجام شود حتی اگر احتمالا بخشی از این سرمایه ها نیز به هدر برود!

شاید می توان متصور بود که حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات که ماهیتی تماما علمی و فناورانه دارد مستوجب سعی و خطایی پیش بینی نشده و اجباری است اما لاجرم همان ماهیت دانش بنیان، می تواند موجبات مهندسی فرآیند را بعد از معماری صحیح اطلاعات و ترسیم نقشه راه مشخص و مدون، فراهم سازد.

علی ایحال آنچه پیداست، ثروت فناورانه حاصل تدبیر و عملکرد مناسبی است که در چرخه سالم اقتصادی و ذیل توجهات مدیریتی متولیان امر به ارمغان می آید که البته شرایط برای تحقق آن چندان مهیا به نظر نمی رسد فقط آنچه قابل اتکا است مغزافزار و فناوری است.

 

محمد فواد رحمان سرشت

مدیر مسئول شبکه خبری ICTPRESS 

منبع: روزنامه ثروت

شماره خبر: 36592
تاریخ: چهارشنبه 2 خرداد 1397  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط