• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

توسعه پوشالی

photo_2018-05-20_18-54-55محمد فواد رحمان سرشت - ICTPRESS - اگر فرصتی را که در اختیار پیام رسانی مانند تلگرام قرار دادیم تا جبران کاستی های داخلی را بکند، در اختیار متخصصان و فعالان می گذاشتیم و زمینه را برای رشد و تعالی آن ها فراهم می کردیم اکنون این چالش عمده را با انحصار یک برنامه خارجی نداشتیم.

تلگرام مورد استفاده بسیار زیادی در جایگاه اتوماسیون اداری در ادارات و نهادهای حاکمیتی و خصوصی علاوه بر کاربری آن در محافل خصوصی و خانوادگی در کشورمان قرار گرفت.

از این برنامه پیام رسان که خود را همگام با کاربران ایران تجهیز کرد و روز به روز بر ویژگی های کاربر پسندش افزوده شد در بسیاری موارد حساس توسط اقشار مختلف استفاده شد.

وقتی در حاشیه نشست رسانه ای نمایشگاه الکامپ و مباحث مربوط به استارتاپ ها و کسب و کارها با محمدباقر اثنی عشری رئیس جدید سازمان نصر گفتگو کردم این موارد را مورد اشاره قرار داد که تلویحا به آن اشاره شد.

همچنین در این صحبت ها مطرح شد که چه بسیار توانمندی هایی که در کشور وجود دارد و استفاده صحیح از آن می تواند راه را برای جلوگیری از محدودسازی ها بسته و در مقابل فضای رقابتی داخلی را آنقدر رونق بخشید که نتیجه نوآوری ها و تلاش نخبگان کشور به تامین نیازهای داخلی منجر شود.

یک برنامه آن هم مانند تلگرام دوره مصرفی دارد که با رشد فناوری در آینده ای نزدیک به پایان می رسد، برخورد با چنین موضوعی چندان اهمیت ندارد که بخواهد به قیمت مختل شدن روند کسب و کارها و ارتباطات اینترنتی یک کشور تمام شود.

روند امتیاز دهی و توسعه پیام رسان های بومی در قالب اعطای وام به آن ها شاید اشتباه بزرگی باشد که شاید تا فرصت یابند کاربرانی را جذب کنند دوره فناوری شان پایان یافته و مجبور به پرداخت بدهی های خود و یا فرار از آن می شوند.

این سرمایه گذاری و توجه اگر به خوبی صورت گیرد در بسیاری موارد می تواند زمینه را برای توسعه صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات فراهم کند.

در این راستا اگر استراتژی توسعه را بر پایه سرمایه گذاری های مشابه انجام دهیم و منتظر بمانیم تا مشکلات خود به خود حل شوند به توسعه ای پوشالی دست یافته ایم.

لاجرم فرار از چالش های منتج از کاربری برنامه هایی مشابه تلگرام و بسیاری موارد دیگر که نگرانی ایجاد میکنند و تعدادشان کم هم نیست با این گونه برخوردها و برنامه ریزی ها مرتفع نمی شوند!

 

محمد فواد رحمان سرشت

مدیر مسئول شبکه خبری ICTPRESS 

منبع: روزنامه ثروت

شماره خبر: 36701
تاریخ: پنجشنبه 10 خرداد 1397  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط