• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

معاون وزیر ارتباطات: هرچه جهانی تر شویم تحریم غیر ممکن تر خواهد شد

هرچه-جهانی-تر-شویم-تحریم-غیر-ممکن-تر-خواهد-شدICTPRESS -رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در یادداشتی که در روزنامه شرق منتشر کرد با تشریح نحوه تحریم اینترنت، تصریح کرد که لازم است تا گسترش زیرساخت های اتصالی به جهان را در دستور کار قرار دهیم.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، امیر ناظمی رییس سازمان فناوری اطلاعات در ابتدای این یادداشت نوشت: شاید تصور صبحی که بیدار شویم و شبکه های اجتماعی مان کار نکند، بسیار ترسناک تر از چیزی است که شش سال پیش فکر می کردیم. اگرچه سال ها قبل تر کوسه های بازیگوش بسیاری بودند که این فیبرهای خفته در اعماق دریا را می خوردند تا ما بدون اینترنت شویم؛ اما سال هاست که کوسه ها مدیریت شده اند. این روزها یک نگرانی نوظهور به مجموعه نگرانی ها افزوده شده است: تحریم اینترنت!

وی با طرح 5 سناریوی ممکن برای تحریم اینترنت توسط امریکا، و توضیح اینکه چنین تحریمی به لحاظ فنی اثربخشی ندارد، نوشت: در کوتاه مدت، مشکلی جدی برای اینترنت ایرانیان روی نخواهد داد. در بلندمدت نیز تحریم ها تأثیر جدی نخواهند گذاشت. اما واقعیت آن است که تنها راه برای کاهش همین تأثیرات نیز سرمایه گذاری در زیرساخت ها ست.

ناظمی در این یادداشت، تصریح کرد: واقعیت آن است که هرچه کشوری خود را از جامعه جهانی مجزا کند، آسیب پذیری آن بیشتر خواهد بود، رشد زیرساختی که در طول دولت اول روحانی روی داد، میزان آسیب پذیری را به شدت کاهش داده است. اگر وضعیت ما مشابه با سال ۹۲ بود، میزان آسیب پذیری قابل مقایسه با وضعیت اکنون نبود! تحلیل اشتباه آن است که کشوری بخواهد میزان وابستگی خود را به کشورهای دیگر کاهش دهد و به صورت وارونه تصمیم درست آن است که هم میزان داده های ورودی بالا باشد و هم میزان داده های خروجی؛ در این صورت است که تحریم ها کاملا بدون تأثیر می شوند و اساسا هیچ کشوری در فکر تحریم ما نخواهد رفت.

معاون وزیر ارتباطات به تحلیل اشتباه برخی در داخل کشور نیز اشاره کرد و گفت: تحلیل اشتباه دقیقا از جایی شروع می شود که فکر کنیم اگر ما اینترنت ملی داشته باشیم، آن گاه در برابر تحریم ها پایدارتر می شویم! این استدلال یک اشتباه خطرناک است. پایداری در برابر تحریم ها برخلاف ادعاهای ساده انگارانه زمانی خواهد بود که هم زمان هم میزان داده ورودی و هم خروجی افزایش یابد؛ یا به عبارت دیگر ما جهانی تر شده باشیم.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در ادامه این یادداشت تاکید کرد: امروز تهدید آمریکا خطری جدی برای ایران نیست، اما برای بی اثرکردن کامل هر تحریم یا حتی تهدید به تحریم اینترنت ایران، لازم است تا گسترش زیرساخت های اتصالی به جهان را در دستور کار قرار دهیم. اگر امروز اندکی هزینه در این زمینه کنیم، فردا سخن گفتن از تحریم ایران، در عمل تهدید سایر کشورها خواهد بود.

وی افزود: پایداری وضعیت شبکه در حال  حاضر، نتیجه توسعه گسترده در چهار سال گذشته در زیرساخت بوده است؛ برای پایداری بیشتر در چهار سال آینده نیاز به سرمایه گذاری امروز است و نمی توان به بهانه اندک بودن منابع مالی، اینترنت و زیرساخت فناوری اطلاعات را کمتر از نان و شکر و برق دانست و هر نوع آسیبی برای اینترنت یعنی بی کاری، ازبین رفتن امنیت روانی و بالاتر از همه قطع شدن دسترسی به اطلاعات و دانش و در نتیجه تعطیل شدن تدریجی توسعه می شود.

ناظمی در پایان یادداشت خود تاکید کرد: در تمامی روزهایی که مردم از گرانی ها در هراس بودند، کمتر خبر یا گزارشی بود که دغدغه اینترنت به عنوان یک کالای اساسی در هزاره جدید را طرح کرده باشد. ما نیاز به تغییر این نگرش در نگاه خود به جهان داریم. فراموش نکنیم که اینترنت کالای اساسی دنیا امروز است.

شماره خبر: 38556
تاریخ: دوشنبه 7 آبان 1397  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط