• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

انجام بزرگ‌ترین عملیات معدن‌کاری کشور توسط مجموعه سنگ آهن گهر زمین

IMG_3309ICTPRESS - مدیرعامل شرکت سنگ‌آهن گهر زمین در چهل‌وچهارمین نشست خبری یک دیدار یک عرضه با اشاره به این که گهرزمین در سال 1383 به منظور تولید 10 میلیون تن گندله و کنسانتره تاسیس شده است و از سال 1395 با دستور هیات‌دولت وقت معدن شماره 3 در منطقه عمومی گل‌گهر به مدت 25 سال به گهرزمین محول شد، اظهار داشت: در سال گذشته بزرگ‌ترین عملیات معدن‌کاری تاریخ کشور توسط مجموعه سنگ آهن گهر زمین انجام شد که نتیجه آن استخراج 18 میلیون تن سنگ آهن بود.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، علی‌اکبر پوریانی با بیان اینکه از آغاز به کار این مجموعه 355 میلیون تن عملیات معدن‌کاری انجام شده که از این میزان 44 میلیون تن مربوط به استخراج سنگ آهن بوده است، گفت: این ارقام نشانگر آن است که در مجموعه گهر زمین نسبت سنگ آهن به باطله در حال حاضر یک به هشت است اما در آینده این نسبت را به یک به پنج خواهیم رساند.

پوریانی سهامداران عمده گهرزمین بر اساس دارا بودن بالاترین تعداد سهم را به ترتیب شرکت گل‌گهر با 30 درصد سهم، سرمایه‌گذاری امید وابسته به بانک سپه با 27.7 درصد سهم، سرمایه‌گذاری غدیر با 22.5 درصد و توسعه معادن فلزات با دارا بودن 20 درصد از سهام گوهر زمین اعلام کرد.

به گفته وی معدن گهرزمین بر اساس ذخیره زمین‌شناختی دارای 643 میلیون تن ذخیره است و از محاسن این معدن آن است که در یک مساحت 2 در 3 کیلومتری متمرکز شده است که این محدود بودن معدن مساحت از ارزش‌های آن محسوب می‌شود. پوریانی افزود: همچنین معدن گهرزمین از کیفیت و عیار خوبی برخوردار است و از نظر میزان مواد مزاحم که در معادن سنگ آهن وجود دارد، این معدن از شرایط مناسبی برخوردار است.

مدیرعامل شرکت سنگ‌آهن گهر زمین یکی از دغدغه‌هایی که مجموعه گهرزمین با آن مواجه می‌شد را پرهزینه‌ بودن برداشت زیرزمینی عنوان کرد که به گفته وی خوشبختانه با بهره‌گیری از سیستم‌های نوین معدن‌کاری و تجهیزات پیشرفته، هزینه‌های معدن‌کاری کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر از پنج خط تولید کنستانتره مجموعه سنگ آهن گهر زمین دو خط مشغول به کار است، گفت: این شرکت بالای ظرفیت اسمی خود تولید کنستانتره انجام می‌شود که در این زمینه سال گذشته رتبه اول را در کشور به دست آورده است.

پوریانی از مزیت‌های این مجموعه را کارخانه سنگ‌شکن خردایشی آن عنوان کرد که شامل یک سنگ‌شکن بزرگ ژیراتوری با ظرفیت 15 تن است و در ادامه از راه‌اندازی دو خط تولید خبر داد و افزود: سال آینده خط اول تولید گندله که روزانه حداقل 5 میلیارد تومان سود دارد به بهره‌برداری خواهد رسید و در نیمه اول سال 98 نیز خط سوم کنسانتره راه می‌افتد.

مدیرعامل گهر زمین از اقدامات این شرکت را فعالیت‌های اجتماعی، آموزشی، ساخت مدارس و تلاش برای اشتغال‌زایی در استان کرمان عنوان کرد که به گفته وی موفق شده بیش از 1500 شغل اعم از شغل‌های کوچک و خانگی ایجاد کند.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران حاضر در نشست مبنی بر اینکه عیار سنگ آهن گهر زمین چقدر است، گفت: عیار سنگ آهن گهر زمین از 49 تا 60 متغیر است اما متوسط بین 51 تا 53 است.

قرارداد ساخت کارخانه گندله‌سازی با تولید سالانه ۵ میلیون تن

در بخش دیگری از چهل‌وچهارمین نشست خبری یک دیدار، یک عرضه، معاون مالی و بازرگانی شرکت سنگ‌آهن گهر زمین با اشاره به اینکه این شرکت قرارداد ساخت کارخانه گندله‌سازی را با تولید سالانه ۵ میلیون تن با مشارکت دو بخش داخلی و خارجی محقق کرده است که از دو بخش داخلی و خارجی تشکیل شده است، افزود: شرکت اتوتک آلمان تجهیزات این شرکت را تامین‌ کرده که تمامی تجهیزات از این شرکت خریداری و در سایت کارخانه مستقر شده است و مبالغ ارزی این تجهیزات با استفاده از ارز حاصل از صادرات کارخانه به طور کامل پرداخت شده است.

به گفته غلامرضا صالح برای تمام محصولات گهر زمین تقاضای داخلی وجود دارد اما این مجموعه برای تداوم طرح‌های توسعه‌ای خود منابع ارزی مورد نیازش را از طریق صادرات تامین می‌کند و سال گذشته این شرکت صادرکننده نمونه کشور شناخته شد؛ امسال نیز به اندازه نیازهای ارزی صادرات کرده است.

معاون مالی و بازرگانی شرکت سنگ‌آهن گهر زمین در پاسخ به سوالی در خصوص رقبای جدی مجموعه گهر زمین گفت: مجموعه ما در زمینه تولید و استخراج سنگ آهن، رتبه نخست را داراست به ‌گونه‌ای که در سال 96 هم از نظر ذخایر و هم از نظر رکورد عملیات معدنکاری نفر اول در کشور است.

وی ادامه داد: در خصوص تولید کنسانتره از نظر حجم مجموعه‌های گلگهر و چادرملو رتبه‌های اول و دوم را دارند و ما سوم هستیم؛ اما ظرفیت تولید این دو بیشتر از ماست چرا که گلگهر هفت خط تولید دارد اما ما دو خط تولید داریم؛ با این حال در زمینه تولید به نسبت ظرفیت اسمی، مجموعه ما نفر اول است.

 تلاش گهر زمین برای بومی‌سازی  

به گفته مدیرعامل شرکت سنگ آهن گهر زمین با وجود اینکه در منطقه عمومی گل گهر کارخانه‌های زیادی وجود دارد شرکت گهر زمین در زمینه بومی‌سازی کارخانجات و قطعات و تجهیزاتی که در آن استفاده می‌شود پیشتاز بوده برای مثال خطوط کنسانتره این مجموعه در حال حاضر 100 درصد بومی شده است.

در ادامه مدیرعامل شرکت سنگ آهن گهر زمین در خصوص تامین آب توسط این شرکت با اشاره به اینکه 150 لیتر در ثانیه آب را از سد تنگوییه سیرجان در سال‌های گذشته خریداری کرده‌ایم که با توجه به مرغوب بودن آن و از سوی دیگر آلوده شدن آب شرب شهرستان، آن را به آب منطقه‌ای شهرستان محول کردیم، گفت: به ازای آن چند قطعه چاه که آلودگی داشت را دریافت کردیم و علاوه بر این شش حلقه چاه در محدوده‌های مجاور معدن توسط مجموعه خریداری شده که در حال انتقال آب به سایت هستیم.

پوریانی در نهایت از در حال انجام بودن انتقال آب از خلیج فارس توسط شرکت معدنی و صنعتی گلگهر خبر داد و گفت که مجموعه سنگ آهن گهر زمین در ده درصد این پروژه شریک است.

شماره خبر: 38685
تاریخ: دوشنبه 14 آبان 1397  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط