• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

در جلسه کمیسیون فاوا اتاق بازرگانی ایران انجام شد: بررسی مشکلات تاکسی‌یاب‌های اینترنتی

imagesICTPRESS -در جلسه کمیسیون فاوا اتاق بازرگانی ایران، مشکلات قانونی و حقوق پیش آمده برای تاکسی‌های اینترنتی مورد بررسی قرار گرفته و خبر ایجاد کمیته زنان در کمیسیون فاوا اعلام شد.

 به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، در جلسه كميسيون فاوا اتاق بازرگاني رحماني مدير حقوقي شركت اسنپ با ذكر مشكلاتي كه در حوزه سيستم‌هاي حمل و نقل هوشمند در كشور وجود دارد ابراز داشت: از وقتي كه شركت‌هاي ارايه دهنده حمل و نقل هوشمند كار خود را شروع كرده‌اند با آژانس‌هاي تاكسي، تاكسيراني و شهرداري به مشكل خورده‌اند و در نهايت چالش‌هاي موجود براي اين كسب و كار موجب شده كه از ايجاد دفاتر ما در شهرهاي مختلف جلوگيري شود.
وي ادامه داد: طبق ماده 87 قانون نظام صنفي كساني كه قصد دارند در فضاي مجازي كسب و كاري داشته باشند مكلفند از اتحاديه كشوري كسب و كارهاي مجازي پروانه كسب بگيرند وبر اساس تبصره ذيل آن هم روش صدور پروانه توسط اتحاديه برابر آيين‌نامه‌اي كه متعاقبا تصويب مي‌شود انجام مي‌گيرد. اين آيين‌نامه تصويب شد و بر مبناي آن اتحاديه شروع به صدور پروانه كسب كرد. بعد از شروع فعاليت و بزرگ شدن اما شهرداري مدعي شد كه باتوجه به قانون توسعه حمل و نقل و جلوگيري از مصرف سوخت آنها مدير حمل و نقل شهري هستند و به واسطه اين قانون به تمامي مراجع اعلام كرد ارايه دهندگان حمل و نقل هوشمند چون در بخش حمل و نقل فعاليت مي‌كنند بايد تحت نظارت شهرداري باشند.
مدير حقوقي اسنپ افزود: در ابتدا ما حاضر شديم كه با شهرداري يا تاكسيراني مذاكره كنيم كه نماينده آنها مسايلي مطرح كرد كه پذيرش آن براي ما درواقع به معني از بين رفتن كسب و كارمان بود. به دليل خلاء هاي قانوني كه وجود داشت ما به تصويب‌نامه كه سال 95 توسط در هيات وزيران تصويب شده بود متوصل شديم.   بر اين اساس كساني كه در حوزه حمل و نقل فعاليت مي‌كنند و از اصناف داراي پروانه كسب هستند با پروانه كسب صنفي قادر به فعاليت هستند اما نظارت شهرداري بر اينگونه كسب و كارها لازم است و نظارت شهرداري بر اساس دستورالعملي خواهد بود كه توسط وزارت كشور و وزارت صنعت تهيه و ارايه مي‌شود.
رحيمي در خاتمه ابراز داشت: شوراي عالي ترافيك به نمايندگي از وزارت كشور متولي تهيه اين دستورالعمل شده است و لذا در مجموع بايد گفت دو استدلال در اين زمينه در كشور هست كه يكي مربوطه به بخش خصوصي و حاميان اين كسب و كارها بوده و ديگري استدلال شهرداري است كه در مقابل آن قرار مي‌گيرد.
ايجاد كميته زنان ICT در كميسيون فاوا اتاق
در خاتمه جلسه كميسيون خانم توكل مسوول كميته زنان حوزه ICT كميسيون فاوا با اعلام تشكيل اين كميته ابراز داشت: در خرداد ماه بود كه درخواستي به كميسيون ICT داده شد تا كميته‌اي زيرمجموعه كميسيون ICT اتاق بازرگاني جهت فعاليت زنان ايجاد شود. با وجود اينكه جهت توانمندسازي زنان در حوزه فاوا تشكل‌هايي در زيرمجموعه وزارت كار وجود دارد اما خيلي از افرادي كه خارج از تشكل‌هاي اتاق هستند تمايل دارند كه ارتباط مستقيم‌تري با اتاق داشته باشند اما نمي‌دانند كه براي عضويت در اتاق نيازي به داشتن كارت بازرگاني ندارند.
وي افزود: زبان ناطق بخش خصوصي اتاق است و اگر حمايت تمام بخش‌هاي خصوصي را داشته باشد قدرتمندتر مي‌شود. از آنجايي كه با جامعه زنان در حوزه ICT ارتباط دارم تمايل داشتم كه ارتباط مستقيم‌تري با اتاق داشته باشم. برنامه ما اين است كه از طريق اين كميته با زناني كه در حوزه فاوا هستند ارتباط نزديكتري داشته باشيم.
برخي ممكن است اين انتقاد را مطرح كنند كه چرا مي‌بايست زنان در كميته جداگانه‌اي داشته باشند اما به نظرم به اين دليل كه زنان كمتر در عرصه فاوا حضور دارند نياز است كه با چنين حركت‌هايي خوباوري لازم را در خانم‌ها ايجاد كنيم؛ همچنين نبايد فراموش كرد كه خانم‌ها ديرتر وارد عرصه فاواي كشور شده‌اند و تمام اين‌ها باعث مي‌شود لزوم ايجاد كميته زنان احساس شود.
توكل در خاتمه ابراز داشت: اهداف اين كميته ايجاد بستر مناسب براي رشد و اعتلاي زنان در حوزه فاوا و پيشبرد برخي از برنامه‌هاي سالانه كميسيون و ايجاد خوباوري در زنان در حوزه فاوا بوده است. براي تحقق اين اهداف برنامه‌هايي نيز پيشنهاد داديم كه از آن جمله مي‌توان به ايجاد شاخص‌هاي رشد و تعالي براي فعالان زن در حوزه فاوا و برگزاري نشست‌هايي براي توانمندسازي بيشتر زنان در اين حوزه اشاره كرد.

شماره خبر: 39208
تاریخ: دوشنبه 12 آذر 1397  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط