• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

ارزش مبادلات هفتگی فرابورس به بیش از 20 هزار میلیارد ریال رسید

20160402175344619ICTPRESS -در چهارمین هفته کاری دیماه در فرابورس ایران یازدهمین عرضه اولیه سال 97 فرابورس، قطعیت عرضه یکجای 32 درصد از سهام مدیریتی غیر کنترلی شرکت پخش البرز، بازدهی 11 درصدی شاخص کل فرابورس از آغاز ماه و افزایش 31 درصدی حجم مبادلات هفتگی رقم خورد.

 به گزارش شبکه خبری ICTPRESS،  در هفته منتهی به 28 دی‌ماه شاهد عرضه اولیه 103 میلیون و 500 هزار سهم شرکت کشت و صنعت و دامپروری و مرغداری دشت خرم‌دره معادل 15 درصد از کل سهام این شرکت به عنوان یازدهمین عرضه اولیه فرابورس ایران بودیم که در جریان این عرضه هر سهم «زکشت» 1950 ریال کشف قیمت شد.

همچنین طی هفته منتهی به 28 دی‌ماه معامله 32 درصد از سهام مدیریتی غیر کنترلی شرکت پخش البرز به ارزش بیش از 870 میلیارد ریال در بازار دوم فرابورس قطعیت یافت. تاریخ این عرضه بلوکی مربوط به شرکت دارویی پخش البرز که 600 میلیارد ریال سرمایه دارد، پانزدهم دی‌ماه جاری بود.

در این هفته معامله‌گران دادوستد 4 میلیارد و 669 میلیون ورقه بهادار به ارزش بالغ بر 20 هزار و 288 میلیارد ریال را در بازارهای نه‌گانه فرابورس ایران رقم زدند و بدین ترتیب در 5 روز کاری این هفته به طور میانگین روزانه 933 میلیون ورقه به ارزش افزون بر 4 هزار میلیارد ریال دست به دست شد.

بدین ترتیب در حالی ارزش مبادلات نسبت به هفته گذشته با 12 درصد کاهش روبه‌رو شد که حجم و تعداد دفعات مبادلات به ترتیب رشد 31 و 50 درصدی را تجربه کردند.

بازدهی 11 درصدی آیفکس از آغاز دی‌ماه

شاخص کل فرابورس ایران که در روز انتهایی هفته گذشته در ارتفاع 1944 واحدی قرار داشت در جریان این هفته با صعود نزدیک به 40 واحدی معادل دو درصد رشد، در ارتفاع 1983 واحدی ایستاد و بدین ترتیب بازدهی 11 درصدی را از آغاز این ماه به ثبت رسانید. همچنین بازدهی آیفکس از آغاز سال به 81 درصد رسید.

نگاهی به مبادلات انجام شده در بازارهای فرابورس نیز حاکی از آن است بازارهای اول، دوم و پایه با رشد حجم و ارزش دادوستد سهام روبه‌رو شده‌اند به طوری که در بازار اول 531 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 610 میلیارد ریال دست به دست شد که در مقایسه با هفته پیشین نشان از رشد 74 و 41 درصدی حجم و ارزش معاملات داشت.

بازار دوم نیز با میزبانی از نقل‌وانتقال دو هزار و 289 میلیارد ریال به ارزش 6 هزار و 684 میلیارد ریال، رشد 25 و 18 درصدی حجم و ارزش دادوستدی را به همراه داشت.

در همین حال در بازار پایه نیز معامله‌گران یک‌هزار و 732 میلیون سهم را به ارزش 4 ‌هزار و 425 میلیارد ریال دست به دست کردند که رشد 28 درصدی حجم و 23 درصدی ارزش مبادلات را نشان می‌داد.

از سوی دیگر در بازار ابزارهای نوین مالی نیز در حالی که حجم معاملات اوراق با 51 درصد رشد روبه‌رو شد اما ارزش آن افت 41 درصدی را تجربه کرد. در این بازار سرمایه‌گذاران دادوستد 117 میلیون ورقه به ارزش 7 هزار و 569 میلیارد ریال را به ثبت رساندند.

رصد دادوستد ابزارهای معاملاتی این بازار حاکی از آن است تنها مبادلات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله با رشد معاملات در این هفته روبه‌رو شده و اوراق بدهی و اوراق تسهیلات مسکن افت معاملات را تجربه کرده‌اند.

در نهایت با نگاهی به جدول ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام به تفکیک گروه‌های صنعت، گروه فلزات اساسی را در صدر این جدول می‌بینیم که با ثبت ارزش مبادلاتی یک هزار و 643 میلیارد ریالی، 14 درصد از ارزش کل معاملات خرد را در اختیار گرفته است.

پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق آسمان امید از اول بهمن

واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ سرمایه‌گذاری مشترک آسمان امید از روز دوشنبه اول بهمن‌ماه به مدت 5 روز کاری پذیره‌نویسی می‌شود.

بر این اساس صندوق‌ سرمایه‌گذاری مشترک آسمان امید در نظر دارد واحدهای سرمایه‌گذاری خود را در نماد «آسامید» از طريق بازار سوم فرابورس ایران پذیره‌نویسی کند و نحوه پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری این صندوق به قیمت ثابت (معادل ارزش مبنا) و ارزش مبنای هر واحد نیز 10 هزار ریال است.

موضوع فعالیت صندوق‌ سرمایه‌گذاری مشترک آسمان امید، سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت، سپرده‌ها و گواهی‌های سپرده بانکي، سهام و حق تقدم پذیرفته‌شده در بورس تهران و فرابورس ايران و گواهي سپرده کالايي است.

گفتنی است که شرکت‌ سبدگردان آسمان به عنوان مدیر، موسسه حسابرسی و خدمات مدیریت رهبین به عنوان متولی، موسسه حسابرسی شاخص اندیشان به عنوان حسابرس و شرکت تامین سرمایه امید، بازارگردان این صندوق معرفی شده‌اند.

 

 

شماره خبر: 40103
تاریخ: شنبه 29 دی 1397  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط