• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

24 بهمن‌ماه ؛دوازدهمین عرضه اولیه سال 97 فرابورس رقم می‌خورد

borsICTPRESS - در آخرین روز کاری هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم معاونت بازار فرابورس ایران از عرضه اولیه 60 میلیون سهم از سهام شرکت کشت و دامداری فکا در 24 بهمن‌ماه خبر داد.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، هفته آتی دوازدهمین عرضه اولیه فرابورس ایران در سال 97 رقم می‌خورد که در این عرضه دامنه قیمتی هر سهم «زفکا» از 8200 تا 8300 ریال و حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی 600 سهم در نظر گرفته شده است.

مدیر این عرضه شرکت کارگزاری صبا تامین بوده و متعهد خرید نیز صندوق اختصاصی بازارگردانی صبا گستر نفت و گاز تامین است که خرید 50 درصد از سهام قابل عرضه در عرضه اولیه را متعهد شده است.

علاوه بر دوازدهمین عرضه اولیه امسال فرابورس، خبر در پیش رو بودن پذیره‌نویسی اوراق منفعت هواپیمایی شرکت ماهان از دیگر رویدادهای مهم هفته منتهی به 19 بهمن‌ماه بود.

بر این اساس، شرکت هواپیمایی ماهان به منظور استفاده از بخشی از منافع ناشی از قراردادهای اجاره (فول چارتر) در نظر دارد تعداد یک میلیون ورقه منفعت به ارزش یک هزار میلیارد ریال را پذیره‌نویسی کند.

پذیره‌نویسی این اوراق در نماد «ماهان01» از سه‌شنبه 23 بهمن‌ماه آغاز می‌شود و تا سه روز کاری یعنی تا شنبه 27 بهمن‌ماه ادامه می‌یابد.

نرخ اوراق منفعت هواپیمایی ماهان 16 درصد سالانه تا سررسید تعیین شده که مواعد پرداخت اجاره‌بها هر سه ماه یک‌بار است. مدت این اوراق نیز 48 ماهه است یعنی در بهمن‌ماه سال 1401 سررسید خواهد شد.

شرکت تامین سرمایه نوین، متعهد پذیره‌نویسی اوراق منفعت هواپیمایی شرکت ماهان و همچنین بازارگردان آن بوده و از دیگر ارکان این پذیره‌نویسی می‌توان به بانک تجارت به عنوان ضامن، موسسه حسابرسی تامین و همکاران به عنوان حسابرس و شرکت کارگزاری تامین سرمایه نوین به عنوان عامل فروش اشاره کرد.

 

رشد 50 درصدی ارزش مبادلات فرابورس

نگاهی به دادوستدهای فرابورس در هفته منتهی به نوزدهم بهمن‌ماه نشانگر آن است که معاملات هفتگی فرابورس ایران با دادوستد 4 هزار و 236 میلیون ورقه به ارزش 30 هزار و 201 میلیارد ریال پایان یافت که این ارقام با رشد 7 و 50 درصدی حجم و ارزش معاملات همراه بود.

در این هفته تمامی بازارهای فرابورس ایران با رشد حجم و ارزش مبادلاتشان نسبت به هفته قبل مواجه شدند به جز بازار دوم که با کاهش 4 و 8 درصدی این متغیرها روبه‌رو شد. بر این اساس بازار دوم میزبان نقل‌وانتقال یک هزار و 737 میلیون سهم به ارزش 4 هزار و 505 میلیارد ریال بود.

در بازارهای اول و پایه به‌ترتیب 468 و 1908 میلیون سهم به ارزش 1407 و 5062 میلیارد ریال دست به دست شد. در این دو بازار روند رو به رشد معاملات نسبت به هفته منتهی به 12 بهمن‌ماه را شاهد بودیم و حجم مبادلات در بازارهای اول و پایه به ترتیب 24 و 14 درصد و ارزش این دادوستدها 13 و 28 درصد افزایش یافت.

شاخص کل فرابورس ایران نیز با تغییر نه چندانی نسبت به هفته پیشین در ارتفاع یک هزار و 934 واحدی تثبیت شد و بازدهی آیفکس از آغاز سال 97 همچنان 76 درصد است.

بررسی معاملات بازار ابزارهای نوین مالی نیز نشان می‌دهد اوراق بدهی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن رشد حجم و ارزش معاملات را نسبت به هفته پیشین به ثبت رسانده‌اند. به این ترتیب در این بازار 19 میلیون ورقه بدهی به ارزش 17 هزار میلیارد ریال خریدوفروش شد که با افزایش 96 و 102 درصدی حجم و ارزش همراه بود.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله نیز تغییر مالکیت 103 میلیون ورقه به ارزش یک هزار و 899 میلیارد ریال را تجربه کردند که نسبت به هفته قبل بیش از 16 و 39 درصد افزایش در حجم و ارزش معاملات ETFها را نشان می‌داد.

همچنین اوراق تسهیلات مسکن افزایش 26 و 32 درصدی حجم و ارزش دادوستدها را به همراه داشتند به ‌طوری که خریداران و فروشندگان این اوراق، معامله 520 هزار ورقه تسه به ارزش 298 میلیارد را به ثبت رساندند.

در همین حال هفته گذشته ارزش معاملات خرد بازار سهام شامل معاملات بازارهاي اول، دوم، پایه و SME به تفکیک صنایع فرابورسی به رقم 10 هزار و 595 میلیارد ریال رسید که گروه‌های فلزات اساسی و محصولات شیمیایی بیشترین سهم را در اختیار گرفتند.

از رویدادهای مهم هفته منتهی به نوزدهم بهمن‌ماه، تامین مالی 10 هزار میلیارد ریالی صنعت نفت از طریق اوراق 19 درصدی منفعت در فرابورس ایران بود که از طریق پذیره‌نویسی اوراق منفعت شرکت توسعه نفت و گاز صبا اروند در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس رقم خورد.

شماره خبر: 40458
تاریخ: جمعه 19 بهمن 1397  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط