• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

رئیس هیات مدیره شبکه علمی : هدفمان ایجاد زیرساخت زیست بوم اقتصاد علم است

photo_2019-02-26_23-43-07ICTPRESS -فاز سوم شبکه علمی کشور حدود 18سال قبل با هدف ایجاد زیرساخت زیست بوم اقتصاد علم کشور و پیوستن به شبکه های علمی جهان پایه ریزی شد.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، سادینا آبایی رئیس هیات مدیر شبکه علمی کشور روز سه شنبه ۷ اسفند ۹۷ در نشست خبری افتتاح پروژه های شبکه علمی ایران، گفت: اپراتور شبکه علمی یک اپراتور خاص از اپراتورهای کشور است. اغلب کشورهای دنیا یک شبکه علمی دارند که این شبکه کلیه دانشگاه ها، مراکز علمی و تحقیقاتی و پژوهشی را با استفاده از فیبر نوری به هم متصل می کند و سرویس ارائه می دهد.
وی گفت: زمانی که در سال 95 توافق نامه شبکه علمی مابین سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران ، سازمان فناوری اطلاعات ایران به عنوان طرف های دولتی و هلدینگ سیمرغ سامانه به عنوان طرف خصوصی منعقد شد، خوشبین‌ترین تحلیل‌گر در حوزه فاوا نیز چنین موافقیت های پیاپی در این اجرای این پروژه را پیش بینی نمی کرد که بی شک تنها سایه الطاف الهی موتور پیشران اصلی وقوع این افتخارات بود.
وی با بیان اینکه ما معمولا از دسترسی آزاد به اطلاعات محروم هستیم؛ گفت: هدف شبکه علمی ایجاد عدالت آموزشی است و شرایطی را بوجود خواهیم آورد تا اگر کسی در راه علم در دانشگاه و کتابخانه ای تحقیقی انجام می دهد بقیه نیز از آن ها منتفع شوند.
رییس هیات مدیره شبکه علمی ایران با اشاره به اینکه، این اپراتور از محتوای شناسنامه دار استفاده می کند و در آن خبری از اطلاعات فیک و جعلی نیست، گفت: یکی از اهداف این شبکه ممانعت از سرقت های علمی و ایجاد ارتباطات تنگاتنگ بین صنعت و علم است تا شرایط دسترسی به اطلاعات واقعی را برای کاربران نهایی فراهم آورد.
این کارآفرین در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر کلیه کتابخانه ها و بیمارستان ها از طریق شبکه علمی خود می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، اظهار داشت: اکنون این شبکه به شبکه علمی ژئانت اروپا متصل شده و  امیدواریم بتوانیم با سعی و کوشش به سایر شبکه های علمی دنیا متصل شویم.
آبایی با بیان اینکه این اپراتور متعلق به همه است و همه می توانند از سرویس های آن استفاده کنند، گفت: سال 2018 در سازمان ملل شبکه علمی را معرفی کردیم، آن جا کمیته های داوری وجود دارند که پروژه های مختلف را جمع آوری و پس از بررسی پروژه های که سرآمد باشند را اعلام می کنند و هفته گذشته از ژنو به ما اطلاع دادند از بین کلیه پروژه هایی که تحویل شد، پروژه شبکه علمی ایران در بخش E-Science کاندید دریافت جایزه WSIS شده است.
سادینا آبائی با اشاره به اینکه 19 فرودین در این نشست شرکت خواهیم کرد و امیدواریم  این پروژه جزو نفرات اول تا سوم گروه شش نفره باشد گفت:  امروز دیپلماسی و ارتباطات بین کشوری براساس توان‌های طرفین خارج از تجهیزات نظامی تعیین می شود و خوشحال هستیم که قدمی هرچند کوچک در زمینه توسعه نگاه جهانی به ایران متمدن و رو به جلو در عرصه جدید دموکراسی کشور ایفا کرده ایم.
بنابراین گزارش، مهندس حسن مقدم فر مدیر پروژه شبکه علمی نیز در توضیح این شبکه گفت: شبکه علمی در سال 95 طی توافق نامه مابین سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، سازمان فناوری اطلاعات ایران به عنوان طرف های دولتی و هلدینگ سیمرغ سامانه به عنوان طرف خصوصی منعقد شد و  جزو اپراتورهایی است که توسط سازمان تنظیم مقررات و زیر نظر این مجموعه و مبتنی بر پروانه فعالیت خود را آغاز کرده و در حال حاضر شبکه مستقلی است که با استفاده از فیبر نوری مشترکین را به یکدیگر متصل می کند.
وی با بیان اینکه شبکه علمی با سه بخش وزارت علوم و تحقیقات، بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و مجموعه های حوزوی کشور در ارتباط است، اظهار داشت: نگاهی که در شبکه علمی وجود دارد نگاه خدمتگرا است و با همین نگاه؛ این شبکه در نسل دوم طی 120 ماه فعالیت و در عمر نسل سوم حدود 18 ماه فعالیت توانسته موفقیت های زیادی کسب کند.
مقدم فر گفت: در حال حاضر 200 دانشگاه برای اتصال به این شبکه قرارداد امضا کرده اند و به نسبت مهرماه 86 که فقط از 72 مرکز شهر تهران به 16 مرکز سرویس می دادیم امروز امکان دسترسی در18 مرکز استان را فراهم آورده ایم و در تلاشیم؛ علیرغم آنکه تجهیزات مخابرات مورد نیاز توسط شبکه علمی ایران تامین شده است، برای سایر استان های کشور نیز پس از رفع مشکلات مخابراتی در آینده نه چندان دورامکان دسترسی به شبکه علمی را فراهم کنیم.
وی در ادامه گفت: در سمت مشترک ترافیک های  1Gداریم اما هم اکنون برای نخستین بار در کشور توانسته ایم سه مشتری با ترافیک 10G به شبکه علمی متصل کنیم.مدیر پروژه شبکه علمی در خصوص اهداف این شبکه گفت: کنترل کپی رایت از اهداف اصلی ما بود و حدود یک سال برای زیرساخت آن زمان صرف کردیم. ما مراکزی داریم که پر از محتوای شگفت انگیز هستند اما از ترس عم رعایت کپی رایت، اطلاعات شان را در قالب سی دی در گنجه ها پنهان کرده اند. وی با بیان اینکه بزرگ ترین مرکز تحقیقات پنبه خاورمیانه در شهر گرگان وجود دارد و در آن جا تحقیقات بسیار خوبی در این زمینه انجام می دهند اما محتوای این دوستان در کشور منتشر نمی شود، گفت: در دانشگاه های کشور تحقیقات مفصلی با کشورهای اوراسیا صورت می گیرد اما نتایج آن را انتقال نمی دهند در حالی که این کار مانند تمام دانشگاه های بزرگ جهان، می تواند باعث درآمدزایی شود.
وی در پایان گفت: ما باید با مغزافزار چیزی را تولید کنیم که برای مان ثروت به ارمغان بیاورد و به این واسطه چشم از درآمد نفتی برداریم. هر چیزی را می توان تحریم کرد، اما مغز را نمی توان. این کلید موفقیت است.

شماره خبر: 40726
تاریخ: سه شنبه 7 اسفند 1397  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط