• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

​پارسانژاد: اعتمادسازی در جامعه بستر اخبار جعلی را مسدود می کند

پارسانژاد-اعتمادسازی-در-جامعه-بستر-اخبار-جعلی-را-مسدود-می-کند-داوودی-خبرسازی-انگیزه-ای-برای-جعل-تصاویر-است-معطریان-ازدیاد-اخبار-جعلی-نشان-دهنده-نبود-اعتماد-در-جامعه-است-حیدری-فضای-آزاد-رسانه-ای-سدی-در-برابر-جعل-استICTPRESS -در دوازدهمین جلسه از سلسله نشست‌های نقد و اندیشه، کارشناسان حاضر در این نشست به موضوع «فضای مجازی، تصاویر جعلی و افکار عمومی» پرداختند.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، دوازدهمین جلسه از نشست های «نقد و اندیشه »با موضوع  «فضای مجازی، تصاویر جعلی و افکار عمومی» با حضور کورش پارسا نژاد گرافیست و دارنده مدرک درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هادی حیدری کارتونیست، نادر داوودی عضو موسس انجمن عکاسان مطبوعاتی ایران و سردبیر ماهنامه مصور قهوه و رضا معطریان عکاس خبری برگزار شد.


جعل تصویر با انگیزه خبرسازی برای رسیدن به هدف خاصی صورت می‌گیرد

در ابتدای این نشست سوالی درباره عوامل تاثیرگذار در ایجاد تصاویر جعلی در فضای مجازی مطرح شد که نادر داوودی درباره این موضوع اظهار کرد: تصاویر جعلی با انگیزه خبرسازی برای رسیدن به هدف خاصی انجام می شود و در بستر پروپاگاندا (جوسازی و تهییج افکار عمومی) حرکت می کند بر همین اساس صاحبان رسانه طبق محورهای از قبل تعیین شده خبر سازی را شروع می کنند و تصاویر جعلی نیز متناسب با آن ارائه می دهند.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال در زمان وقوع جنگ تحمیلی در رسانه های فرا مرزی عنوان می شد در ایران برای به جبهه رفتن  وعده کلید بهشت می دهند بعد از ریشه یابی این موضوع معلوم شد این واژه بر گرفته از ترجمه لغت کتاب «مفاتیح الجنان» است که در دست رزمندگان بود.

عضو موسس انجمن عکاسان مطبوعاتی ایران خاطرنشان کرد: عکاسان نشریه  نشنال جئوگرافی طی دو دوره تاریخی و با هدف بررسی دو موضوع متفاوت در ایران عکاسی کردند اما در نهایت در هر دوبار و بصورت اتفاقی جلد روی این نشریه چهره یک زن با نقاب منتشر شد و به اشتباه این تصویر از زن ایرانی نمایش داده می شود به طوری که پوشش اکثر زنان ایرانی این گونه نیست.

باور کردن شایعات، زمینه ساز ساخت تصاویر جعلی

پارسانژاد در پاسخ به این سوال که چه زمینه های اجتماعی منجر به ساخت تصاویر جعلی می شود؟ بیان کرد: مردم در مقابل  شایعه باورپذیرتر از حقیقت هستند و همین موضوع بازار شایعه و جعل را داغ می کند.

در ادامه داوودی برای روشن تر شدن موضوع افزود: باید توجه داشته باشیم امروزه جنگ میان رسانه ها جنگ خبری است به طور مثال پس از وقوع حادثه 11 سپتامبر، رسانه « سی ان ان» تصاویری آرشیوی از مردم غزه منتشر کرد که افراد در حال شادی و پایکوبی هستند این موضوع اگرچه نادرست بود اما در آن زمان جو خبری ایجاد کرد و حتی عذر خواهی این شبکه پس از آنکه مشخص شد این تصاویر آرشیوی بوده هرگز تاثیر اولیه را نداشت.

سیاستمداران یکی از عوامل جعل تصاویر

معطریان نیز معتقد است که پایه کار عکاسی بر مبنای حقیقت است اما گاهی این حقایق خوشایند سیاستمداران نیست، از زمانی که عکاسی و عکس خبری به عنوان رسانه شناخته شد سیاست نیز بر آن قالب شد اما در نهایت باید توجه داشته باشیم که عکس از حقیقت و گرافیک از تخیل نشات می گیرد.

داوودی درباره تصاویر جعلی نیز گفت: عکس های غیرواقعی گاهی یک موضوع را از نو می سازد که زمینه سردرگمی مخاطب را فراهم می کند، تاثیر این تصاویر ممکن است تا جایی برسد که تغییرات عمده ای در کشور ها ایجاد و سرنوشت یک ملت را عوض کند.

عضو موسس انجمن عکاسان مطبوعاتی ایران با بیان اینکه استفاده از جعل تصاویر برای سرگرمی جالب و خوب است افزود: در این زمینه می توان از گرافیک نیز استفاده و اثری را با نگاه هنرمندانه درست کرد.

وی با اشاره به اینکه تصاویر جعلی به عنوان اسلحه می تواند عمل کند خاطرنشان کرد: مسئولان می توانند همراه و هماهنگ با رسانه های قدرتمند، تصاویر موردنظر خود را به مردم منتقل کنند.

اعتمادسازی بستر اخبار جعلی را مسدود می کند

پارسانژاد با تاکید بر اینکه باید در جامعه اعتمادسازی کنیم خاطرنشان کرد: اعتماد نقش مهمی در تشخیص اخبار جعلی از واقعی دارد زمانی که اعتماد وجود نداشته باشد هر نوع اخبار جعلی مورد پذیرش قرار می گیرد اما در وضعیتی که جامعه در بی اعتمادی به سر می برد برای تشخیص اخبار واقعی نیازمند کارشناس این حوزه هستیم.

معطریان نیز  گفت: رسانه ها آیینه جامعه هستند  بنابراین اگر اخبار جعلی در جامعه زیاد دیده شود نشان دهنده نبود اعتماد است.

داوودی درباره خبرسازی و ایجاد اخبار جعلی تصریح کرد: امروزه شاهد این هستیم که رسانه های معاند نظام، تصاویری را از قبل انقلاب اسلامی ایران منتشر می کنند که این گونه بیان می شود در آن زمان همه چیز در بهترین وضعیت قرار داشت اما مردم با ناآگاهی تصمیم به تغییر آن گرفتند در عوض تصاویر امروزی کشور مملو از مشکلات است این نوعی بزرگنمایی برای تغییر نگرش هاست. اینگونه مقایسه های زمانی در تصاویر و پیوند آنها جعل واقعیات و اهانت به شعور مردمی است که یک راه را برگزیدند.

هادی حیدری کارتونیست در باره جعل و بزرگنمایی در کارتون اظهار کرد: یکی از واقعیت های کارتون بزرگنمایی است به طوری که اجزای چهره افراد در آن به طور اغراق آمیزی می تواند تغییر کند بنابراین در این زمینه می توان هر چه که مدنظر است را به تصویر تزریق کرد بنابراین جنس کار کاریکاتور غلو است.

وی  با اشاره به اینکه ایجاد فضای گفت وگو در هر جامعه ای می تواند از جعل تصاویر پیشگیری کند تصریح کرد: اگر رسانه ها فضای آزاد در اختیار داشته باشند زمینه برای فعالیت اخبار و تصاویر جعلی مسدود می شود.

فراموش کردن ارزش های اخلاقی موجب تولید تصاویر و کارتون جعلی می شود

وی در جمع‌بندی مباحث گفت: کارتونیست بر اساس مدل ذهنی خود با یک پدیده با نگاهی انتقادی برخورد می‌کند. برخی پا را از دایره نقد، فراتر گذاشته و به ورطه تخریب می‌افتند. قدم گذاشتن به این ورطه، می‌تواند سبب خلق آثاری شود که واقعیت را جعل کرده و یا از بیان بخشی از واقعیت سرباز زنند.

نگاهی به آثار کارتون و کاریکاتور در طول سالیانی که این هنر میان عامه مردم رایج شده، ما را با کارهایی روبه‌رو می‌کند که کارتونیست، سوژه مورد نقد خود را در موقعیتی به تصویر کشیده که نفرت عمومی از آن شخصیت را، بیش‌تر تحریک کند.

همان‌طور که «عکس» رسانه‌ای مهم است که می‌تواند با جعل و وارونه جلوه دادن واقعیت، مسیر افکار عمومی را به بیراهه بکشاند، کارتون و کاریکاتور نیز می‌توانند واجد این ویژگی منفی باشند. نقطه مشترکی که سبب خلق کارتون‌ها و کاریکاتورهای جعلی و یا عکس‌های غیرواقعی می شود، فراموش کردن ارزش‌های اخلاقی است که عموما در جنگ رسانه ‌ای میان جریان‌های مختلف خود را نمایان می‌سازد.

معمولا اثرگذاری یک دروغ و یا تصویر جعلی و غیرواقعی در ذهن افراد یک جامعه به حدی است که اگر چندین برابر آن صرف تصحیح آن ذهنیت شکل‌گرفته شود، نمی‌تواند اثر آن دروغ اولیه را به تمامی، از میان برده و پاک کند.

شماره خبر: 40909
تاریخ: جمعه 17 اسفند 1397  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط