• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

دوبرابر شدن سود خالص تولید ژلاتین کپسول ایران در سال 97

666ICTPRESS -مدیرعامل و اعضای هیات‌مدیره شرکت تولید ژلاتین کپسول ایران در نخستین روز از خردادماه 98 به فرابورس ایران آمدند تا ظرفیت‌های این شرکت از گروه «مواد و محصولات دارویی» را برای خبرنگاران تشریح کنند.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، در ابتدای پنجاه‌وچهارمین نشست خبری «یک‌ دیدار، یک عرضه» مدیرعامل شركت توليد ژلاتين كپسول ايران به معرفی تاریخچه این شرکت، ظرفیت تولیدات، میزان سرمایه و ... پرداخت و گفت: شركت توليد ژلاتين كپسول ايران در سال 1376 با ۶ خط تولید فعالیت خود را آغاز کرد و در سال ۸۲ این رقم را به ۸ خط تولید رساند که با توسعه خطوط تولید طی سال‌های بعد، هم‌اکنون دارای ۱۴ خط تولید است.

رامین رمضانی با بیان اینکه شرکت ژلاتین کپسول ایران در زمینه ساخت کپسول‌های ژلاتینی در سایزهای مختلف فعالیت می‌کند، افزود: ظرفیت اسمی این شرکت در حال حاضر تولید ۶.۳ میلیارد کپسول در سال است که قابلیت افزایش به ۷.۵ میلیارد کپسول را داراست و این در حالی است که نیاز سالانه کشور ۵.۵ میلیارد کپسول است.

رمضانی با اشاره به اینکه داروسازی فارابی سهامدار عمده ژلاتین کپسول ایران با دارا بودن ۱۹۹ میلیون سهم معادل ۹۹.۹۹۵ درصد از سهام این شرکت است، در خصوص میزان سرمایه این شرکت گفت: سرمایه ثبتی «دکپسول» در سال ۷۵ رقم ۵۰۰ میلیون ریال بوده که در دی‌ماه 97 به ۲۰۰ میلیارد ریال افزایش یافته است.

وی در ادامه درباره استراتژی‌های شرکت تولید ژلاتین کپسول ایران اظهار کرد: استراتژی توسعه بازار این شرکت شامل شناسايي بازارهاي صادراتي جديد، افزايش ظرفيت توليد، توسعه زیرساخت‌ها و انجام بازاريابي علمي است. همچنین در بخش مالی، استراتژی رهبری و کنترل هزینه‌ها به منظور كاهش قيمت تمام شده و افزايش سودآوری در دستور کار قرار دارد. علاوه بر این در بخش تولید نیز استراتژي تنوع و توسعه محصول را داریم که هدف از آن تكميل سبد محصول، افزايش كيفيت محصول و افزايش رضايت مشتري است.

رمضانی در پاسخ به سوالی در خصوص صادرات دکپسول گفت: در حال حاضر به کشورهای سوریه، قزاقستان، عراق، لبنان و ارمنستان صادرات داریم و در نظر داریم صادرات به این کشورها را بیشتر کنیم.

گزارش عملکردهای مالی دکپسول از زبان مدیرعامل

مدیرعامل شركت توليد ژلاتين كپسول ايران به روند تولید و فروش بر اساس آمارنامه دارویی اشاره کرد و گفت: این شرکت از اواخر سال 96 روند رو به رشدی را در تولید تجربه کرده به طوری که از تولید 5 میلیارد عدد کپسول تولیدی در این زمان، این تعداد را به 5 میلیارد و 606 میلیون کپسول در سال 97 رسانده است.

رمضانی همچنین با بیان اینکه میزان فروش این شرکت در دو دهه اخیر حدود 10 تا 20 درصد از نیاز کشور بیشتر بوده است، افزود: در فروردین 98 هلدینگ سرمایه‌گذاری دارویی تامین، فروش 192 میلیون کپسول را برای شرکت تولید ژلاتین کپسول در نظر گرفت که تولید ما در این ماه به 267 میلیون رسید؛ یعنی 40 درصد بیشتر از مقدار اعلامی توسط هلدینگ بود.

وی در ادامه اطلاعاتی در خصوص دارایی‌ها و سود شرکت تولید ژلاتین کپسول ایران ارائه داد و گفت: دارایی‌های جاری این شرکت در سال 97 نسبت به سال 96 حدود 19.5 درصد افزایش پیدا کرده است. از سوی دیگر سود ناخالص این مجموعه از 179 میلیارد ریال به 290 میلیارد ریال در سال 97 رسیده که نشان از رشد 61 درصدی است. سود عملیاتی آن نیز از سال 96 تا 97 از رقم 116 میلیارد ریال به 230 میلیارد ریال رسیده که 98 درصد افزایش یافته است.

مدیرعامل شركت توليد ژلاتين كپسول ايران سود قبل از مالیات این شرکت را در سال 96 حدود 85 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: این رقم در سال 97 به 214 میلیارد ریال رسیده که 150 درصد رشد داشته است. همچنین سود خالص دکپسول از 68 میلیارد به 151 میلیارد ریال رسیده که نشان‌دهنده بیش از دو برابر شدن سود خالص این شرکت در سال 97 است.

 

ظرفیت تولید دکپسول بالاتر از مصرف داخلی

در بخش دیگری از پنجاه و چهارمین نشست خبری یک دیدار، یک عرضه، داود منصوربخت عضو هیات مدیره شرکت تولید ژلاتین کپسول ایران با بیان اینکه ظرفیت تولید این شرکت بالاتر از مصرف داخل کشور است، گفت: از این رو بخشی از این تولید مازاد به به کشورهای دیگر صادر می‌شود.

منصوربخت همچنین در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد حاشیه سود، کاهش قیمت تمام شده محصولات را از استراتژی‌های این شرکت عنوان کرد و افزود: بهای تمام‌‌شده فروش دکپسول در سال 96 حدود 62 درصد بود که این رقم در سال 97 به دلیل کاهش هزینه تولید به 55 درصد رسیده است.

در ادامه، اعظم هنردوست مدیرپرتفوی شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تامین (تیپیکو) به عنوان نماینده سهامدار عمده شرکت تولید ژلاتین کپسول ایران در این نشست خبری اعلام کرد: شرکت تیپیکو در تلاش است در شش ماه نخست سال 98 هر ماه یک شرکت جدید را در بازار سهام عرضه اولیه کند.

 به زودی 20 درصد از سهام دکپسول عرضه می‌شود

در بخش پایانی این نشست خبری، مدیر ارتباطات فرابورس ایران در خصوص عرضه اولیه شرکت تولید ژلاتین کپسول ایران با اعلام اینکه یکشنبه پنجم خردادماه شاهد عرضه اولیه 20 درصد از سهام شرکت تولید ژلاتین کپسول ایران خواهیم بود، گفت: این شرکت چهاردهمین شرکتی است که در گروه مواد و محصولات دارویی، معاملات خود را در بازار سهام فرابورس آغاز می‌کند.

مبینا بنی‌اسدی با بیان اینکه از کل 200 میلیون سهم شرکت تولید ژلاتین کپسول ایران، 40 میلیون سهم آن برای نخستین بار عرضه می‌شود، افزود: حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی در این عرضه اولیه 200 سهم است و متقاضیان می‌توانند سفارش‌های خود را در بازه قیمتی 560 تا 570 تومان ثبت کنند.

بنی‌اسدی در پایان در خصوص شایعات منتشرشده در مورد به تاخیر افتادن اجرای قوانین بازار پایه، گفت: طبق اعلام‌های قبلی، تغییرات بازار پایه در خردادماه اعمال خواهد شد.

شماره خبر: 41988
تاریخ: چهارشنبه 1 خرداد 1398  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط