• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

ناظمی: در دولت الکترونیکی باید سیلوهای اطلاعاتی دستگاه ها به یکدیگر متصل شوند

باقری-اصل-10-دستگاه-برتر-در-ارائه-خدمات-الکترونیکی-معرفی-شدند-ناظمی-در-دولت-الکترونیکی-باید-سیلوهای-اطلاعاتی-دستگاه-ها-به-یکدیگر-متصل-شوندICTPRESS - نشست خبری کارنامه دولت الکترونیکی با حضور دبیرشورای اجرایی فناوری اطلاعات و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران صبح امروز (شنبه) برگزار شد.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، رضا باقری اصل دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات در نشست خبری ارایه کارنامه دولت الکترونیک دستگاه های دولتی و حاکمیتی، یکی از منسجم ترین اقدامات را ارزیابی خدمات دولت الکترونیک دانست و گفت: در ارزیابی دوره پنجم ما به مطالبه عمومی و آثار عملکردی دولت الکترونیکی توجه کرده و میزان رضایت مردم، اندازه و تعداد کارکنان و ساختار دستگاه ها در ارزیابی ها لحاظ کردیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر با داشتن دولت همراه، برخی دستگاه ها، مردم را برای دریافت خدمات به نرم افزارهای مختلف ارجاع می دهند، افزود: برای مثال وزیر نیرو، برای دریافت قبض الکترونیکی مردم را به استفاده از یک نوع اپلیکیشن ارجاع می دهد در حالی که با دولت همراه به راحتی همه این امکانات قابل اجراست.

باقری اصل خاطرنشان کرد: در مدت اخیر وزارت ارتباطات همه زیرساخت‌های لازم برای یک‌پارچه‌سازی خدمات و فرآیند‌ها را ایجاد کرده است، اما باز هم‌ تمایلی به یکپارچه شدن نیست و این موضوع نشان می دهد که از ابتدا عزمی برای یکپارچه سازی وجود نداشته است.

دبیرشورای اجرایی فناوری اطلاعات تاکید کرد: زیرساخت های دولت الکترونیکی در کشور فراهم است و باید خدمات یکپارچه به مردم ارایه شود تا مردم با کمترین هزینه و بیشترین سرعت بهترین خدمت را دریافت کنند.

وی با بیان اینکه در پنجمین دوره ارزیابی خدمات الکترونیکی، 105دستگاه اجرایی پایش شده اند، تصریح کرد: میزان تحقق دولت الکترونیکی در این ارزیابی به 62.8 درصد رسیده است که امتیاز عمومی دستگاه ها برای ایجاد درگاه خدمات ۸۴ درصد، حضور در وب ۶۶.۹ درصد، خدمات تعاملی ۷۰.۴۴ درصد، خدمات تراکنشی ۷۰.۲۲ درصد و یکپارچگی خدمات ۵۰.۱۹ درصد بوده است.

باقری اصل نتیجه ارزیابی پنجم  را اینگونه اعلام کرد: بیمه مرکزی ، سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران، سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی، سازمان تنظیم مقررات، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، بنیاد شهید و امور ایثارگران، وزارت امور اقتصاد و دارایی، سازمان نهضت سوادآموزی و شرکت ارتباطات زیر ساخت 10 دستگاه برتر در ارایه خدمات الکترونیکی بوده اند.

رسانه جایگاه مناسبی برای بازخورد فعالیت دولت الکترونیک

امیر ناظمی رییس سازمان فناوری اطلاعات در ادامه این جلسه با اشاره به گزارش 120 صفحه ای دولت الکترونیکی که در سایت .https://payesh.iran.gov.ir/ در دسترس عموم است، گفت: در ارزیابی ها تلاش داریم که ارزیابی داخل دستگاهی به ارزیابی اتصال دستگاه های اجرایی به یکدیگر نزدیک شود تا وزن ارزیابی خدمات دولت الکترونیکی بیشتر شود.

وی با بیان اینکه بسیاری از خدمات مورد نیاز شهروندان، مجموعه استعلامات بین دستگاهی است، افزود: دولت الکترونیکی باید به سمتی حرکت کند که سیلوهای اطلاعاتی دستگاه ها به یکدیگر متصل شوند بنابراین از ارزیابی دوره چهارم فرض ما بر بود که به یک نوع دموکراسی دیجیتال یا الکترونیکی برسیم.

ناظمی با تاکید بر اینکه در آخرین دوره ارزیابی تنها دستگاه های اجرایی با یکدیگر مقایسه نمی شوند، گفت: دولت الکترونیکی صرفا ناظر به قوه مجریه نیست و سایر قوا را هم شامل می شود زیرا بخش عمده ای از خدمات نیازمند اطلاعاتی است که در پایگاه قوه قضاییه وجود دارد که باید به سامانه GSP تبادل اطلاعات دولت متصل شوند.

رییس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات نیز به شاخص های ارزیابی دولت الکترونیکی افزوده شده است، تصریح کرد: ارزیابی های شش ماهه به شفاف شدن کمک می کند تا نقاط ضعف را شناسایی و آنها را برطرف کنیم.

ناظمی با بیان اینکه در ارزیابی ها رتبه برخی دستگاه ها با توجه به استعلامات پایین است، گفت: در برخی از دستگاه ها تعداد استعلامات و مجوزها بسیار زیاد است اما باوجود اینکه تعدادی از آنها الکترونیکی شده است اما هنوز بسیاری از خدمات به صورت داخلی الکترونیکی شده و هنوز برای استفاده شهروندان به دولت الکترونیکی متصل نشده اند.

وی افزود: با افزایش شاخص ها در ارزیابی دولت الکترونیکی معیارها تغییر پیدا می کند و برای اینکه به نیارهای شهروندان نزدیک شویم نیاز به مشارکت عمومی داریم.

رییس سازمان فناوری اطلاعات با تاکید بر مشارکت رسانه ها برای مطالبه گری عمومی خاطرنشان کرد: در صورت ارزیابی رسانه ها و مطالبه گری عمومی از خدمات دولت الکترونیکی، سازمانها خود را موظف به مشارکت و گسترش این خدمات می بینند.

ناظمی با اشاره به نتایج بازخورد ارزیابان مستقل از عملکرد دولت الکترونیکی گفت: این گزارش ها می توانند در تغییر مسیر به ما کمک کنند و رسانه ها جایگاه مناسبی برای بازخورد فعالیت دولت الکترونیکی هستند.

شماره خبر: 42258
تاریخ: شنبه 25 خرداد 1398  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط