• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

پیش‌بینی سرطان سینه از یکسال قبل با هوش مصنوعی آی‌بی‌ام

1398-03-29 Breast Cancerحمید نیک روش - ICTPRESS - هوش مصنوعی آی‌بی‌ام سرطان سینه را یک سال قبل از شروع پیش‌بینی می‌کند.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS به نقل از انگجت، آی‌بی‌ام از هوش مصنوعی فقط برای پیش‌بینی بیماری دیابت استفاده نمی‌کند؛ محققان آی‌بی‌ام موفق به توسعه مدلی از AI شدند که می تواند بیماری سرطان سینه را از یک سال قبل پیش‌بینی کند.
همان‌طور که اطلاع دارید در حال حاضر روش‌های دیگری از پیش‌بینی AI وجود دارند که با استفاده از تصاویر ماموگرام یا سوابق پزشکی سرطان سینه را پیش‌بینی می‌کنند؛ اما روش جدید آی‌بی‌ام به دلیل استفاده از هر دو مورد تصویر ماموگرام و سابقه پزشکی بیشتر از روش‌های دیگر خودنمایی می‌کند.
از طرف دیگر، این روش در مقایسه با رادیولوژیست‌های انسانی موفق شده تا در 87 درصد موارد با موفقیت وجود سرطان سینه را پیش‌بینی کند و از همین رو گفته می‌شود که نتایج آن بیشتر قابل اتکاء است.
روش آی‌بی‌ام با آموزش AI از طریق تصاویر ماموگرافی ناشناس که به داده‌های بالینی مرتبط هستند، می‌تواند یک الگوریتم با دقت بسیار زیاد بسازد.
همچنین این روش با برقراری ارتباطات بین خصوصیات و ویژگی‌های موجود در تصاویر مانند کمبود آهن و عملکرد تیروئید که توسط انسان‌ها قابل تشخیص نیست، می‌تواند احتمال تشخیص بد و نادرست را کاهش دهد؛ علاوه بر تمام این موارد، آی‌بی‌ام حتی اطلاعات زیادی را از تست‌های آزمایشگاهی، بافت‌برداری و کدهای مربوط به سایر تشخیص‌ها بدست می آورد.
البته برای پیش‌بینی، فقط اتکاء به الگوریتم چندان منطقی نیست؛ بخصوص اینکه باید در نظر داشته باشیم این الگوریتم فقط در 77 درصد از نمونه‌های غیرسرطانی موفق عمل کرده است. اما به‌هرحال، دقت بالای آن باعث می‌شود تا بتوان از آن به عنوان مجموعه چشم دوم استفاده کرد.

 در پایان باید به این نکته اشاره کرد که قرار نیست روش جدید آی‌بی‌ام همواره پیشرفته‌ترین روش پیش‌بینی سرطان سینه باشد.
محققان MIT نیز برای این روش توسعه داده شده حدود 5 سال روی تصاویر کار کردند؛ اما آنها معتقدند که یک روش جامع‌تر که برای پزشکان ارزش بیشتری داشته باشد را می‌توان توسعه داد.
به‌ هر حال، هر روشی که استفاده شود، به احتمال زیاد، تعداد بیشتری از بیماران سرطانی می‌توانند قبل از اینکه نخستین تومورهای سرطانی ظاهر شوند، فرآیند درمانی خود را آغاز کنند.

 

گزارش: مهندس حمید نیک روش

توئیترHamidNikravesh@

شماره خبر: 42319
تاریخ: چهارشنبه 29 خرداد 1398  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط