• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

حمایت قوه قضائیه از شرکت های دانش‌بنیان‌/ سامانه های نوین نباید ابزاری برای تقلب و کپی کاری شوند

10594710_346ICTPRESS - رئیس قوه قضائیه با اعلام حمایت و صیانت کامل دستگاه قضایی از شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها، بر ضرورت دستیابی به قوه قضائیه هوشمند و بهره‌مندی از فناوری و نوآوری برای تحول قضایی تاکید کرد.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، نشست هم‌اندیشی پیرامون نقش شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها در تحول قضایی با حضور ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه، سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، علی وحدت رئیس صندوق نوآوری و جمعی از مسئولان قضایی و مدیران ده‌ها شرکت دانش‌بنیان، عصر شنبه ۳۰ شهریورماه برگزار شد.
در این نشست بر نقش اقتصاد دانش‌بنیان در رونق تولید، ایجاد اشتغال و تحقق اقتصاد مقاومتی تاکید شد و رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه توسعه این شرکت‌ها از اصلی‌ترین مولفه‌های جلوگیری از خام فروشی در کشور است، گفت: نیرو‌های جوان و تحصیلکرده در این شرکت‌ها می‌توانند با یک کار علمی و خلاقانه، منابع سرشار کشور را به ثروت‌هایی پایدار تبدیل کنند و بازویی اثرگذار در رفع مشکلات اقتصادی باشند.

 


 
قوه قضاییه و استارت آپ‌ها
به گفته رئیسی امروزه لزوم خدمت دوطرفه قوه قضائیه و زیست‌بوم فناوری به یکدیگر بیش از همیشه محرز است و مقررات پیرامون شرکت‌های دانش‌بنیان باید دستخوش تغییراتی شود.

وی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر، مقررات عادی بر ثبت این شرکت‌ها حاکم است، در حالیکه باید ثبت آن‌ها متناسب با جنس کاری که انجام می‌دهند بسیار سریع باشد و برای صاحبان این شرکت‌ها تبدیل به یک مشکل و دغدغه نشود.
رئیس قوه قضائیه در ادامه با تاکید بر لزوم ایجاد دادگاه‌های تخصصی برای رسیدگی به پرونده‌های مربوط به استارت‌آپ‌ها و همچنین استفاده از مشاوران مطلع در این زمینه توسط قضات، اظهار کرد: برای شناسایی و رفع مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان، می‌توان کارگروهی مشترک بین دستگاه اجرایی و دستگاه قضایی تشکیل داد تا ظرف یک ماه نسبت به احصای مسائل و مشکلات این حوزه اقدام کنند و یک ساز و کار سریع برای رفع این مشکلات فراهم سازند.
رئیسی باور دارد شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند در زمینه پیشگری از جرایم و مبارزه با فساد و همچنین شفافسازی نقش بسزایی داشته باشند.

وی در ادامه بر صیانت و حمایت کامل دستگاه قضایی از شرکت‌های دانش‌بنیان تاکید کرد و گفت: این حمایت را بر مبنای ضرورت‌های کشور و فرمایشات رهبری وظیفه خود و همه ارکان حاکمیت می‌دانیم و معتقدیم که این امر نیازمند یک کار میدانی، عملی و اجرایی است و صرفا با صدور بخشنامه و دستورالعمل محقق نمی‌شود.
در ادامه این نشست ۱۶ نفر از مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان در این نشست به مدت ۱۲۰ دقیقه به بیان دیدگاه‌ها، مشکلات و نقطه‌نظرات خود پرداختند و معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری نیز نکاتی را پیرامون لزوم اهمیت و توجه به استارت آپ‌ها بیان کرد.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به اینکه باید قوانین کشور به سمتی برود که از «کارآفرین» در مقابل «وارداتچی» حمایت کند و دولت برای کارآفرین ارزش قائل شود، تاکید کرد: باید در قوه قضائیه، مفاهیم تازه و خلاقانه خلق کنیم؛ این کار نیازمند همکاری نزدیک این زیست‌بوم و قوه قضائیه است.
علی وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با ارائه آماری گفت که در حال حاضر بیش از ۴۵۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت می‌کنند.

شماره خبر: 43171
تاریخ: یکشنبه 31 شهریور 1398  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط