• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

تبدیل بطری‌های پلاستیکی به فیلترهای شیمیایی

13980801000183_Test_PhotoNICTPRESS - محققان دانشگاه عبدالله عربستان با هدف صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش آلودگی محیط زیست از بطری‌های پلاستیکی برای تولید فیلترهای شیمیایی استفاده کردند.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS به نقل از نیواطلس، تقریباً 40 درصد انرژی مصرفی در کارخانه های تولید مواد شیمیایی در فرآیندهای تصفیه مانند تقطیر و تبلور استفاده می شود، مواد متعارف برای تولید فیلترهای شیمیایی معمولا در برخورد با حلال های سخت به سرعت تخریب می‌شوند اما تولید فیلترهای شیمیایی از مواد پلاستیکی این مشکل را تا حد زیادی برطرف می‌کند.

 

 

برای تولید این فیلترها از یک نوع پلاستیک به نام پلی اتیلن ترفتالات یا پی ای تی استفاده شده است که از آن به طور گسترده برای تولید بطری های یک بار مصرف بهره گرفته می شود، این پلاستیک در برابر حلال های سخت هم مقاومت بالایی داشته و تخریب نمی شود.

محققان بدین منظور پلی اتیلن ترفتالات به دست آمده از بطری های یک بار مصرف را خرد و تجزیه کرده و با استفاده از یک حلال آن را دوباره به حالت جامد درآورده و در قالب غشاهای مسطح به کار گرفتند، قطر فیلترهای تولیدشده بدین شکل 35 تا 100 نانومتر است که امید می رود در آینده بتوان فیلترهایی در ابعاد دیگر نیز تولید کرد.

شماره خبر: 43483
تاریخ: چهارشنبه 1 آبان 1398  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط