• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

بارش شهابی جوزایی در اواخر آذر ماه اوج می گیرد

13980913000595_Test_PhotoNICTPRESS - ستاره شناسان به علاقمندان به بارش‌های شهابی توصیه کرده‌اند که دوربین‌ها و تلسکوپ‌های خود را آماده کنند تا طی هفته‌های آینده شاهد اوج گیری بارش شهابی جوزایی باشند.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS به نقل از یاهونیوز، بارش شهابی جوزایی طی هفته‌های آینده در نقاط مختلف جهان اوج می‌گیرد و علاقمندان در صورت حضور در نقاط مناسب و مساعد بودن وضعیت آب و هوا می توانند شاهد حرکت حداکثر 100 شهاب سنگ در ساعت باشند.

یکی دیگر از شرط‌های مشاهده بارش‌های شهابی با کیفیت مناسب درخشان نبودن بیش از حد ماه است که می تواند مانعی بر سر راه تماشای بارش شهابی جوزایی ایجاد کند.

 

 

بارش شهابی جوزایی که هر سال رخ می‌دهد یکی از بزرگترین بارش‌های شهابی جهان است و امسال نیز از 16 آذر ماه آغاز  خواهد شد و در 23 آذر ماه به اوج خود می رسد. معمولا این بارش در 27 آذر ماه پایان می‌یابد. منشا این بارش‌ها بر خلاف بسیاری دیگر از بارش‌های شهابی سیارک ها و نه ستاره‌های دنباله‌دار است.

به علت قطر زیاد این سیارک‌‌ها معمولا بارش شهابی جوزایی درخشندگی زیادی دارد و سرعت متوسط آن به 35 کیلومتر در ساعت می رسد. سیارک‌های یادشده که در زمان ورود به جو کره زمین گاهی سرعتی تا 215 هزار کیلومتر در ساعت پیدا می‌کنند، دراثر شدت گرمای ایجاد شده از بین می روند.

بخش عمده سیارک‌های منظومه شمسی مابین سیاره‌های مریخ و مشتری در گردش هستند و وزن برخی از آنها به 60 تن هم می‌رسد. سیلیکون، اکسیژن، نیکل و انواع فلزات دیگر از جمله مواد تشکیل دهنده سیارک‌ها محسوب می شود.

شماره خبر: 43895
تاریخ: پنجشنبه 14 آذر 1398  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط