• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

گرمایش زمین از نقشه های 50سال قبل مشخص بود

13980916000270_Test_PhotoNICTPRESS - با وجود اینکه خطر گرمایش زمین به تازگی مشخص شده است، اما در نقشه‌های مدل سازی هواشناسی 50 سال قبل نیز این خطر به وضوح پیش بینی شده بود.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS به نقل از اینترستینگ اینجینیرینگ، برخی مدعی هستند که پی بردن به خطر گرمایش زمین تنها با مدل سازی های رایانه ای جدید ممکن شده و قبل از آن، داده های دقیقی در این زمینه وجود نداشت. اما قبل از پیشرفت علم در این حد نیز مدل سازی‌های قدیمی‌تر در مورد وضعیت آتی آب و هوای جهان نشان دهنده قطعی بودن گرمایش کره زمین بود.

 

 

بررسی های محققان دانشگاه برکلی نشان می دهد در 14 مدل سازی آب و هوایی از 17 مدل بررسی شده بین سال های 1970 تا 2001 به وضوح این مساله که خطر گرمایش کره زمین جدی و قریب الوقوع است، پیش بینی شده بود. اما نتایج به دست آمده از این طریق در مواردی جدی گرفته نشده و در موارد دیگری نیز دقیق محسوب نشد و لذا به آنها اهمیت کافی داده نشد.

در مدل سازی‌های رایانه‌ای جدید جزئیات مربوط به بارش برف و باران، تغییر شکل جنگل ها و تحرکات ابرها قابل مشاهده و پیش بینی است. اما در مدل های قدیمی تر نیز افزایش 0.9 درجه سانتیگرادی دمای زمین بارها و بارها پیش بینی شده بود. محققان می گویند اگر این موضوع مهم به طور جدی در نیم قرن قبل مورد توجه قرار گرفته بود، امکان مقابله سریع تر و جدی تر با آن هم وجود داشت.

شماره خبر: 43916
تاریخ: یکشنبه 17 آذر 1398  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط