• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

محققان: گیاهان هم « مضطرب » می شوند

13980920000113_Test_PhotoNICTPRESS - محققان با بررسی گیاهان مختلف به این نتیجه رسیده‌اند که آنها هم در صورت کمبود آب دچار اضطراب و نگرانی شده و فریاد می کشند.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS به نقل از اینترستینگ اینجینیرینگ، اگر چه گیاهان از بسیاری از اندام‌ها و حواسی که انسان‌ها در اختیار دارند، محروم هستند، ولی آنها هم دچار اضطراب و نگرانی می‌شوند و در این شرایط سروصداهایی مشابه با  فریاد از خودشان خارج می‌کنند که با تجهیزاتی قابل شنیدن است.

 

 

محققان با نصب میکروفون‌هایی پیشرفته در نزدیکی گیاهان دریافتند اختلال در دریافت آب و غذا توسط گیاهان باعث می شود آنها اصوات مافوق صوت از خودشان خارج کنند که البته در شرایط عادی قابل شنیدن نیست، ولی در عمل رخ می دهد.

این بررسی که بر روی گیاهان گوجه فرنگی و تنباکو صورت گرفته ثابت می‌کند گیاهانی که تشنگی بکشند یا ساقه‌هایشان شکسته شده یا کنده شود، حتما از خود اصواتی را به نشانه نارضایتی و اضطراب خارج می کنند. در مورد گیاه تنباکوی مورد حمله قرار گرفته، صدای فریاد به مدت 15 ثانیه از آن خارج شد و این کار به مدت یک ساعت بعد از حمله به طور متناوب ادامه یافت. در مورد گیاه گوجه فرنگی این رخداد هر بار به مدت 25ثانیه ادامه یافت.

همچنین گیاه تنباکویی که به مدت ده روز آبی دریافت نکرد، هر بار به مدت 11 ثانیه اصواتی را پخش می کرد و این کار را به مدت یک ساعت ادامه داد. بر اساس تحلیل اصوات یادشده درد و رنج گیاهان در زمان تشنگی بیش از زمانی بوده که ساقه های آنان قطع می شد. پیش از این مشخص شده بود که رنگ، طعم و ظاهر گیاهان آسیب دیده و مضطرب شده نیز تغییر می کند.

شماره خبر: 43967
تاریخ: پنجشنبه 21 آذر 1398  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط