• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

سریع ترین شی چرخان جهان ساخته شد

61544146ICTPRESS - محققان سریع ترین شی چرخان در جهان را ابداع کرده اند. این نانو ذره در هر دقیقه ۳۰۰ میلیارد بار می چرخد.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، محققان سریع ترین شی چرخنده جهان را ابداع کرده اند که در هر دقیقه ۳۰۰ میلیارد بار می چرخد و نیروی حرکت خود را از نور تامین می کند.

محققان دانشگاه پوردو یک نانو ذره به شکل دمبل ابداع کرده اند که تحت تاثیر دو نیروی نور مختلف که در اتاق خلاء با آن برخورد می کنند، با سرعت خارق العاده ای می چرخد. 

این درحالی است که مته دندانپزشکی با سرعت ۵۰۰  تا ۶۰۰ هزار بار در دقیقه می چرخد. محققان به رهبری تانگسانگ لی این ذره را ابداع کرده اند. آنها امیدوارند از یافته های تحقیق شان برای اندازه گیری تاثیرات کوانتومی مانند اصطکاک در خلا استفاده شود.

پژوهشگران برای چرخاندن نانوذره دو لیزر به آن تاباندند که یکی از آنها  ذره را در مکان خود حفظ می کرد و دیگر آن را می چرخاند. هنگامیکه نور از لیزر به شی برخورد می کرد، نوعی نیرو به عنوان فشار اشعه ای از آن خارج می شد.

 به طور معمول چنین نیرویی بسیار ضعیف است. اما در خلاء که اصطکاک بسیار اندکی وجود دارد، چنین نیرویی می تواند شی را با سرعت خارق العاده ای به حرکت در بیاورد.

 این نانوذرات از «سیلیکا» ساخته شده و می‌تواند به عنوان حساس‌ترین حسگر گشتاور جهان عمل کند.

شماره خبر: 44450
تاریخ: یکشنبه 29 دی 1398  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط