• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

نشست خبری سازمان‌نصر: مانع تراشی دولتی بر سر درآمدزایی صنعت استخراج رمز ارز

ICTPRESS - نشست خبری سازمان نظام صنفی رایانه ای با هدف بررسی «مشکلات فعالان حوزه استخراج رمز ارز در کشور» روز یکشنبه ۲۹ دی در سازمان نصر تهران برگزار شد.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، محمدباقر اثنی عشری رئیس سازمان نظام صنفی در ابتدای این نشست با اشاره به سرعت رشد فناوری و تحولات در حوزه کسب و کار گفت: در حال حاضر رشد اقتصاد دیجیتال ۱۵درصد است که پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۰ این عدد به ۲۵درصد برسد. اما در مورد مفاهیم نوین مانند رمز ارزها جامعه با سردرگمی مواجه است. واکنش معمول دولت و حکومت هم مسدودسازی آن بوده است هرچند به عنوان یک صنعت شناخته شده است.

وی تصریح کرد: تولید و استخراج رمز ارز غیر قانونی نیست و یک سال طول کشید تا قوانین و مجوزها توسط وزارت صمت صادر شود و در این مدت بخشی از تولید کنندگان رمز ارز توقیف شدند. در مورد رمز ارزها نکاتی مطرح است که به درستی نظرات بخش خصوصی در آن دخیل نشده و باید بتوانیم تنگناها را برطرف کنیم تا به اقتصاد مقاومتی و رفع تحریم ها کمک کند.

 

 

 

امیرحسین سعیدی نائینی نخستین رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور و عضو کمیسیون بلاک‌چین سازمان نصر نیز در این نشست اظهار داشت: تعیین تعرفه دوگانه برای صنعت فساد آور است.

وی با تاکید بر اینکه اگر استخراج رمز ارز صنعت است باید با نرخ صنعتی نیز تعرفه آن محاسبه شود تصریح کرد: دولت تعرفه برق را میانگین برق صادراتی اعلام می‌کند، بر این اساس اگر به کشوری با تعرفه ۲سنت برق صادر شود و به کشوری دیگر با تعرفه ۸سنت تعرفه برقی که برای استخراج رمزارز در نظر گرفته می‌شود برای یک صنعت‌گر ایرانی ۵سنت است.

سعیدی افزود: هم‌اکنون تعرفه برقی که برای این صنعت در نظر گرفته شده کیلو واتی ۹۷۵ تومان است، البته وزیر گفته که در ۸ ماه از سال این رقم را تقسیم بر دو کنید و در ۴ ماه از سال این رقم را ضرب‌ در ۲!

وی با انتقاد از این برخورد وزیر نیرو اعلام کرد که باید نرخ و تعرفه برق برای صنعت شفاف باشد در غیر اینصورت فساد زا است.
وی در ادامه گفته‌های خود به تعرفه در نظر گرفته شده برای گاز نیز انتقاد کرد و گفت: زمانیکه فعالان این صنعت تصمیم گرفتند که برای فعالیت خود نیروگاه گازی بزنند و برق تولید کنند تاکید شد که اگر برق را به شبکه تحویل ندهند این تعرفه گازی که در اختیار آنها قرار خواهد گرفت ۲ هزار و ۸۰ تومان خواهد بود.

سعیدی تاکید کرد: با تعیین این تعرفه فقط درآمد را از رمز ارز قطع نکردیم بلکه از بخش‌های Trade و Exghange یز درآمد را قطع کردیم.
همچنین افشین آشوری رئیس کمیسیون بلاک چین و رمزارز سازمان نظام صنفی رایانه ای تصریح کرد: تقاضا کردیم تا فعالان از ۳۰ استان در این کمیسیون عضو شوند. فعالان رمزارز و ماینینگ چند سالی است که به صورت خودجوش عمل کرده اند و با توجه به تروریسم اقتصادی آتش به اختیار عمل کرده بودند؛ این صنعت برای ارز آوری جزو صنعت های درآمدزا است.
آشوری تصریح کرد: اگر مدیریت بخش ثبت اسناد و ثبت سفارش خودرو در بستر بلاک چین بود بسیاری از مشکلات صورت نمی گرفت و با توجه به ساختار شفاف بلاک چین جلو فساد را می گیرد. همچنین می توانیم در پرداخت های همتا به همتا از رمز ارزهای مختلف مثل بیت کوین استفاده کنیم و با توجه به امکانات، نیروی برق و آی تی که در کشور داریم پیشرفت های خوبی حاصل شود.
رئیس کمیسیون بلاک چین افزود: اکنون هیات دولت رمز ارز را به عنوان صنعت شناخته است اما متاسفانه با توجه به تعرفه برق از طرف وزارت نیرو نتوانستیم فعالیتی انجام دهیم و کسانی که به صورت خود جوش عمل می کردند دست از فعالیت کشیدند. اگر بتوانیم با توجه به منابع بیت کوین تولید کنیم ارزآوری فراوانی خواهیم داشت و این نوع ارز می تواند صنعت را توسعه دهد و با دلار و تحریم ها مقابله کند بنابراین نیاز است که از این صنعت حمایت شود نه اینکه با تبصره های متفاوت از آن جلوگیری کنند.
عباس آشتیانی عضو دیگر انجمن بلاک‌چین نیز در این نشست ضمن تبریک به راه‌اندازان و دست اندرکاران مزرعه استخراج رمزارز در رفسنجان از وزارت نیرو و دولت خواست تا همان رفتاری که با آنان انجام داده‌اند با ما نیز انجام دهند: از وزارت نیرو می‌خواهیم که تعرفه برق دریافتی از آنان را شفاف اعلام کند همچنین قبض برقی نیز که برای آنان صادر می‌شود را منتشر کند.
وی از رفتار دوگانه دولت انتقاد کرد و گفت: باید در نظر گرفت که فولاد نیز یک صنعت انرژی بر است علاوه بر اینکه برق زیادی مصرف می‌کند مصرف آبش نیز به شدت بالاست چرا باید تعرفه برق صنعت ماینینگ با صنعت فولاد متفاوت باشد. اگر همان برق صنعت فولاد را در اختیار صنعت ماینینگ می‌گذاشتند درآمد ارزی برابر صنعت فولاد ایجاد می‌کردیم.
آشتیانی گفت: اگر وزارت نیرو اجازه می‌داد و به صنعت ماینینگ نیز مانند فولاد فقط برق می‌فروختند ماهی ۱۰ میلیون دلار درآمد داشت.

شماره خبر: 44481
تاریخ: دوشنبه 30 دی 1398  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط