• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

سهم 79 درصدی فرابورس از بازار بدهی کشور

unnamedICTPRESS - پنل «نهادهای مالی بازار سرمایه» در جریان کنفرانس توسعه نظام مالی در صنعت نفت در مرکز همایش‌های کوشک وزارت نفت برگزار شد.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، رضا غلامعلی‌پور معاون پذیرش و بازاریابی فرابورس ایران به عنوان یکی از سخنرانان این پنل، تامین مالی از طریق نظام بانکی و تامین مالی از طریق بازار سرمایه را مقایسه کرد و گفت: بازار سرمایه در سمت انتشار اوراق، پتانسیل بالایی دارد؛ هرچند که سرعت رشد در این زمینه مناسب است و رقم تامین مالی از طریق بازار سرمایه از ۳۶ هزار میلیارد تومان در سال ۹۴ به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان در پایان دی‌ماه ۹۸ رسیده است اما همچنان جای رشد بیشتر در این زمینه وجود دارد.

وی با نگاهی اجمالی به سهم بورس‌ها از بازار بدهی کشور، اظهار کرد: فرابورس سهم 79 درصدی از بازار بدهی کشور را به خود اختصاص داده است؛ چراکه ۸۳ درصد اوراق موجود در بازار سرمایه، دولتی است و فرابورس میزبان این اوراق است.

وی همچنین تجربه فرابورس ایران در تامین مالی صنعت نفت و گاز را تشریح کرد و افزود: فرابورس تجربه پذيره‌نويسي نخستین اوراق مشاركت شركت پالايش نفت تهران را دارد که این اوراق با هدف اجرای طرح بهینه‌سازی و بهبود کیفیت فرآورده‌های شرکت پالایش نفت تهران منتشر شد.

به گفته غلامعلی‌پور همچنین پذيره‌نويسي اولین اوراق اجاره شركت نفت پارس در بازار فرابورس ايران انجام شد که هدف از انتشار این اوراق خريد تجهيزات و ماشین‌آلات توليدي، تاسيسات الكتريكي و مكانيكي شركت نفت پارس جهت استفاده در فعاليت شركت، توسط نهاد واسط و اجاره به شرط تمليك آن‌ها به شركت یادشده بود.

معاون پذیرش و بازاریابی فرابورس ایران در ادامه یکی دیگر از تجارب فرابورس در تامین مالی صنعت نفت و گاز را پذيره‌نويسي نخستین اوراق منفعت شركت توسعه نفت و گاز صبا اروند عنوان کرد و افزود: این اوراق برای‎ ‎خرید منافع حاصل از توسعه 11 حلقه چاه نفت منتشر شد که پشتوانه انتشار آن، منافع آتي است.

پذيره‌نويسي اولين اوراق مرابحه شركت بناگستر كرانه در بازار فرابورس ايران به منظور خريد نقدي 90,000 متريك تن نفت كوره توسط نهاد واسط و فروش اقساطي آن به شركت یادشده از دیگر اقدامات فرابورس ایران در زمینه تامین مالی صنعت نفت و گاز به شمار می‌رود که غلامعلی‌پور در این پنل به آن اشاره کرد.

معاون پذیرش و بازاریابی فرابورس ایران در ادامه از جمله مزایای اوراق مرابحه را تامین مالی منابع بزرگ بدون مراجعه به سیستم بانکی و قابلیت استفاده هم برای تامین مالی دارایی‌های ثابت و هم به عنوان سرمایه در گردش برشمرد.

وی در بخش دیگری از پنل نهادهای مالی بازار سرمایه، اظهار کرد: در تیرماه امسال ظرفیت خوبی در قانون حمایت از توسعه پایین‌دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی به وجود آمد که هدف از آن جلوگیری از خام‌فروشی نفت و ایجاد پالایشگاه‌های کوچک‌مقیاس بود.

غلامعلی‌پور با بیان اینکه طی سال‌های اخیر فرآیند انتشار اوراق تسهیل شده است، گفت: با استفاده از مکانیسم توثیق سهام به جای رکن ضامن، بسیاری از پیچیدگی‌های فرایند انتشار اوراق برطرف شده و همچنین انتشار اوراق اجاره سهام نیز از موارد تسهیل‌کننده در این زمینه بوده است.

معاون پذیرش و بازاریابی فرابورس ایران در نهایت یکی از راه‌های مناسب تامین مالی حوزه نفت، گاز و پتروشیمی را عرضه بخشی از سهام شرکت‌های این حوزه دانست و گفت: شرکت‌های فعال در این حوزه‌ها و زیرمجموعه‌های آنان در صورتی که قابلیت پذیرش و عرضه در بازار سرمایه را دارند، عرضه شوند چراکه عرضه درصدی از سهام این شرکت‌ها به تامین مالی آن‌ها کمک می‌کند.

شماره خبر: 44774
تاریخ: یکشنبه 27 بهمن 1398  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط