• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

سامانه «نماگر کووید ۱۹» راه‌اندازی شد

covid19ICTPRESS - سامانه «نماگر کووید ۱۹» توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام راه‌اندازی شد. اطلاعات لحظه ای آمار و اطلاعات مربوط به مبتلایان، گزارش های آماری و مقالات علمی کرونا در این سامانه ارائه می شود.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست ISC گفت: نماگر کووید- ۱۹ (با نام انگلیسی ISC COVID-۱۹ Visualizer) سامانه‌ای است که توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) راه‌اندازی شده است و اطلاعات لحظه‌ای در مورد بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ شامل آمار و اطلاعات مربوط به مبتلایان، گزارش‌های آماری و مقالات علمی ارائه می‌دهد.

وی افزود: هدف از راه اندازی این سامانه تسریع فرایند اطلاع رسانی در زمینه یافته‌های جدید علمی در مورد این بیماری و کمک به پژوهشگران، سیاستگذاران حوزه سلامت و عموم مردم به منظور پاسخ دهی مطلوب به این همه گیری جهانی است.

دهقانی خاطرنشان کرد: اطلاعات این پایگاه شامل آمار مربوط به وضعیت انتشار بیماری به تفکیک کشور و جدیدترین مقالات علمی به صورت روزانه به‌روزرسانی می‌شود.

وی گفت: این سامانه دارای یک نقشه جهانی از وضعیت همه گیری بیماری کووید -۱۹ است که می‌توان با جستجو در آن تازه‌ترین آمار مبتلایان، مرگ و میر، درمان شدگان و همچنین نسبت‌های ابتلاء به جمعیت را به تفکیک هر کشور مشاهده کرد. ساختار رنگ بندی نقشه نیز بر اساس نرخ و شدت رخداد بیماری در هر کشور، طیفی از تیره تا روشن را نمایان می‌کند.

 

 

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) بیان کرد: این سامانه همچنین مجموعه‌ای منحصربفرد و گسترده از تازه‌ترین مقاله علمی منتشرشده و پیش چاپ در زمینه بیماری کروناویروس جدید ۲۰۱۹ به همراه متن کامل این مقالات را در دسترس محققان قرار می‌دهد.

دهقانی اظهار داشت: در حال حاضر بیش از ۱۶۲۹ مدرک از آخرین یافته‌های علمی درخصوص ویروس کووید -۱۹ درقالب مقاله تمام متن در این سامانه در دسترس محققان و پژوهشگران قرار دارد و البته این اطلاعات به طور روزانه به روز رسانی می‌شود. از این تعداد پژوهش، کشور چین بیشترین مشارکت را در مقایسه با سایر کشورهای دنیا در این حوزه داشته است.

سرپرست ISC در ادامه تصریح کرد: آخرین اطلاعات موجود نشان می‌دهد که در طول یکماه گذشته تعداد کل مبتلایان در دنیا از ۸۴ هزار و ۶۱۵ نفر به بیش از ۶۶۳ هزار و ۱۲۴ مورد رسیده و این امر نشان می‌دهد میزان رشد متوسط روزانه ویروس در دنیا در طول این مدت ۷.۱ درصد (هفت و یک درصد) بوده است.

وی گفت: نتایج آماری نشان می‌دهد که درحالی که نرخ رشد ویروس در کشور چین به صفر درصد رسیده است در برخی کشورها بخصوص آمریکا و اروپا نرخ رشد انتشار روزانه ویروس کرونا به بیش از ۴ برابر میزان متوسط رشد دنیا رسیده است.

دهقانی افزود: درطول یک ماه اخیر کشور آمریکا از تعداد ۶۳ مورد به بیش از ۱۲۳ هزار و ۵۷۸ مورد یعنی متوسط نرخ رشد ۲۸.۷۵ درصد رسیده است. همچنین کشور اسپانیا با نرخ رشد ۲۹.۲۸ درصد، انگلیس با ۲۵.۲ درصد، فرانسه ۲۴.۸۵ درصد، ایتالیا با نرخ رشد ۱۶.۷۵ درصد و ایران دارای متوسط نرخ رشد ۱۶.۲ درصد در یک ماه اخیر بوده اند.

وی گفت: بعد از کشور چین، ایران با میزان ۳۳ درصد بهبود یافته در میان سایر کشورهای ذکر شده در جدول بالاترین نرخ را داشته است.

آدرس وبگاه این سامانه https://maps.isc.gov.ir/covid19 است و از طریق وبگاه اصلی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) https://www.isc.gov.ir)) در دسترس خواهد بود.

شماره خبر: 45131
تاریخ: یکشنبه 10 فروردین 1399  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط