• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

مطالعه دقیق آتشفشان فعال با پهپاد ممکن شد

13990305000484_Test_PhotoNICTPRESS - دانشمندان علاقه زیادی به مطالعه دقیق آتشفشان های فعال دارند، اما این کار خطرات زیادی در پی دارد. استفاده از پهپادها توسط محققان آلمانی به غلبه بر این چالش کمک کرده است.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، محققان آلمانی یک پهپاد دی جی آی فانتوم ۴ پرو را به یک دوربین تصویربرداری حرارتی مجهز کرده اند و از این طریق توانسته اند بارها بر فراز آتشفشان در حال فعالیت سانتاماریا در گوآتمالا پرواز کنند و اطلاعات تازه ای جمع آوری کنند.

 

 

تصاویر ویدئویی فوق دقیق این دوربین و نیز دوربین حرارتی نصب شده بر روی آتشفشان یادشده اطلاعات منحصر به فردی را در اختیار محققان قرار داده است. تجزیه و تحلیل رایانه ای این اطلاعات به طراحی یک مدل سه بعدی از کل آتشفشان با دقتی در ابعاد یک سانتیمتر کمک کرده که تاکنون بی سابقه بوده است.

مدل سازی یادشده به شناسایی مسیر حرکت گدازه های آتشفشانی و نیز دمای دقیق نقاط مختلف اطراف آتشفشان کمک کرده است. این داده ها به پیش بینی آینده فعالیت این آتشفشان و نیز پیش بینی وقوع یا عدم وقوع رویدادهای مشابه کمک می کند. محققان امیدوارند در آینده بتوانند این روش تحقیقاتی را در مورد آتشفشان های دیگری تکرار کنند.

شماره خبر: 45799
تاریخ: سه شنبه 6 خرداد 1399  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط