• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

تلسکوپ غول‌پیکر چین به دنبال بیگانه‌ها خواهد گشت

61649472ICTPRESS - گفته می‌شود تلسکوپ غول‌پیکر چین موسوم به "FAST" علاوه بر پیگیری اکتشافات معمول، از ماه سپتامبر با اسکن آسمان‌ها جستجوی حیات در فضای عمیق را شروع خواهد کرد.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، چین به زودی سهم قابل توجهی در جستجوی زندگی فرازمینی خواهد داشت.

رسانه دولتی "ChinaTechCity" می‌گوید که "تلسکوپ کروی دهانه پانصد متری" این کشور که برگردان فارسی "FAST" است، از ماه سپتامبر شروع به جستجوی سیگنال‌های بیگانه خواهد کرد.

این تلسکوپ در ماه ژانویه به طور رسمی راه‌اندازی شد، اما در حال گذراندن ارتقاهایی است که می‌تواند تداخل را کاهش دهد و به جستجوی این تلسکوپ کمک کند.

تلسکوپ FAST دارای قطر دهانه ۵۰۰ متر است، اگرچه تنها در هر لحظه قادر است یک بخش ۳۰۰ متری را روی گیرنده متمرکز کند.

"ژانگ تانگجی"، دانشمند ارشد این پروژه تأکید کرد که جستجوی سیگنال‌های بیگانه نباید مأموریت‌های علمی منظم را مختل کند.

به گفته وی، در حالی که بعضی سیگنال‌های جالب از فضا دریافت می‌شود، اما او انتظار ندارد که هیچ یک از آنها از یک زندگی هوشمند ناشی شوند.

به طور معمول، سیگنال‌های رادیویی متمایز، از تپ‌اخترها یا انفجارهای رادیویی سریع تصادفی ناشی می‌شوند. با این وجود، اگر بیگانگان در حال پخش سیگنال‌های رادیویی هستند و به اندازه کافی هم نزدیک هستند که ما آنها را دریافت کنیم، تلسکوپ FAST شانس دریافت آنها را افزایش می‌دهد.

تَپ‌اخترها (Pulsar) ستاره‌های نوترونی چرخانی هستند که با سرعت بسیار زیادی دوران می‌کنند و پالس‌های مداومی از انرژی تابشی به همراه خطوط میدان مغناطیسی قوی را از خود منتشر می‌کنند. برخی از تپ‌اخترها نیز پرتوهای ایکس تابش می‌کنند.

شماره خبر: 45886
تاریخ: سه شنبه 13 خرداد 1399  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط