• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

نرم‌افزاری که باکتری‌های مقاوم در برابر دارو را شناسایی می‌کند

61675436ICTPRESS - پژوهشگران آمریکایی، نوعی برنامه نرم‌افزاری ابداع کرده‌اند که می‌تواند باکتری‌های مقاوم در برابر دارو را شناسایی کند.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، پژوهشگران "دانشگاه ایالتی واشنگتن"(WSU)، یک برنامه ساده نرم‌افزاری ابداع کرده‌اند که می‌تواند ژن‌های مقاوم در برابر دارو را در باکتری‌ها شناسایی کند.

شاید این برنامه نرم‌افزاری بتواند ابزاری برای شناسایی بهتر باکتری‌های مقاوم در برابر دارو باشد. چنین باکتری‌هایی سالانه تعداد قابل توجهی از بیماران را به عفونت مبتلا می‌کنند و به کام مرگ می‌کشانند.

مقاومت باکتریایی هنگامی پیش می‌آید که باکتری‌ها یا ریزارگانیسم‌های دیگر تکامل می‌یابند و یا ژن‌هایی را به دست می‌آورند که مکانیسم‌های مقاوم در برابر دارو را رمزگذاری می‌کنند. باکتری‌های مقاوم شده می‌توانند به بروز بیماری‌هایی منجر شوند که درمان آنها بسیار دشوار است. این مشکل در آینده با تکامل باکتری‌ها و مقاومت آنها نسبت به درمان‌های آنتی‌بیوتیکی، بزرگتر خواهد شد و بیماری، مرگ و میر و هزینه‌های درمان قابل توجهی نیز به همراه خواهد داشت.

در این پژوهش آمده است: ما باید ابزارهایی ابداع کنیم که بتوانند مقاومت ضدمیکروبی را که تهدیدی برای سلامت جهانی به شمار می‌رود، پیش‌بینی کنند.

آنچه این گروه پژوهشی ابداع کرده‌اند، یک الگوریتم یادگیری ماشینی است که می‌تواند پروتئین‌های مربوط به ژن موسوم به "AMR" را شناسایی کند. آنها با کمک این ابزار توانستند چندین ویژگی ماده ژنتیکی از جمله ساختار آن را مورد بررسی قرار دهند.

از این الگوریتم می‌توان برای بررسی عمیق‌تر داده‌ها استفاده کرد. این الگوریتم می‌تواند ابزار مهمی برای شناسایی ژن‌های مقاوم در برابر مقاومت ضدمیکروبی باشد که تاثیر قابل توجهی در بررسی‌های بالینی دارند.

این پژوهش، در مجله "Scientific Reports" به چاپ رسید.

شماره خبر: 46261
تاریخ: سه شنبه 17 تیر 1399  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط