• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

شناسایی اولین دوزیست جهان با نیش سمی

13990417000014_Test_PhotoNICTPRESS - محققان از شناسایی نوعی کورسمندر عجیب خبر داده اند که اولین دوزیست شناسایی شده در جهان با نیش سمی است.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، دانشمندان از سال ها قبل در حال بررسی این موضوع بوده اند که آیا خزندگانی به جز مارها دارای نیش های سمی هستند یا خیر. یک مطالعه جدید نشان می دهد که نوع خاصی از کورسمندرها چنین قابلیتی دارند.

کورسمندر دوزیستی بدون اندام و مارمانند است که بیشتر در زیرزمین زندگی می کند و بخش عمده این جانوران در مناطق گرمسیری آمریکای مرکزی و جنوبی، آفریقا، جنوب آسیا زندگی می‌کنند. خوراک آن‌ها کرم خاکی و جانوران کوچک زیر زمین است.

 

 

بررسی ها نشان می دهد حداقل یک گونه از کورسمندرها دارای نیش سمی هستند. این گونه که در بخش هایی از آفریقا، آسیا و آمریکا زندگی می کند، شباهت زیادی به برخی انواع مارها یا کرم های بزرگ دارد. این کور سمندر با نام علمی Siphonops annulatus از سم خود به عنوان ابزاری دفاعی استفاده می کند تا مهاجمان را دفع کرده و بترساند.

پژوهش های محققان برزیلی نشان می دهد غدد ریز حاوی مایعات سمی در فک های فوقانی و تحتانی این کورسمندر وجود دارد و مجاری هدایت کننده آنها دندان های این حیوان امتداد می یابد.

شماره خبر: 46263
تاریخ: سه شنبه 17 تیر 1399  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط