• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

نخستین محموله تشعشعی برای ماهواره «ناهید ۲» ساخته شد

3332153ICTPRESS - سرپرست پژوهشکده سامانه‌های ماهواره، از طراحی و ساخت اولین محموله تشعشعی در پژوهشگاه فضایی ایران به منظور استفاده در ماهواره مخابراتی «ناهید ۲» خبر داد.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، حامد بابائی با اعلام این خبر در خصوص کاربرد این فناوری گفت: تشعشعات اثرات جبران ناپذیری روی قطعات و عملکرد ماهواره در طول مدت ماموریت دارند، از این‌رو با دانستن مقدار دقیق آن‌ها در محیط فضا و در یک مدار خاص می‌توان با راهکارهای پیشگیرانه همچون استفاده از حفاظ‌های آلومینیومی، بر طول عمر و قابلیت اطمینان ماهواره افزود. برای این منظور، اولین محموله تشعشعی به عنوان یک محموله علمی-تحقیقاتی و برای اندازه‌گیری دز یونیزان تجمعی در محیط فضا، در پژوهشگاه فضایی ایران ساخته شد.

وی توضیح داد : با توجه به شرایط موجود، تامین چنین ماژولی از تامین کننده خارجی مقدور نیست. لذا، به منظور بررسی محیط اطراف ماهواره «ناهید ۲» و همچنین استفاده از داده‌های این محموله در پروژه‌های راهبردی آتی کشور، در بخش توان الکتریکی پژوهشکده سامانه‌های ماهواره با همکاری سیستمی بخش‌های سازه، حرارت و سنجش از دور، این محموله بومی‌سازی شد.

بابائی گفت: در حال حاضر، محموله تشعشعی تمامی آزمون‌های سطح صلاحیت‌سنجی مطابق با استاندارد ECSS را با موفقیت پشت سر گذاشته و آماده نصب روی ماهواره ناهید ۲ است.

وی خاطر نشان کرد: این محموله تشعشعی با استفاده از قطعات دارای سابقه استفاده در فضا طراحی و ساخته شده و قابلیت تشخیص دز یونیزان تجمعی (TID) حاصل از تشعشعات فضایی موجود در مدار LEO، با دقت تفکیکی rad ۵ را دارد.

بابائی افزود: از دیگر ویژگی‌های محموله تشعشعی می‌توان به توان مصرفی ۲ وات، مدار حفاظت در برابر اضافه جریان، درگاه ارتباطی CAN، محدوده ولتاژ تغذیه ۳۴-۲۴ ولت، بازه‌ دینامیکی حسگر Krad و محدوده دمای عملکردی ‌C° -۱۵ تا C° +۶۵ اشاره کرد.

 

شماره خبر: 46636
تاریخ: چهارشنبه 22 مرداد 1399  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط