• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

ثبت سفارش موبایل 10 برابر کاهش داشته است

finds-ir-2018071871040343ICTPRESS - طی 12 ماه اخیر تا پایان شهریور ماه 15 میلیون 380 هزار دستگاه موبایل وارد کشور شده است در حالی که مصرف کشور در این مدت زمان 15 میلیون و 500 هزار دستگاه بوده است.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، امیر اسحاقی دبیر انجمن واردکنندگان موبایل با اشاره به ایجاد اختلالات شدید در زنجیره تامین موبایل کشور گفت: طی 60 روز اخیر تامین موبایل در کشور به دلیل مسائل پیرامون محدودیت‌های سقف و سابقه و همچنین عدم تخصیص ارز دچار اختلال جدی شده است. تا جایی که ثبت سفارش شرکت‌ها طی 2ماه اخیر نسبت به تیرماه بیش تر از 10 برابر کاهش داشته است.
وی ادامه داد: با توجه به اهمیت تامین موبایل مورد نیاز کشور، در سال گذشته با درخواست انجمن بخشنامه‌های محدودیت سقف و سابقه در مورد شرکت‌های وارد کننده موبایل اعمال نشد. چرا که بسیاری از این شرکت‌ها نوپا بوده و کمتر از یک سال از عمر فعالیتشان در حوزه واردات موبایل می‌گذشت. اما در سال جاری این محدودیت‌ها اعمال شد و شرکت‌های واردکننده را در ثبت سفارش با مشکل مواجه کرد.
اسحاقی در خصوص میزان واردات و مصرف موبایل در کشور گفت: طبق گزارش‌های دریافتی از سامانه همتا، تا پایان شهریور ماه سال جاری تعداد 1 میلیون و 183 هزار دستگاه موبایل وارد کشور شده است که ثبت سفارش بخش عمده‌ی این موبایل‌ها در تیرماه و میانه مردادماه صورت گرفته بود.
وی افزود: این در حالی است که مصرف کشور با توجه به بازگشایی مدارس بیشتر از حد انتظار بوده است. تا جایی که در شهریورماه 99 تعداد یک میلیون و 500 هزار دستگاه موبایل خریداری و وارد شبکه ارتباطی کشور شده است. به این ترتیب با مقایسه میزان واردات در شهریور و مصرف در همان ماه می‌توان دریافت که تقاضا از عرضه پیشی گرفته است و این اتفاق پیامئهای خوشایندی برای آینده بازار ندارد.
دبیرانجمن واردکنندگان موبایل ضمن اشاره به برهم خوردن تعادل بین عرضه و تقاضا گفت: با توجه به اتفاقات پیش آمده ناشی از همگیری ویروس کرونا و مشکلات ارزی کشور، طی ماه‌های اخیر تعادل بین عرضه و تقاضا برهم خورده، به شکلی که آمارها از واردات 15 میلیون و 380 هزار دستگاه موبایل طی 12 ماه اخیر خبر می‌دهند در حالی که طی همین مدت 15 میلیون و 500 هزار دستگاه موبایل در کشور مصرف شده است. درواقع می‌توان گفت بازار موبایل با خطر جدی کمبود کالا مواجه است.
اسحاقی در خصوص راه حل ایجاد تعادل در بازار موبایل گفت: مشکلات جدی در تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی و موانع پیش آمده در برخی اصلاحیه های ثبت سفارش باعث بروز مشکلاتی در زنجیره تامین شده است. با توجه به محدودیت‌های ارزی کشورپیشنهاداتی به بانک مرکزی و وزارت صمت داده‌ایم تا موانع پیش روی شرکت‌های واردکننده موبایل به منظور تامین این کالای کاربردی برطرف شود. این پیشنهادات شامل اصلاح در بخشی از قانون سقف و سابقه واردات مختص شرکت‌های واردکننده موبایل و نظامند سازی تخصیص ارز است.
وی ادامه داد: انتظار می‌رود دولت با توجه به نیاز جدی کاربران ایرانی به موبایل، اقدامات ویژه‌ای برای حل مشکلات این حوزه انجام دهد تا با تسهیل فرآیند واردات موبایل(تایید مجوزهای ثبت سفارش و سایر مجوزها و تخصیص سریع ارز)، موانع فعلی رفع و بازار از خطر قریب الوقوع کمبود عرضه  دور بماند.
گفتنی است بر اساس گزارش‌های دریافتی از سامانه همتا سهم بازار برندها در بازار ایران به غیر از یک جابجایی، تغییرات محسوس دیگری نداشته است. به این ترتیب که سامسونگ همچنان رتبه اول سهم بازار را با 52درصد در دست دارد و پس از آن شیائومی با 15 درصد در جایگاه دوم قراردارد. نوکیا، هواوی و اپل نیز جایگاه های بعدی را در سهم بازار موبایل کشور به ترتیب با 13، 10 و 5 درصد به خود اختصاص داده اند. این در حالی است که در مرداد ماه پس از سامسونگ، نوکیا بیشترین سهم بازار را در اختیار داشته است و پس از آن شیائومی و هواوی قرار داشته اند.
این در حالی است که به لحاظ ارزش مالی، اپل با 19 درصد پس از سامسونگ قرار می‌گیرد و نوکیا با وجود کسب 13درصد از سهم بازار اما تنها 2درصد ارزش مصرف کشور را به خود اختصاص داد است.
لازم به ذکر است که سامسونگ مدل A10s پر مصرف ترین تلفن همراه در بین ایرانیان است و در بین مدل‌های مختلف اپل نیز آیفون 11 با تعداد 148 هزار دستگاه پرمصرف ترین مدل این برند آمریکایی طی 12 ماه اخیر بوده است.

شماره خبر: 47346
تاریخ: یکشنبه 27 مهر 1399  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط