• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

حسگر برچسبی برقراری ارتباط توسط افراد معلول را ممکن می کند

13990803000217_Test_PhotoN (1)ICTPRESS -محققان حسگر جدیدی را در قالب برچسب صورت تولید کرده اند که به افراد مبتلا به نوعی فلج حرکتی – عصبی امکان می دهد تا بتوانند با دیگر افراد ارتباط برقرار کنند.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS،  بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک نوعی بیماری عصبی حرکتی است که باعث تخریب غیرقابل ترمیم دستگاه عصبی مغز می شود و در نهایت به فلج مرکزی بدن منجر می شود.

این بیماری عملکرد عضلات و ماهیچه ها را مختل می کند و با تضعیف ماهیچه ها به تدریج منجر به فلج عمومی می شود. همین مساله امکان حرکت کردن را از افراد می گیرد و در نهایت طی مدت ۳ تا ۵ روز منجر به مرگ مبتلایان می‌شود. استفان هاوکینگ فیزیک دان برجسته به همین بیماری مبتلا بود. در این بیماری دستگاه عصبی مرکزی و ماهیچه‌ها به ویژه ماهیچه‌های دست، پا، ساعد، سر و گردن به شدت صدمه می‌بینند.

* نحوه عملکرد حسگر جدید

حسگر جدیدی که برای مقابله با این بیماری توسط محققان دانشگاه ام آی تی ابداع شده، ارزان قیمت و منعطف است و می توان آن را با مقداری لوازم آرایش پوشاند. حسگر یادشده با نام کامل cFaCES (conformable Facial Code Extrapolation Sensor) دارای چهار ریز حسگر پیزوالکتریکی ساخته شده از نیترید آلومینیوم است که در چهار لایه باریک سیلیکونی قرار می گیرند.

این حسگرها در زمان حرکت عضلات صورت جریان الکتریسیته را برقرار می کنند و بر مبنای حرکات صورت پیام های متفاوتی را مخابره می کنند. این پیام ها می توانند معانی متفاوتی داشته باشند.

دقت این حسگر در درک حرکات عضلات صورت مانند خنده، اخم و غیره و نیز خوانش معنای حرکات عضلات دهان در حدود ۷۵ درصد است و انتظار می رود این دقت در آینده افزایش یابد. برنامه ریزی برای تجاری سازی این حسگر که حدود ۱۰ دلار قیمت دارد آغاز شده است.

 

شماره خبر: 47408
تاریخ: شنبه 3 آبان 1399  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط