• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

نخستین مرکز پردازش هوشمند مرسولات پستی افتتاح شد

ICTPRESS - مرکز پردازش هوشمند مرسولات شرکت ملی پست امروز چهارشنبه ششم اسفند ۱۳۹۹ با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات آغاز به‌کار کرد.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در مراسم آغاز بکار مرکز پردازش هوشمند مرسولات شرکت پست (خلیج فارس)، با اشاره به اینکه کرونا تحول دیجیتال را سرعت بخشید، گفت: پست هم به عنوان یکی از زیرساخت های تحول دیجیتال باید در این مسیر حرکت کند.

 

 

 

 

وی با تاکید بر اینکه شیوه های سنتی دیگر پاسخگو نیست، تصریح کرد: به دلیل عقب ماندن پست از تحول دیجیتال فشار بسیاری در ایام کرونا به پرسنل و کارمندان این شرکت وارد شد اما با تلاشی از جنس ایثارگری و گذشت نگذاشتند زندگی مردم تعطیل شود.

جهرمی با اشاره به اینکه تحول دیجیتال اساس توسعه اقتصادی در کشور است، گفت: شرکت پست چاره ای به جز اجرای برنامه تحول دیجیتال ندارد و باید به سرعت این مسیر را طی کند.
وی افزود: برنامه مدونی برای تحول دیجیتال در پست تدوین شده و در حال اجراست و خروجی این برنامه باید افزایش ظرفیت پست با حفظ نیروی انسانی و افزایش کیفیت و کاهش مدت زمان ارائه خدمت باشد.
وزیر ارتباطات به شکایت های مردمی درباره دیر رسیدن و آسیب های بسته های پستی اشاره کرد و گفت: برای توسعه پست باید حوزه دسترسی و همچنین تجزیه و مبادله در پست هوشمند سازی شود.
وی بااشاره به مشکلات تحریم و مشکلات ارزی در عقب ماندگی ۲ ساله هوشمند سازی در پست، افزود: این مشکلات باعث شد یک شرکت دانش بنیان داخلی مراحل هوشمند سازی را در پست انجام دهد و همین موضوع نیز ارزشمند است.
آذری جهرمی تصریح کرد: با این سیستم هوشمند سازی با ۴ نیروی انسانی ظرفیت جابجایی ۲۵ هزار بسته ایجاد شده است و به همین منظور این هوشمند سازی در مرکز تجزیه مبادلات چهارراه لشگر تهران و شهرهای مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز و اهواز نیز انجام شود تا ظرفیت شبکه پستی حداقل به ۲ برابر افزایش یابد.
وی به استفاده از ظرفیت های ریلی و هوایی برای افزایش ظرفیت پستی اشاره کرد و افزود: قطار پستی به غیر از مشهد باید به بقیه شهرهای کشور نیز تعمیم داده شود و این اقدام ضروری است.
وزیر ارتباطات به مدیران پستی تاکید کرد که باید ظرفیت های فرودگاه پیام را نیز بازآفرینی کنند و از ۵ فروند هواپیمای پست در این مجموعه، ۲ فروند آن را برای تعمیر و بازگشت به خط هوایی و برای ارسال بسته های اضطراری استفاده کنند.
وی به هوشمند سازی لایه دسترسی نیز اشاره کرد و افزود: پستچی‌های ما باید هوشمند شده و به ابزارهای هوشمند مجهز شوند تا هم ارائه سرویس بهتر شده و هم امکان نظارت بر ارائه سرویس ایجاد شود.
آذری جهرمی با اظهار امیدواری از ورود پهپاد تا پایان دولت به شبکه پستی کشور، تصریح کرد: برای حفظ محیط زیست و تحقق «پست دوست محیط زیست» باید استفاده از موتورها و خودروهای برقی و دوچرخه در پست توسعه یابد.
وی به همکاری پست با بخش خصوصی در حوزه دسترسی نیز تاکید کرد و افزود: برای گرفتن بسته های مردم از درب منازل توسط بخش خصوصی طوری باید برنامه ریزی شود که یک همکاری برد برد با این بخش داشته باشید.

 

 

 


وزیر ارتباطات به تجربه موفق ارسال نمایشگاه مجازی کتاب توسط پست اشاره کرد و گفت: باید برای تنوع بسته بندی در پست برنامه ریزی شود  و به تناسب هر کالایی بسته بندی مخصوص آن وجود داشته باشد تا بسته با بهترین کیفیت به دست مردم برسد.
وی از مدیران شرکت ملی پست خواست طوری برنامه ریزی کنند که با هوشمند سازی مراکز تجزیه و مبادله کشور تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده ظرفیت پست به ۲ برابر افزایش یابد.

آذری جهرمی درباره وضعیت معیشتی کارکنان پست نیز اشاره کرد: شاید برای نخستین بار است که مصوبات دولت درباره حقوق و رفاهیات کارکنان در پست اجرا شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان سخنان خود با اشاره به اهمیت فرهنگی تمبر به مدیران شرکت ملی پست تاکید کرد که برنامه ریزی کنید تا پایان این دولت تمبر به عنوان میراث پست و نماد فرهنگی به روی همه پاکت های پستی برگردد.

همچنین رمضانعلی سبحانی‌فر مدیرعامل شرکت ملی پست در این مراسم اعلام کرد که این مرکز اولین مرکز مکانیزه هوشمند است که توسط یک سیستم در ساعت، سه هزار و ۵۰۰ مرسوله را می‌توان به مقصد ۳۰ استان تجزیه کند. وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در این مراسم گفت که تحول دیجیتال شرکت پست را متحول کرده است؛ اما همچنان فرایند بسیاری برای توسعه زیرساخت‌های شرکت ملی پست به سمت هوشمندسازی وجود دارد. 
بر اساس این گزارش، در این مراسم نخستین تمبر چاپ شده جهان با عنوان «پنی بلک» توسط انجمن آریا فیلاتلیک به وزیر ارتباطات اهدا شد و آذری جهرمی نیز آن را برای بازدید عموم مردم به موزه ملی پست اهدا کرد.

 

 

شماره خبر: 48693
تاریخ: چهارشنبه 6 اسفند 1399  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط