• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

کاوشگر "تیان‌ون-۱" تصاویر جدیدی از سطح مریخ منتشر کرد

61871157ICTPRESS - کاوشگر چینی تیان ون-۱ که در حال حاضر در مدار مریخ می‌گردد تصاویر جدیدی از این سیاره در طول اولین ماه حضورش در مدار مریخ ثبت کرده است.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، این فضاپیمای بدون سرنشین که در مدار مریخ قرار دارد در طول ماه‌های آینده یک مریخ‌نورد را بر روی سطح مریخ قرار خواهد داد.

سازمان ملی فضایی چین(CNSA) این تصاویر را در روز پنجشنبه به اشتراک گذاشت. این تصاویر شامل دو تصویر سیاه‌ و سفید و یک تصویر رنگی که سطح نارنجی این سیاره‌ی سنگی را نشان می‌دهد است.

تیان‌ون-۱(Tianwen-۱) یکی از سه ماموریت سفر به مریخ در سال ۲۰۲۱ است و تنها ماموریتی است که هم شامل مدارگرد و هم سطح‌نورد می‌شود. این سه تصویر جدید توسط دوربین‌های کاوشگر گرفته شده است که به سازمان ملی فضایی چین کمک می‌کند سطح سیاره را برای یافتن مکانی مناسب برای فرود سطح‌نورد فراهم کنند.

 

 

تصویر رنگی با دوربین وضوح متوسط گرفته شده و منطقه شمالی سیاره را نشان می‌دهد و دو تصویر سیاه‌ و سفید دیگر با دوربین با وضوح بالا از فاصله ۳۳۰ کیلومتری گرفته شده است. وضوح آن‌ها ۰.۷ متر است که به دوربین اجازه می‌دهد از دهانه‌های کوچک، تپه‌های شنی، پستی بلندی‌ها و سایر بخش‌های سطح سیاره تصاویری واضح بگیرند.

این تصاویر پس از اتمام مانور جابجایی مدار انجام شد و کاوشگر پیش از اقدام به فرود سه ماه در این مدار جدید خواهد ماند و در این زمان سطح مریخ با استفاده از دوربین‌ها و حسگرها برای جمع آوری اطلاعات بیشتر مخصوصا برای یافتن مکانی مناسب برای فرود بررسی خواهد کرد.

 

 

اگر چین فرودی موفقیت آمیز داشته باشد تبدیل به دومین کشوری خواهد شد که پس از ایالات متحده توانسته سطح‌نوردی به مریخ بفرستد.

سطح‌نورد خورشیدی چین اطلاعاتی از آب‌های زیرسطح مریخ جمع‌آوری خواهد کرد و به دنبال نشانه‌هایی از حیات میکروسکوپی می‌گردد.

هر سه ماموریت به مریخ در ماه ژوئیه انجام شدند تا از نزدیکی مریخ و زمین که هر دو سال یک بار اتفاق می‌افتد استفاده کنند.

ماموریت تیان‌ون-۱ برای چین که در سال ۲۰۰۳ فضانوردی به مدار فرستاده و همچنین نمونه‌هایی از سطح ماه به زمین آورده است بلندپروازانه‌ترین ماموریت تاکنون است.

 

 

 

شماره خبر: 48800
تاریخ: شنبه 16 اسفند 1399  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط