• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

هزار روستای بالای ۲۰ خانوار کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند

ICTPRESS - مراسم رونمایی از اتصال هزار روستای بالای ۲۰ خانوار کشور به شبکه ملی اطلاعات صبح امروز یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ با حضور وزیر ارتباطات برگزار شد.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم اتصال یک‌هزار روستا به شبکه ملی ارتباطات پایدار و پرسرعت گفت: در افتتاح امروز، با احداث ۵۰۰ سایت ارتباطی، ۷۸۰ روستا برای نخستین‌بار به اینترنت پرسرعت متصل شدند و ۲۵۰ روستا نیز ارتقای کیفیت داشتند.

 

 

 


بر اساس گزارش وزارت ارتباطات، تاکنون ۳۲ هزار روستا و به عبارتی ۸۱ درصد روستاهای کشور به شبکه ارتباطی پایدار و پرسرعت متصل شده‏‌اند. از مجموع روستاهای کل کشور، اینترنت ۳۵۰۰ روستا کیفیت مناسبی ندارد و ۴۰۰۰ روستای دیگر هیچ اتصالی به شبکه ملی اطلاعات ندارند.
از ابتدای استقرار دولت سیزدهم در ۷۸۰ روستا از ۱۰۰۰ روستای یادشده، سایت جدید راه‌اندازی شده و سایت‌های بقیه روستاها نیز به نسل‌های جدیدتر ارتقا یافته است تا شبکه ارتباطی پایدار و پرسرعت در ۱۰۰۰ روستای کشور برقرار شود. روند اتصال روستاهای بالای ۲۰ خانوار همچنان تا پایان سال ۱۴۰۱ ادامه خواهد داشت.
دسترسی عادلانه به شبکه‌های ارتباطی نوین، علاوه بر تقویت نظام اقتصادی روستاها و ارتقای سطح رفاه روستاییان به توقف روند مهاجرت از روستاها به شهرها کمک می‌کند و در برخی از نمونه‌ها حتی منجر به مهاجرت معکوس شده است.
بر همین اساس، وزارت ارتباطات توسعه زیرساخت‏ های پایدار و باکیفیت ارتباطی و فناوری اطلاعات در دورافتاده‌ترین روستاهای کشور را هم در دستور کار قرار داده است.
بر اساس ماده ۶۷ قانون برنامه ششم توسعه، وزارت ارتباطات مکلف شده است زیرساخت‌های خدمات الکترونیکی در مناطق محروم و روستایی را با سرمایه‌گذاری توسعه دهد تا روستاییان بتوانند به مانند سایر ایرانیان دست‌کم از چهار خدمت الکترونیکی اصلی دولت در حوزه‏ های سلامت، آموزش، کشاورزی و بانکی استفاده کنند.
ضرورت توسعه ارتباطات روستایی وقتی بیشتر عیان می‌شود که بدانیم پنج میلیون و ۹۰۳هزار و ۶۴۵ خانوار در روستاها زندگی می‌کنند و جمعیت آن‌ها از ۲۰میلیون نفر عبور کرده است.

شماره خبر: 51572
تاریخ: یکشنبه 3 بهمن 1400  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط