• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

گزارشی از دستاوردهای ملی که بمناسبت روز فناوری فضایی در ایران رونمایی شد

photo_2017-02-01_12-55-46ICTPRESS - همزمان با دهه فجر و درآستانه روز بزرگداشت فناوری فضایی، صبح امروز 13 بهمن ماه، دو ماهواره ناهید1 و پیام امیر کبیر با حضور رئیس جمهور ایران، رونمایی شد.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، دراین مراسم که صبح چهارشنبه 13 بهمن 95 در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی در تهران با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر دفاع،‌ وزیرعلوم ، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و مدیران ارشد فضایی و ICT کشور برگزار شد، رئیس سازمان فضایی و وزیر ارتباطات گزارشی از روند فعالیتهای خود به رئیس جمهوری ارایه کردند.

 پروژه «ناهید1»
اولین ماهواره مخابراتی در کشور است که در پژوهشکده سامانه های پژوهشگاه فضایی ایران به کارفرمایی سازمان فضایی ایران طراحی و ساخته شده است.
ماموریت های ماهواره مخابراتی ناهید1 در راستای دستیابی به فناوری طراحی و ساخت ماهواره مخابراتی زمین آهنگ، مطرح و در یک ماهواره پیاده سازی شده است.
فناوری های به کار گرفته شده در ماهواره ناهید1، پایه اصلی فناوری های موردنیاز ماهواره های عملیاتی کشور است. ماموریت های ماهواره ناهید1 عبارتست از: 
بازکردن صفحات خورشیدی در مدار، ارتباط در باند مخابراتی ku در مدار، تصویربرداری و تخمین نرخ باز شدن صفحات خورشیدی.
افزون بر این، فراهم کردن تجهیزات آزمون مکانیزم های فضایی، تجهیزات مخابراتی فرکانس بالا و طراحی بخش های آن، تعیین و کنترل وضعیت سه محوره، ارتباط مخابراتی دایم در باند s، تصویربرداری ضمن عملیات و تخمین نرخ بازشدن صفحات خورشیدی به کمک آن،  از اهداف ثانویه ماهواره است.


ماهواره «پیام امیرکبیر»‎
ماهواره پیام امیرکبیر که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی و ساخته شده است، دارای ماموریت ‏تصویربرداری پایشی با دقت بهتر از ٤٠ متر در طیف های رنگی و پانکروماتیک و ذخیره و ارسال پیغام های ‏کاربران و سنجش تشعشعات فضایی است که با پرتابگر بومی پرتاب خواهد شد‎.‎
فناوری های متعددی در این پروژه بومی شده و به سطح بلوغ نهایی برای استفاده در صنعت فضایی رسیده ‏است‎.


سامانه انتقال مداری «سامان1»
برای انتقال ماهواره ها از مدارهای پایینی زمین به مدارهای بالاتر مورد استفاده قرار می گیرد.
این سامانه در پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران،  برای اولین بار در کشور، طراحی و ساخته شده است.
اجزا این سامانه شامل سیستم ناوبری و کنترل کامل و مستقیم یک. سیستم  پیشرانش کامل ( با -بازدهی بالا برای کاهش وزن) ، سیستم  توان و سخت افزار و کامپیوتر پرواز است. 
با توجه به رها شدن سیستم انتقال مداری و ماهواره در مدار پارک توسط حامل، سیستم انتقال مداری وظیفه پایدارسازی،  دفع اغتشاشات بعد از رهاسازی و در نهایت تزریق دقیق ماهواره در مدار. را دارا است. 
ماموریت اولین سامانه انتقال مداری،  انتقال یک ماهواره 100 کیلوگرمی از مدار پارک با ارتفاع 400 کیلومتری به یک مدار بیضوی با ارتفاع اوج 7000 کیلومتر و حضیض 400 کیلومتری شده است.

شماره خبر: 31814
تاریخ: چهارشنبه 13 بهمن 1395  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط