• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

مدیر ارشد مرکز نوآوری فناپ: فین‌تک‌ها شریک خوبی برای بانک‌ها

photo_2017-02-13_12-36-39ICTPRESS - نشست تخصصی توسعه تکنولوژی‌های مالی در هشتمین کنفرانس توسعه نظام تامین مالی و سرمایه‌گذاری روز گذشته در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شد.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، مصطفی نقی پور فر؛ مدیر ارشد مرکز نوآوری و فناوری فناپ یکی از اعضای نشست تخصصی توسعه تکنولوژی‌های مالی بود که علاوه بر سخنرانی با موضوع اهمیت قدرت جمع وکارآفرینی اجتماعی با کمک فین تک، در خصوص چگونگی فعالیت استارتاپ های فین تک توضیحاتی ارائه کرد.

 

 

به گفته مدیر ارشد مرکز نوآوری و فناوری فناپ، بانک ها همواره متهم به پرداخت نکردن تسهیلات خرد هستند، از این رو تامین مالی خرد را باید به سوی تامین مالی جمعی هدایت کرد و با جلب مشارکت جمعی و مردمی به راحتی برای طرح های نوآورانه تامین مالی کرد.
نقی پور نمونه موفق جهانی این نوع فعالیت را وب سایت کیک استارتر دانست و گفت: پروژه های نوآورانه به جای حمایت از بانک ها، روی این وب سایت اعلام می شوند و مردم به آنها کمک می کنند که تاکنون بیش از دو میلیارد و 800 میلیون دلار کمک مالی و 119 هزار پروژه موفق داشته است.
او با بیان اینکه در ایران هم نمونه های مختلفی از این وب سایت ها داریم، افزود: با توجه به اینکه وام گرفتن از بانک ها بسیار پیچیده و سخت است، وب سایت فاندوران را دو سال پیش در فناپ ایجاد کردیم و تاکنون 45 کمپین روی این وب سایت تعریف شده است.
مدیر ارشد مرکز نوآوری و فناوری فناپ، در معرفی فعالیت های فاندوران گفت: فاندوران فعالیتش را در چهار حوزه کتاب، مسئولیت اجتماعی، محیط زیست و محصول آغاز کرده است.
به گفته او، زمان انجام پروژه های فاندوران که با حمایت مردم انجام می شود، کمتر از دو ماه است.
نقی پور فر چالش های تامین مالی را هزینه بالای ترویج در حوزه های کارآفرینی و هنر، نگرانی قانونگذار، آشنایی کم مردم با این مفهوم و صاحبان پروژه و کارآفرینان برشمرد و گفت: همواره در برابر تغییر مقاومت وجود دارد که این نگرانی در حوزه تامین مالی هم وجود دارد و باید به منظور رفع این مشکل بانک ها و نهاد های مرجع و نظارتی را در گیر کرد.
مدیر ارشد مرکز نوآوری و فناوری فناپ ادامه داد: رگولاتور باید از حالت نمادین به واقعی تبدیل شود، اعتماد کند و به منظور اعتماد سازی و رفع نگرانی در حوزه فین تک ها، فعالیت استارتاپ های این حوزه را رصد کند و از سوی دیگر، شفاف عمل کند.
نقی پور فر تاکید کرد: در فضای فین تک ها و در تامین مالی جمعی اگر غفلت شود دچار خسران خواهیم شد، چرا که مردم به فین تک های خارجی رو می آورند.
او با بیان اینکه علاوه بر کمک رگولاتور و دولت، باید کارآفرینان هم  در این مسیر حرکت کنند، گفت: کارآفرینان هم آشنایی کمی با این روش دارند و تصور می کنند برای تامین مالی باید به سراغ بانک ها بروند این در صورتی است که پروژه های خرد و کوچک را می توان با حمایت مردم انجام داد.
مدیر ارشد مرکز نوآوری و فناوری فناپ با اشاره به نقش فین تک ها در حوزه مالی، اظهار داشت: فین‌تک‌ها شریک و برگ برنده ما هستند. بانک‌ها باید استراتژی درستی بچینند و اجرای آن را بر عهده فین‌تک‌ها بگذارند.
او افزود: برای فین‌تک‌ها نباید چهارچوب تعیین کرد؛ چراکه تمام مزیت فین‌تک‌ها "نوآوری" است و با تعریف چهارچوب، فین تک ها را از بین  می برند.
نقی پور فر با اشاره فعالیت های فناپ در این حوزه، گفت: در فناپ فین تک لب (fintechlab) را ایجاد کرده ایم تا آنها پلتفرمی داشته باشند و بتوانند سرویس های بانکی نوآور ارائه دهند.
مدیر ارشد مرکز نوآوری و فناوری فناپ ادامه داد: امسال هم برای دومین سال قرار است رویداد فین تک (فینتک فست) را از 18 تا 20 اسفندماه برگزار کنیم که صاحبان ایده، علاقمندان برنامه‌نویسی، طراحی رابط و تجربه کاربری و صاحبان کسب و کارهای نوپا می توانند ایده‌های خود را مطرح کنند و حمایت‌های لازم برای پیاده‌سازی ایده‌هایشان را دریافت کنند.
گفتنی است، ناصر حکیمی ؛ مدیر کل فناوری اطلاعات بانک مرکزی، فرامرز خالقی؛ مدیرعامل داده ورزی سداد، محمد فرجود؛ مدیرکسب‌وکار سازمانی ایرانسل، رضا قربانی؛ بنیانگذار سایت خبری راه پرداخت و رستم شاه‌گشتاسبی مدیرعامل به‌پرداخت ملت از دیگر اعضای نشست تخصصی توسعه تکنولوژی‌های مالی بودند.

شماره خبر: 31982
تاریخ: دوشنبه 25 بهمن 1395  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط