• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

فناوری جدید دوربین های تصویربرداری زیر آب برای پرورش ماهی + فیلم

doorbinICTPRESS - دانشمندان اروپایی نوع جدیدی از دوربین های فیلمبرداری در زیر آب را تولید و آزمایش می کنند که قابلیت تصویربرداری با کیفیت بالا و کاربردهایی در زمینه پرورش ماهی دارد.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS به نقل از یورونیوز، محققان پروژه "UTOFIA" در مزرعه پرورش ماهی در جنوب اسپانیا بر روی این دوربین جدید کار می کنند که قادر به فیلمبرداری زیر آب های کدر تا فاصله ۱۲ متری و تصویربرداری سه بعدی از ماهی های داخل حوضچه ها و قفس های پرورش ماهی است.

پروژه یوتوفیا از سال ۲۰۱۵ آغاز شده است؛ برد فیلمبرداری این سیستم ۲ تا ۳ برابر دوربین های مشابه خود است و علاوه بر کیفیت بالای تصویر می تواند سیستم اطلاعات تصویری سه بعدی (video-rate 3D information) را نیز ارائه دهد.

 

فناوری دوربین جدید؛ کنترل تولید ماهی های تن

بهبود ضبط تصاویر زیر آب، هدف محققانی است که در پروژه ای زیر نظر اتحادیه اروپا نمونه های اولیه این دوربین را آزمایش می کنند.

پژوهشگران برای آزمایش این دوربین با یک تولید کننده "ماهی تن باله آبی" همکاری می کنند؛ تولید این نوع ماهی باید تحت کنترل باشد.

فرانسیسکو سانشز، تولید کننده ماهی تن می گوید: برای ما خیلی مهم است که بدانیم چه تعداد ماهی تن وارد قفس ها می شوند؛ این مزرعه از قفس های مختلف تشکیل شده است و برای وزن کل ماهی های وارد شده به آنها محدودیت وجود دارد که حتی یک کیلو بیشتر هم نمی تواند باشد.

تکنیک کنترل تولید کنندگان ماهی تن در حال حاضر دقت لازم را ندارد و به عقیده محققان این دوربین می تواند راه حل مناسبی برای این مشکل باشد.

این دوربین می تواند از طریق امواج نور، اطلاعات مورد نظر را درباره آنچه در دایره دیدش قرار دارد، جمع آوری کند.

 

اندازه گیری فاصله اشیا از طریق پالس های لیزر

اینکا کوینسوس، زیست شناس دریایی درباره قابلیت های این دوربین گفت: این لیزر در هر ثانیه چندین پالس می فرستند که توسط دوربین کنترل می شود.

وی افزود: همچنین این دوربین سنسورهای خود را باز و بسته کرده و فاصله هر شیء را از دوربین محاسبه می کند؛ زیرا در واقعیت نیز، چیزی که فاصله را اندازه گیری می کند، زمان رفت و بازگشت نور از اشیا به سمت دوربین است.

فناوری به کار رفته در این دوربین، شکاف میان دوربین های معمولی با کیفیت خوب اما برد کوتاه و سونارها (فاصله یاب صوتی زیردریایی ها) که قابلیت فیلمبرداری فاصله های دور اما با کیفیت پائین تصاویر دارند را پر خواهد کرد.

 

فناوری دوربین جدید؛ جمع آوری اطلاعات و وضوح بالای تصاویر

این دوربین علاوه بر ضبط تصاویر زیبا، اطلاعات زیادی از جمله اطلاعات سه بعدی را نیز جمع آوری و تحلیل می کند.

اینکا کوینسوس اظهار داشت: ما می توانیم ماهی های تن در فاصله های مختلف را با رنگ های متفاوت ببینیم؛ این دوربین نه تنها فاصله ها بلکه تصویر سه بعدی اشیا را نیز به شما ارائه می دهد و همچنین محاسبه وزن حیوانات نکته مورد نظر ماست.

این فناوری در زمینه قوانین کنترل ماهیگیری به تولیدکنندگان و ماهیگیران اجازه می دهد که روند رشد ماهی های تن را به صورت دقیق و با روش های اتوماتیک دنبال کنند.

یکی دیگر از قابلیت های این دوربین، تصویربرداری با وضوح بالا در آب هایی است که با ذرات کف اقیانوس یا بنادر کدر شده اند.

خوزه ماریا فراریوز، متخصص فناوری زیردریایی درباره برتری هایی این دوربین نسبت به دوربین های زیردریایی می گوید: وقتی به عمق دریا نزدیک می شویم، نیاز به نور داریم و انداختن این نور به کف دریا در برخورد با ذرات معلق تا فاصله دو متری دوربین یک انعکاس بزرگ نور ایجاد می کند و همین نور دید دوربین های معمولی را کاهش می دهد؛ اما این دوربین می تواند بیشتر از دو متر را حتی با انعکاس شدید نور ببیند.

نرم افزارهای متنوعی در زمینه پرورش ماهی نیز همراه این دوربین وجود دارند؛ این دوربین می تواند برای شناسایی آلودگی آب ها و مطالعه تنوع زیستی دریاها نیز کاربرد داشته باشد.

ictpressدریافت فایل - 22MB

شماره خبر: 36052
تاریخ: سه شنبه 24 بهمن 1396  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط